Tunel, či dobrý úmysl? Archiv zla přijde na 90 milionů

Jakub Novák
20. 4. 2012 21:45
Ministerstvo představilo projekt o genocidách v den výročí narozenin Adolfa Hitlera
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Rizikový, naivní, drahý a bez šance na splnění svého účelu. Takové komentáře se objevovaly na veřejné prezentaci projektu Unde malum, který by měl být financován z evropských peněz.

Na tomto projektu, jehož cílem je "zkoumat původ zla" a pořádat o něm školení, spolupracuje ministerstvo školství s poněkud obskurně znějícím Výzkumným centrem archeologie zla.

A to i přesto, že se v Česku problematice genocid, holocaustu a rasové nesnášenlivosti věnují desítky jiných organizací.

Na projekt by mělo za jednatřicet měsíců jeho fungování jít z evropských fondů asi devadesát milionů - tedy asi tolik, kolik stála reforma terciárního vzdělávání.  

Výzkumné centrum archeologie zla slibuje zavedení a rozvinutí u nás téměř neznámého oboru "genocide studie". Jeho českou verzi, označovanou jako "archeologii zla", si už dokonce ředitel této společnosti Šimon Krbec stihl zaregistrovat jako ochrannou známku.

V rámci projektu má být proškoleno dohromady asi 55 tisíc žáků a studentů všech stupňů studia a také zmínění příslušníci policie, armády, justice, státní správy a novináři.

Na školách má školení probíhat formou dvouhodinového programu, interaktivních divadelních představení, a následnou dvacetiminutovou diskusí.

"Smysl má pracovat s dětmi dlouhodobě, dvacet minut jednorázově po představení nemá moc smysl," okomentovala to socioložka Blanka Tollarová.

K prezentaci projektu, která začínala i končila biblickými citáty, provázenými novinovými titulky o extremismu a podbarvenými hudebním doprovodem, Tollarová dodala, že "sentiment kombinovaný s výčitkami není způsobem, jak s tímto tématem pracovat."

Jedním z výstupů projektu má být deset hodinových dokumentů o genocidách v různých částech světa, a to v koprodukci s televizemi, včetně těch lokálních.

O tom, jak účastníci projektu zřejmě pochodí například v Turecku s dokumentem o genocidě Arménů, asi není třeba ani spekulovat.

Komu bude sloužit "archiv zla"?

Součástí bude i práce mezinárodního výzkumného týmu, který se bude věnovat genocidám a masovému násilí. Shromážděním všech zjištěných informací, sběrem a studiem dalších pramenů a informací by mělo být vytvoření "archivu zla".

Ten by měl sloužit osvětě - vzdělávání na všech úrovních je dalším klíčovým prvkem projektu -, nicméně dvojsečnost existence takovéto databáze je více než zřejmá.

K tomu se přiklání i Roman Krištof, který se problematice sociálně vyloučených i pravicovému extremismu věnuje. "Připravovaný materiál by se jednoduše mohl stát potravou pro mnoho extremistických skupin," upozornil na odvrácenou stránku existence takovéto databáze Krištof.

Od ministra k odborům

Kromě metodických pochybností o projektu je zvláštní i jeho cesta skrze celý úřad. Ta totiž začala u ministra, a ne u příslušného odboru, jak by tomu správně mělo v případě takových projektů být.

Jan Wagner z České školy k tomu řekl: "Opakuje se to, co už třeba v případě projektu Science Point - někdo se dostal k ministrovi nebo náměstkovi, ale mělo by to jít od odborů. V tomto případě se to od ministra dostalo k výkonnému aparátu za tři týdny."

Objevovaly se také dotazy týkající se toho, proč a jak vlastně podobný projekt dostala organizace bez potřebné odborné autority.

Petr Nečina z oddělení věcného řízení OP VK ministerstva školství, v rámci kterého by měl být projekt financován, na závěr uvedl, že tento projekt pouze dubluje ostatní existující projekty - jen v rámci prevence jich pod OP VK podle Nečiny běží už asi třicet.

K výběru spolupracující organizace Nečina řekl, že ministerstvo může zadat veřejnou soutěž na projekt, který by mohl koordinovat všechny zmíněné aktivity.

Kdo za tímto projektem stojí?


Výzkumné centrum archeologie zla založili Pavel Chalupa a Leoš Pohl. První jmenovaný do dnešní doby v této organizaci působí, druhý ji opustil v roce 2006.

Chalupa je předsedou představenstva společnosti, která sice existuje od roku 2004, ale svůj současný název spolu s předmětem činnosti zapsala do obchodního rejstříku letos v polovině února, konkrétně patnáctého.

Kromě Výzkumného centra pro archeologii zla je Chalupa zapsaný jako jednatel společnosti C.A.T.-International, která je pořadatelem festivalu barokních oper Pražské barokní slavnosti.

V roce 2009 byla Chalupovi exekuována část majetku.

Údaj o druhé exekuci (vydání exekučního příkazu z 9. února letošního roku) se v obchodním rejstříku objevil ve stejný den, kdy měl zaniknout Chalupův podíl ve společnosti - 20. února.

Pět dní předtím přitom došlo k proměně společnosti Via Carolina ve Výzkumné centrum archeologie zla a jmenování Chalupy předsedou představenstva.

Ten umí to a ten zase tohle

Druhý ze zakladatelů, Leoš Pohl, působí v současné době v několika společnostech, například Československé filmové společnosti (provozovatel televizního programu CS film), její prodejní a marketingové divizi Mediapoli Group, RadioPraha (provozuje Rádio Dechovka), Region Media nebo Czech DiVision.

V této souvislosti stojí za zmínku fakt, že v rámci tohoto projektu budou vznikat rozličné audiovizuální materiály, grafiky nebo například "interaktivní forma dokudrama" pro střední školy.

Ředitelem nově přejmenované společnosti se stal Šimon Krbec.

Ten je stoprocentním podílníkem ve společnosti Cheval, která se podle obchodního rejstříku věnuje "činnosti podnikatelských, finančních, organizačních a ekonomických poradců, zprostředkování obchodu a služeb, vydavatelské a nakladatelské činnosti nebo pořádání odborných kurzů, školení a jiných vzdělávacích akcí včetně lektorské činnosti."

Výzkumné centrum archeologie zla může být podle všeho rádo, že v něm Krbec působí, protože podle popisu projektu budou tyto činnosti ve velké míře potřeba.

Provokace Bruselu?

Je také třeba říct, že projekt je teprve v počátku - zatím proběhlo pouze veřejné projednání záměru. Navíc se podle Jany Škeříkové, ředitelky Odboru projektů reforem, jedná o "šuplíkové" IPn, které bude realizováno pouze v případě, že na něj zůstane dostatek peněz.

Proto tento projekt není k nalezení v seznamu, který dostali členové školského výboru Poslanecké sněmovny.

V něm jsou uvedeny všechny IPn, které byly k 31. 3. 2012 finalizovány v Benefitu (elektronickém systému, kam se projekty zadávají) a jež by tak měly být jedinými, které by byly realizovány.

A to i přesto, že se o projektu jedná už od srpna loňského roku a že je jeho téma podle Škeříkové pro ministerstvo školství poměrně zásadní.

Start projektu je však plánován už na prvního června letošního roku; skončit by potom měl na konci roku 2014.

Odborným garantem výzkumné části projektu má být politolog zabývající se mimo jiné otázkami extremismu Zdeněk Zbořil. Ten se na veřejné prezentaci projektu označil za "přizvaného konzultanta."

 

Právě se děje

Další zprávy