Trutnov přejmenuje Revoluční ulici na nábřeží Václava Havla, aktivisté neuspěli

ČTK ČTK
Aktualizováno 12. 12. 2016 21:03
Trutnovští zastupitelé rozhodli o přejmenování Revoluční ulice na nábřeží Václava Havla. Odpůrci návrhu v čele s organizátorem hudebního festivalu Martinem Věchetem, kteří prosazovali přejmenování Horské ulice, neuspěli. Předseda odborné názvoslovné komise Vladimír Wolf označil jejich argumenty za nekompetentní.
Nábřeží Václava Havla v Trutnově.
Nábřeží Václava Havla v Trutnově. | Foto: Matej Slávik

Trutnov - Trutnov přejmenuje Revoluční ulici vedoucí podél řeky Úpy na nábřeží Václava Havla. Na svém pondělním jednání o tom rozhodli trutnovští zastupitelé. Iniciativa, která navrhovala přejmenovat po prezidentovi Havlovi část Horské ulice, neuspěla.

Návrh na přejmenování Revoluční ulice schválili již dříve trutnovští radní. Odpůrci v čele s organizátorem trutnovského hudebního festivalu Martinem Věchetem svůj protinávrh zdůvodňovali tím, že ve městě není významnější ulice, než je Horská, navíc se v ní Havel často pohyboval. Naopak přejmenování Revoluční odmítali s tím, že k Havlovi nemá žádný vztah.

Předseda odborné názvoslovné komise Vladimír Wolf v pondělí zastupitelům řekl, že je nesporné, že si Václav Havel zasluhuje pojmenování některé ulice nejen kvůli významu své osobnosti, ale i pro jeho vztah k městu a jeho obyvatelům.

"Názvoslovná komise navrhuje přejmenovat Revoluční ulici, jde o solidní komunikaci kolem řeky. Konečně tento prostor bude podle architektů dále zušlechťován," řekl Wolf, který argumenty iniciativy označil za nekompetentní.

Například zastupitel Jaroslav Andrle (Žít v Trutnově) navrhl při jednání, aby o přejmenování nehlasovali zastupitelé, ale obyvatelé Trutnova v referendu, které by se konalo při parlamentních volbách. "Je to věc, která přesahuje běžné body, o kterých jednáme na zastupitelstvu. Je to hlavně o lidech, kteří v těch ulicích i ve městě žijí," řekl Andrle. Jeho návrh však nezískal dostatečnou podporu zastupitelů.

Později Andrle navrhl, aby se hlasování odložilo na příští jednání zastupitelstva, ani tento návrh neprošel. Nedostatek hlasů také získal návrh, aby jméno Václava Havla nesla Horská ulice.

Věchet v pondělí na jednání zastupitelstva řekl, že celá věc mohla být dobrou příležitostí si sednout a o přejmenování více diskutovat. Vedení města a komisi vytkl, že se argumenty inciativy a některých odborníků odmítla zabývat. "Je to jak z Havlovy absurdní hry," řekl zastupitelům.

Bývalý prezident a dramatik Václav Havel zemřel na své chalupě na Hrádečku nedaleko Trutnova v prosinci 2011 ve věku 75 let. Havel v 70. letech pracoval v trutnovském pivovaru, opakovaně také navštěvoval trutnovský hudební festival. Havel v roce 2010 v Trutnově přezval čestné občanství a kulturní cenu. Ocenění mu město udělilo za mimořádný přínos české a světové kultuře a propagaci Trutnova.

Spory o pojmenování náměstí po Václavu Havlovi se před lety nevyhnuly například Hradci Králové, kde vedení města navrhlo pojmenovat po Havlovi náměstí Svobody v centru města, zastupitelé však návrh v červnu 2012 neschválili. V říjnu 2014 byla před hradeckou městskou knihovnou odhalena Havlova lavička.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Policie pátrá na Nymbursku po seniorovi, který odjel do Kerska na houby. Může být v ohrožení života

Středočeská policie pátrá po osmdesátiletém muži, který dnes po poledni odjel na motokole ze Sadské na Nymbursku na houby směrem na Kersko a nevrátil se. Muž je po několika operacích srdce, trpí výpadky paměti, proto může být v ohrožení života. Policie to uvedla dnes večer na Twitteru, zveřejnila také fotografii hledaného. Lidé se s informacemi k pátrání mají obracet na linku 158.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

V Namibii objevili nový kmen kulhavky a slintavky. Vyvezené maso může být zasažené, varoval ministr

V Namibii odhalili nový kmen slintavky a kulhavky. S odvoláním na namibijské ministerstvo zemědělství to dnes uvedla agentura Reuters. Virové onemocnění, které se obvykle nepřenáší na člověka, se v zemi poprvé potvrdilo v květnu. Od té doby se nakazily tisíce kusů dobytka.

„Je důležité zdůraznit, že nový sérotyp FMD O také způsobuje klinické případy u koz a ovcí, které mohou onemocnění rozšířit na další citlivá zvířata,“ uvedl v prohlášení ministr zemědělství Carl Schlettwein.

První případy onemocnění se prokázaly v květnu v oblasti Zambezi, která sousedí ze Zambií. Nemoc se mezi dobytkem šíří navzdory vysoké proočkovanosti zasažených stád, což vedlo úředníky k hlubšímu prozkoumání problému.

Schlettwein uvedl, že nová mutace byla poprvé objevena v srpnu na jihu země. Vyšetřování podle něj ukázalo, že kmen se do země dostal ze Zambie kvůli nelegálnímu převozu zvířat přes hranice. Maso vyvezené z Namibie, která ho exportuje do Číny, Evropské unie a Spojených států, může být zasažené, varoval ministr. Nákaza podle něj také negativně ovlivní nedávné dohody o vývozu, které země podepsala například s Ghanou.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, které se na člověka většinou nepřenáší. Nákaza se může přenášet větrem nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.

Zdroj: ČTK
Další zprávy