Tukový průmysl neuspěl. Od Čepra 75 milionů nedostane

ČTK ČTK
30. 3. 2011 14:12
Rozsudek v kauze z 90. let zatím není pravomocný
Foto: Ondřej Besperát

Praha - Pražský městský soud zamítl žalobu Tukového průmyslu, který po státním podniku Čepro požadoval 75 milionů korun jako náhradu škody za vzniklý celní dluh.

Soud tak odmítl tvrzení Tukového průmyslu, že Čepro porušilo smlouvu při uskladňování pohonných hmot společnosti Bena ve veřejném celním skladu. Rozsudek je nepravomocný.

Soud také uložil Tukovému průmyslu povinnost zaplatit přes 970 tisíc korun za soudní výlohy.

Kauza se táhne od 90. let

Komplikovaná kauza má kořeny v 90. letech. Tukový průmysl tehdy fungoval jako veřejný celní sklad pohonných hmot, nicméně vlastní skladovací prostory neměl k dispozici, a proto uskladňoval zásoby ve skladech Čepra.

Díky tehdejší právní úpravě bylo možné ve veřejném celním skladu zaplatit daň a clo až při vyskladnění zásob. Společnost Bena měla v té době uzavřenou smlouvu s Tukovým průmyslem o tom, že jí bude uskladňovat pohonné hmoty dovezené ze zahraničí.

Bena však měla smluvní povinnost informovat Tukový průmysl o prodeji pohonných hmot. Tu neplnila a s pohonnými hmotami obchodovala dál bez zdanění a proclení, čímž státu vznikla škoda 2,9 miliardy korun.

Celníci za to společnosti Bena vyměřili k doplacení dluh ve výši 2,9 miliardy korun. Když však zjistili, že Bena již nemá žádné peníze, vyměřili celní orgány nedoplatek Tukovému průmyslu, který ze zákona za celní dluh spoluodpovídal.

Tukový průmysl proto podal žalobu na Čepro a chtěl zaplacení dluhu ve výši celního nedoplatku, jelikož ho prý mělo informovat o tom, že Bena své zásoby vyskladňuje. Později slevil na 75 milionů jako náhradu škody za vyměřený celní dluh.

Čepro od začátku řízení uplatňovaný nárok odmítá a celý proces považuje za vykonstruovaný. Nemělo prý žádnou informační povinnost vůči Tukovému průmyslu ohledně pohonných hmot Beny.

Předminulý čtvrtek Čepro definitivně uspělo v dalším sporu s firmou M Port. Vrchní soud v Praze potvrdil zamítnutí žaloby M Portu na státní podnik, která se týkala údajné pohledávky na pohonné hmoty za více než 348 milionů korun.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy