Troubky opět pod vodou, ale odolaly. Bez mrtvých a ruin

Pavel Baroch
18. 5. 2010 21:02
Obec u Bečvy je stále bez ochrany před velkou vodou, ale domy jsou bezpečnější
Troubky jsou tam kde vždy byly, z mapy nezmizely, jsou sice jiné, ale zase stojí.
Troubky jsou tam kde vždy byly, z mapy nezmizely, jsou sice jiné, ale zase stojí. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Troubky nad Bečvou - Do Troubek, které se před třinácti lety staly symbolem povodní, znovu vtrhla velká voda.

"Jeden proud dokonce dorazil stejně jako v roce 1997," řekl Aktuálně.cz starosta Radek Brázda. Ačkoli vody je podle místních možná stejně jako před třinácti lety, povodeň tentokrát nezabíjí místní obyvatele a zatím ani nestrhává domy. A to i přesto, že nevelké obci u Přerova stále chybí účinná protipovodňová ochrana.

Troubky už nejsou tolik zranitelné jako tehdy. Už tu nestojí domy bez základů nebo z nepálených cihel, které se pod přívalem vody sesypaly jako krabičky.

"Nové domy jsou z lepších technologií, mají i zvýšené základy na padesátiletou vodu," vysvětluje starosta Brázda. A tak už se neopakuje situace z léta 1997, kdy zahynulo devět lidí a více než polovina domů padla.

Nepoučitelní. Znovu nechtěli evakuovat

Stejně jako před třinácti lety se opakovala situace, kdy někteří lidé odmítli evakuaci a zůstali ve svých domech do poslední chvíle.

"Později stejně museli pryč, ještě pořád evakuujeme," hlásil v úterý dopoledne starosta Brázda. To už byla voda ve sklepích nebo v přízemí starších domů. Nové domy, postavené po povodni v létě 1997 na tom byly přece jen lépe.

"Po té tragédii před třinácti lety se odstěhovalo sto až sto padesát osob, ale větší část se jich pak zase vrátila zpátky," řekl Brázda.

Máme si kleknout a prosit?

Lidé v Troubkách jsou naštvaní, že je úřady nedokážou před povodněmi uchránit. "To si mám kleknout na kolena a prosit?" řekl reportérovi Aktuálně.cz jeden z místních obyvatel, který musel před postupující vodou utéct ze svého domu.

Nedaleko obce se přitom už roky plánuje velký poldr, který by měl ochránit právě i Troubky. Ale jeho stavba se neustále odsouvá. Také proto, že velká suchá nádrž by měla vyjít na několik miliard korun a že Povodí Moravy zatím marně vyjednává o odkoupení pozemků.

Když dostane starosta otázku na budoucnost poldru, napřed se upřímně zasměje. "Když za 13 let nebyl postavený, tak nevím," řekne po chvilce. Ale pak přece jen vyjádří novou naději: "Věřím, že po této povodni se snad už začne něco dělat."

Vodu odčerpává nová čistička

A tak prakticky jedinou protipovodňovou stavbou v obci po třinácti letech po tragické povodni je nová čistírna odpadních vod za 35 milionů korun, která byla postavená nad hranicí stoleté vody.

"Má povodňová čerpadla, i teď odčerpává vodu z obecní kanalizace," vysvětlil starosta Troubek Radek Brázda.

Také Zdeněk Poštulka z ekologického Hnutí Duha uznal, že Troubkám a dalších obcím v regionu i po třinácti letech chybí účinná ochrana před povodněmi. "Trvá to dlouho," poznamenal Poštulka.

Je poldr tím správným řešením?

Dodal, že Teplický poldr nemusí být tím správným řešením, protože by naopak mohl ohrozit jiné obce, například Milotice.

Při loňských povodních tuto obec zaplavila voda z potoků nad polemi, tedy nikoli z řeky Bečvy, ne níž by měl poldr vzniknout. Pokud by voda znovu přišla z druhé strany, poldr by ji mohl zadržet a Milotice by se ocitli ve velkém rybníku.

Podle Poštulky by bylo lepší zaměřit se na to, aby se Bečva mohla rozlévat do luk a lesů. S odvoláním na studii profesora Otakara Štěrby, zakladatele katedry ekologie na Palackého univerzitě v Olomouci, uvedl, že by se kvůli tomu muselo založit na 2,5 tisíce hektarů nových lesů a luk.

 

Právě se děje

Další zprávy