Tůma blíž k primátorovi: Dienstbier nechce vládu s ODS

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
17. 10. 2010 14:16
Jednání o vládě nad Prahou začnou v pondělí dopoledne
Budoucí pražský primátor?
Budoucí pražský primátor? | Foto: Jan Langer

Praha - Politickému Nováčkovi Zdeňku Tůmovi (TOP 09) se přiblížilo primátorské křeslo.

Lídr pražské ČSSD Jiří Dienstbier odmítl velkou koalici s ODS v hlavním městě. Tato koalice přitom byla jedinou variantou, která mohla TOP 09 o místo v pražské vládě připravit.

"Já si takovou variantu neumím přestavit a účastnit bych se jí nechtěl. To by se musela ODS tak změnit, že to v řádu dnů ani nejde," řekl v České televizi Jiří Dienstbier. "Pokud se chce zdiskreditovat s kmotrovskou ODS, tak já ji k tomu přeju hodně štestí," vzkázal TOP 09.

TOP 09 začne o koalici s ODS jednat v pondělí dopoledne. Jednat spolu budou navzájem všechny subjekty.

Zdeněk Tůma podmínil spolupráci s občanskými demokraty personálním průvanem na magistrátu.

"Změna tváře Prahy znamená změna tváří. Potřebuju vidět jasnou vůli k personální změně."

Konkrétní lidi, se kterými se už nepočítá nechtěl ani Tůma, ani Bohuslav Svoboda (ODS) uvést. Jednat se zřejmě bude o řediteli magistrátu Martinu Trnkovi. "Ke změně ve vedení magistrátu musí dojít," souhlasí Svoboda.

Co řekli voliči vládě? Ano, nebo ne?

Nesoulad mezi ČSSD a ODS panuje mimo Prahy i na celostátní úrovni. Lídři stran si odlišně interpretují vzkaz, který jim voliči hlasováním dali.

"Hlavním poraženým těchto voleb je ODS," to je podle předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky základní poselství. "Tyto volby byly první příležitostí, kdy měli voliči možnost vystavit vládě vysvědčení. Lidé vládě dali nedostatečnou. Velká část voličů je s nespravedlivými reformami vlády nespokojena," řekl opoziční lídr v pořadu Otázky Václava Moravce.

Premiér Petr Nečas volební matematiku čte jinak. "Strany vládní koalice dostaly v součtu víc hlasů než strany opozioční - ČSSD a komunisté. Není pravda, že by byla odmítnuta vládní politka," myslí si Nečas.

Vláda se bojí oranžového senátu

Lídři stran už burcují k účasti v druhém kole senátních voleb. Nejvíce svých lidí ve hře má právě duo ČSSD a ODS. "Přijďte i příští pátek a sobotu, zatím není nic hotovo. Senát může sehrát roli pojistky proti chybám vlády. Jaký smysl má senát, kde je stejná většina jako je vládní. Potřebujeme senát, který je schopný samostatně přemýšlet," apeloval na vlastní voliče prozatimní předseda sociálních demokratů.

Vládní politici se naproti tomu bojí, že senát nebude pojistka, ale bariéra, přes kterou neprotlačí žádnou změnu. "Velké vítězství ČSSD  v senátních volbách by znamenalo zpomalení  reforem, o tom nebudiž pochyby. Doufám, že v řadách sociálně demokratických senátorů se najdou lidé, kteří se zamyslí na jednotlivými kroky, zda jsou smysluplné či nikoli," komentoval to vicepremiér a předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg.

 

Právě se děje

Další zprávy