Trutnov přejmenuje Revoluční ulici na nábřeží Václava Havla, aktivisté neuspěli

ČTK ČTK
Aktualizováno 12. 12. 2016 21:03
Trutnovští zastupitelé rozhodli o přejmenování Revoluční ulice na nábřeží Václava Havla. Odpůrci návrhu v čele s organizátorem hudebního festivalu Martinem Věchetem, kteří prosazovali přejmenování Horské ulice, neuspěli. Předseda odborné názvoslovné komise Vladimír Wolf označil jejich argumenty za nekompetentní.
Nábřeží Václava Havla v Trutnově.
Nábřeží Václava Havla v Trutnově. | Foto: Matej Slávik

Trutnov - Trutnov přejmenuje Revoluční ulici vedoucí podél řeky Úpy na nábřeží Václava Havla. Na svém pondělním jednání o tom rozhodli trutnovští zastupitelé. Iniciativa, která navrhovala přejmenovat po prezidentovi Havlovi část Horské ulice, neuspěla.

Návrh na přejmenování Revoluční ulice schválili již dříve trutnovští radní. Odpůrci v čele s organizátorem trutnovského hudebního festivalu Martinem Věchetem svůj protinávrh zdůvodňovali tím, že ve městě není významnější ulice, než je Horská, navíc se v ní Havel často pohyboval. Naopak přejmenování Revoluční odmítali s tím, že k Havlovi nemá žádný vztah.

Předseda odborné názvoslovné komise Vladimír Wolf v pondělí zastupitelům řekl, že je nesporné, že si Václav Havel zasluhuje pojmenování některé ulice nejen kvůli významu své osobnosti, ale i pro jeho vztah k městu a jeho obyvatelům.

"Názvoslovná komise navrhuje přejmenovat Revoluční ulici, jde o solidní komunikaci kolem řeky. Konečně tento prostor bude podle architektů dále zušlechťován," řekl Wolf, který argumenty iniciativy označil za nekompetentní.

Například zastupitel Jaroslav Andrle (Žít v Trutnově) navrhl při jednání, aby o přejmenování nehlasovali zastupitelé, ale obyvatelé Trutnova v referendu, které by se konalo při parlamentních volbách. "Je to věc, která přesahuje běžné body, o kterých jednáme na zastupitelstvu. Je to hlavně o lidech, kteří v těch ulicích i ve městě žijí," řekl Andrle. Jeho návrh však nezískal dostatečnou podporu zastupitelů.

Později Andrle navrhl, aby se hlasování odložilo na příští jednání zastupitelstva, ani tento návrh neprošel. Nedostatek hlasů také získal návrh, aby jméno Václava Havla nesla Horská ulice.

Věchet v pondělí na jednání zastupitelstva řekl, že celá věc mohla být dobrou příležitostí si sednout a o přejmenování více diskutovat. Vedení města a komisi vytkl, že se argumenty inciativy a některých odborníků odmítla zabývat. "Je to jak z Havlovy absurdní hry," řekl zastupitelům.

Bývalý prezident a dramatik Václav Havel zemřel na své chalupě na Hrádečku nedaleko Trutnova v prosinci 2011 ve věku 75 let. Havel v 70. letech pracoval v trutnovském pivovaru, opakovaně také navštěvoval trutnovský hudební festival. Havel v roce 2010 v Trutnově přezval čestné občanství a kulturní cenu. Ocenění mu město udělilo za mimořádný přínos české a světové kultuře a propagaci Trutnova.

Spory o pojmenování náměstí po Václavu Havlovi se před lety nevyhnuly například Hradci Králové, kde vedení města navrhlo pojmenovat po Havlovi náměstí Svobody v centru města, zastupitelé však návrh v červnu 2012 neschválili. V říjnu 2014 byla před hradeckou městskou knihovnou odhalena Havlova lavička.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Zemřela literární historička a mluvčí Charty 77 Marie Rút Křížková

Ve věku 84 let v pátek zemřela literární historička a mluvčí Charty 77 Marie Rút Křížková. Zásadní měrou se zasloužila o vydání díla básníka Jiřího Ortena, věnovala se také literární tvorbě v terezínském ghettu.

Marie Rút Křížková se narodila v roce 1936 ve středočeském Miličíně. V roce 1968 absolvovala dálkově Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy, obor čeština ­ pedagogika, specializace literární historie. Působila jako učitelka, vychovatelka, odborná pracovnice v Památníku Terezín a Středočeské galerii v Praze. Za normalizace byla Křížková lesní dělnicí a třídičkou pošty. Své zážitky z té doby sepsala do díla Svědectví, které nemohlo být vysloveno. Mluvčí Charty 77 byla od února 1983 do ledna 1984.

Křížková má tři dcery. Jednou z nich je herečka a moderátorka Ester Janečková, která je nemanželským dítětem divadelního režiséra a dramaturga Oty Ornesta, staršího bratra Jiřího Ortena.

před 2 hodinami

Basketbalistky USK v EL na závěr bubliny v Turecku porazily Gdyni

asketbalistky USK Praha dnes ve třetím kole Evropské ligy porazily Gdyni 85:76. Výběr trenérky Natálie Hejkové tak úvodní část základní skupiny v Istanbulu zakončily s bilancí dvou vítězství a jedné porážky. Zbývající tři zápasy, ve kterých se bude hrát o dvě místa ve čtvrtfinále, čekají český celek v lednu.

Hráčky USK k zápasu nastoupily den po výhře 80:79 nad Lyonem, v prvním utkání v protikoronavirové bublině v Turecku v úterý podlehly 70:77 domácímu Fenerbahce. Gdyně naopak v Turecku prohrála obě dosavadní utkání ve skupině a ani proti Pražankám neuspěla.

Po vyrovnané první čtvrtině se ve druhé podařilo USK odskočit a po prvním poločase vedl 42:34. Největší zásluhu na tom měla pivotka Brionna Jonesová, která si v úvodním dějství připsala 16 bodů a sedm doskoků. Alyssa Thomasová k vedení přispěla 13 body, osmi doskoky a pěti asistencemi.

Po přestávce hráčky USK drama nepřipustily a vedení postupně navýšily až na rozdíl 17 bodů. Nakonec vyhrály 85:76 a před druhou částí základní skupiny, kde se od 19. do 21. ledna bude hrát o dvě postupová místa, mají stejnou bilanci jako Lyon a Fenerbahce. Gdyně je s třemi porážkami poslední.

Nejlepší střelkyní zápasu byla s 28 body a deseti doskoky Jonesová. Americká pivotka odehrála celý zápas stejně jako její krajanka Thomasová, která s bilancí 19 bodů, 11 doskoků a 12 asistencí zaznamenala triple-double. V dresu Gdyně byla s 24 body nejlepší Alice Kuneková.

Evropská liga basketbalistek - 3. kolo:

Skupina B (Istanbul):

Gdyně - USK Praha 76:85, Fenerbahce Istanbul - Lyon 70:84.

Tabulka:

1. Lyon 3 2 1 252:207 5
2. USK Praha 3 2 1 235:232 5
3. Fenerbahce Istanbul 3 2 1 227:224 5
4. Gdyně 3 0 3 203:254 3

 

Další zprávy