Tunelování ani dětské porno mu neprokázali, teď to zkouší přes úplatek. Hala z ŘSD je opět u soudu

2. 11. 2016 19:10
Bývalý manažer Ředitelství silnic a dálnic Michal Hala je znovu u soudu. Státní zástupci, kteří se ho v minulosti snažili dostat za tunel při pronájmu dálničních odpočívadel a držení dětského porna, nyní tvrdí, že Hala přijal úplatek. Za něj měl zpětně prodloužit nájemní smlouvu firmě, která provozuje motorest na dálnici D1. "Kromě tvrzení státního zástupce není ve spise jediný důkaz," prohlásil před soudem Michal Hala. Ve stavební branži měl Hala pověst člověka, který fakticky řídí velké stavební zakázky a výstavbu českých dálnic.
Michal Hala u soudu.
Michal Hala u soudu. | Foto: Honza Mudra

Praha – Někdejší vysoký manažer Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Michal Hala, proslulý oslavou třicetin za tři čtvrtě milionu, znovu stojí před soudem – tentokrát kvůli úplatku. A to poté, co se ho státní zástupci dvakrát neúspěšně snažili dostat za stamilionový tunel při pronájmu dálničních odpočívek a za držení dětského porna.

Podle nejnovější obžaloby si vzal v roce 2010 úplatek za to, že firmě provozující motorest u dálnice D1 prodloužil nájem na dalších osm let. A to pomocí antedatované smlouvy, protože v té době už na ŘSD ani nepracoval.

"Nevzpomínám si, že bych ty listy papíru někdy vědomě podepsal," odmítl v úterý u soudu sedmatřicetiletý Hala.

Celý případ se točí kolem známého motorestu Černá studánka a sousední benzinové pumpy na Vysočině. Velmi zjednodušeně: podle policie si jejich majitelé chtěli pojistit byznys do budoucna. Motorest potřeboval parkoviště, čerpací stanice Unicorn zase plochu s benzinovými stojany – oboje přitom stálo na pozemcích státu.

Proto bývalý výkonný ředitel ŘSD Hala podle policie vytvořil smlouvu na dalších osm let, podpořenou zmanipulovaným znaleckým posudkem, tak aby hodnota nájmu vyšla pokud možno nízká. A pak za to vyinkasoval úplatek poté, co Hala díky tomu, že měl i po odchodu z ŘSD čipovou kartu ke vstupu do sídla organizace, smlouvu založil do oficiální databáze. Takže nikdo neměl poznat, že vznikla zpětně.

Kromě Haly stojí před soudem také Tomáš Moc z firmy Best Food, jíž Motorest patří. Dalším obžalovaným je Radomír Vybíral, někdejší majitel benzinové společnosti Unicorn a také znalec Ladislav Frgal. Posledním je muž jménem Michal Souček, jenž měl být kurýrem úplatku.

Ve spise není jediný důkaz, tvrdí Hala

Vystudovaný hudebník a právník Hala v úterý před soudem několik hodin rozebíral, proč policejní verze nedává smysl. Předně s pomocí úředních dokumentů z katastru dokazoval, že stavba parkoviště na pozemku patřila firmě provozující motorest. Takže nebyl důvod, aby se firma podílela na podvodu se smlouvou.

Hala také vypočítal, že ŘSD díky tomuto kontraktu dostává ročně ještě víc peněz, než kolik doporučili znalci. Podle obžaloby činí škoda necelé tři miliony – vznikla prý kvůli záměrně zmanipulovanému znaleckému posudku. Znalec Frgal prý do své expertizy schválně nezahrnul inženýrské sítě nebo chodníky. Takže nájemné vyšlo nižší.

Slabé místo obžaloby je v korupční lince případu. V úterý u soudu nezazněly konkrétní argumenty, jimiž ve spise policie tvrzení o úplatku podpírá. Tyhle důkazy přijdou na řadu později. Ale i v obžalobě stojí, že není jisté, jakým způsobem a kolik vlastně Hala dostal.

"Kromě tvrzení státního zástupce, že jsem přijal úplatek, není ve spise jediný důkaz," prohlásil Hala.

Hala přišel na ŘSD, státní organizaci s mnohamiliardovým rozpočtem, v roce 2001 jako mladý nadějný člen sociální demokracie. Během několika let se vypracoval až na výkonného ředitele. Ve stavební branži měl pověst člověka, který fakticky řídí velké stavební zakázky a výstavbu českých dálnic.

V roce 2009 musel odejít, zasazoval se o to i tehdejší ministr úřednické vlády Gustáv Slamečka. Hala zůstal na ŘSD pracovat jako poradce – a právě v téhle době se mohlo stát, že smlouvu týkající se Černé studánky podepsal – jakkoli si to nevybavuje.

Hala připustil, že na ŘSD podepisovali různé dokumenty i lidé, kteří už byli na odchodu. Většinou zpětně, protože se například zjistilo, že nějaká důležitá věc není schválená, a kdyby se čekalo na nového šéfa, způsobilo by to velké problémy. Takže – i když to bylo proti předpisům – se tyto papíry podepisovaly se změněným datem. "Byly to převážně banality, ale určitě i smlouvy," přiznal Hala.

Když ho z ŘSD vyhodili, byl prý uražený, měl osobní potíže a zhoršilo se mu zdraví. "Poslední, co mě tenkrát zajímalo, byl pozemek někde na Vysočině," uvedl Hala.

Hala chce odškodnění 68 milionů

Hala se novinářům většinou vyhýbá, v úterý u soudu nastala jedna z mála možností slyšet, co si myslí o svých kauzách, které se s ním táhnou už od konce roku 2011, kdy ho policisté zatkli a posadili do vazby. Bylo to kvůli pronájmům dálničních odpočívek pro vybudování benzinek nebo občerstvení McDonald.

Vyšetřovatelé tvrdili, že Hala, bývalý šéf ŘSD Petr Laušman, právník organizace Robert Volf a podnikatel Jiří Neužil vymysleli důmyslný systém, jak zvýhodnit soukromou firmu. V kostce: tím, že jí levně a dlouhodobě pronajmou odpočívky, firma na nich vybuduje benzinky a zázemí a pak je sama draze pronajme. Vše bez výběrového řízení, škoda měla činit skoro půl miliardy.

Ostatně díky tomuto případu se policisté dostali i k aktuální korupční kauze projednávané před soudem.

Jenže státní zástupci sami půlmiliardový případ odpočívek loni zastavili s tím, že se nic trestného nestalo. Navíc svou roli sehrál i fakt, že z protikorupční policie prosáklo jméno utajené svědkyně, která vypověděla, jak v tomto případu tekly údajné úplatky.

Hala je dnes přesvědčen, že policejní stíhání bylo důsledkem dlouhodobého tlaku, aby funkci opustil. A když to nešlo po dobrém, nastoupila trestní kauza. Říká, že svého času byla dokonce na jeho "hlavu" vypsaná odměna 50 milionů.

Z doby, kdy Hala seděl ve vazbě, pochází i třetí kauza, která je už dnes rovněž u ledu. Při domovní prohlídce u něj policisté našli staré, dnes už nepoužívané diskety s dětským pornem. Hala tvrdil, že nejsou jeho, navíc že ani neměl mechaniku, v níž se daly přehrát.

Vysvětloval, že si je mohl před mnoha lety přinést domů z redakce časopisu Mladých sociálních demokratů, kde si právě na takových disketách vyměňovali napsané články. Soud Halu pravomocně osvobodil.

Dnes chce bývalý manažer po státu za obě stíhání 68 milionů odškodnění. S Halou se dodnes táhne jeho velkolepá oslava třicetin, za kterou zaplatil 750 tisíc – tehdy právě ještě jako manažer ŘSD. Když se ho novináři ptali, jestli šlo o jeho peníze, odpovídal, že mu přispěli známí.

Bývalou šéfku kvality staveb na ŘSD Miloslavu Pošvářovou nepřekvapilo, že po čtyřech měsících skončil v čele ŘSD ředitel Jan Kubiš. Ředitelství podle ní správně nefunguje už 15 let. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 36 minutami

Jablonec a Liberec odehrají v boji s pandemií imaginární derby

Fotbalisté Jablonce a Liberce sice kvůli pandemii nového koronaviru a přerušení ligy nebudou moci o prvním dubnovém víkendu odehrát plánované podještědské derby na hřišti, zápas se ale uskuteční aspoň imaginárně. Severočeští rivalové začnou v pondělí na odložené utkání prodávat vstupenky v hodnotě 100 korun a výtěžek věnují Krajské nemocnici v Liberci na podporu v boji s nemocí COVID-19.

Fanoušci si mohou v internetové síti Ticketstream kupovat lístky až do neděle, kdy se mělo derby původně hrát. Počet charitativních vstupenek není nijak omezen.

"Místo prestižní fotbalové bitvy se teď svádí jiný a mnohem zásadnější boj, a to boj o lidské životy. Nesvádí ho fotbalisté na zeleném trávníku, ale zdravotníci v nemocnicích. Jejich soupeř je bohužel obzvlášť zákeřný a o to jsou jejich statečné a obětavé výkony obdivuhodnější. V tom boji jim všichni musíme aspoň symbolicky pomoct," uvedly kluby ve společném prohlášení.

Fanoušci po zaplacení obdrží e-mailem speciální elektronickou vstupenku. "Poslouží vám jako stálá připomínka toho, že když to bylo třeba, nezůstali jste v ofsajdu. Věříme, že se v našem kraji najde dost lidí, kteří své zdravotníky v jejich zápase nenechají samotné. Pořiďte si svou vstupenku na derby proti koronaviru, pořiďte ji i svým blízkým. Nikdy nevíte, kdy někdo z nich pomoc zdravotníků bude taky potřebovat," dodali severočeští rivalové.

Podobnou iniciativu spustila nedávno Zbrojovka Brno, která se snaží vyprodat někdejší stadion Lužánky při imaginárním utkání se Slavií. Jde o připomínku slavného zápasu z října 1996, na který dorazilo 44.120 diváků, což je dodnes nejvyšší návštěva samostatné ligy. Výtěžek z virtuálních vstupenek získá na boj s koronavirem brněnská Fakultní nemocnice v Bohunicích.

Další zprávy