Novým prezidentem policie je Tuhý, chce víc mužů v ulicích

ČTK ČTK
Aktualizováno 13. 4. 2014 13:17
Tomáš Tuhý byl doposud náměstek policejního prezidia pověřený řízením policie.
Foto: ČTK

Praha - Dosavadní náměstek policejního prezidia Tomáš Tuhý je novým policejním prezidentem, ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) ho do funkce ustanovil v sobotu. Řekl to v neděli v České televizi.

Už před víkendem dal najevo, že se bude při výběru šéfa policie řídit doporučením odborné komise, která doporučila právě Tuhého.

"Česká policie potřebuje stabilitu, potřebuje jasné vedení, jasnou hlavu a od soboty ji má," uvedl Chovanec v pořadu ČT Otázky Václava Moravce.

Vizitka nového policejního prezidenta Tuhého

Hodnost: plukovník

Vzdělání: Filozofická fakulta Ostravské univerzity (titul Mgr.) a Právnická fakulta Masarykovy univerzity v Brně (titul Bc.)

Praxe:

  • Kariéru u policie zahájil v roce 1992 na obvodním oddělení v Albrechticích, které později také vedl,
  • zástupce ředitele Okresního ředitelství PČR Jeseník (2002-07),
  • ředitel Okresního ředitelství PČR Bruntál (2007-08),
  • náměstek ředitele Správy Severomoravského kraje PČR (2008),
  • náměstek ředitele Krajského ředitelství policie Severomoravského kraje (2009),
  • ředitel Krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje (2010-13),
  • náměstek policejního prezidenta pro vnější službu (duben 2013 - únor 2014),
  • první náměstek policejního prezidenta, dočasně pověřený vedením policie (obojí od 1. března do 12. dubna 2014).

Křeslo policejního šéfa je volné od března, kdy Chovanec potvrdil platnost odvolání Martina Červíčka. Jeho jmenování zrušil v lednu tehdejší ministr vnitra v demisi Martin Pecina, což ukončilo 36 dní trvající dvojvládí v čele policie. Červíček proti rozhodnutí podal rozklad, který ministerská komise zamítla.

Tomáš Tuhý byl řízením policie pověřen s účinností od letošního 1. března, kdy z funkce policejního prezidenta odešel Petr Lessy.

Změny už z pozice náměstka

Pod jeho vedením se v polovině března obměnili policejní ředitelé v Královéhradeckém, Pardubickém a Jihočeském kraji a na Vysočině. V čele Královéhradecké policie od té doby stojí bývalý policejní prezident Martin Červíček.

Tuhý v rámci svého pověření při řízení policie jmenoval na začátku dubna také nového náměstka pro ekonomiku. Stal se jím Petr Petřík, který dříve na stejné funkci působil v Pardubickém kraji.Post náměstka pro ekonomiku byl zrušen v éře ministra Jana Kubiceho.

Priorita? Více policistů v ulicích

Tuhý v březnu v rozhovoru pro Aktuálně.cz označil za hlavní problém policie to, že má málo policistů v ulicích.

"Bude důležité, aby i v tomto roce došlo k doplnění početních stavů. Naším úkolem je, aby se policisté co nejdříve vyškolili a objevili v ulicích. Proces jejich výchovy trvá téměř rok a to je ten čas, který potřebujeme zkrátit, policisty co nejdříve nabírat, aby byli v ulicích," řekl Aktuálně.cz Tuhý.

Osloveno dvacet kandidátů

Chovanec oslovil v nabídkovém řízení na nového policejního prezidenta dvacet lidí, kromě policie byli z hasičského sboru, celní správy, vězeňské služby, Bezpečnostní informační služby nebo Generální inspekce bezpečnostních sborů.

Tuhý se přihlásil se svým projektem řízení policie. Dalším kandidátem byl náměstek Generální inspekce bezpečnostních sborů Dušan Brunclík.

Nový policejní prezident by měl mimo jiné stát spolu s generálními řediteli finanční a celní správy v čele nově ustavované skupiny pro boj s daňovými úniky.

Je držitelem bezpečnostní prověrky na stupeň Tajné.

 

Právě se děje

Další zprávy