Vedro bude v Česku i v pátek. Teploty budou až do konce týdne přesahovat 30 stupňů

ČTK ČTK
20. 7. 2022 12:06
Tropické teploty budou v Česku i v pátek, na jihu Moravy může být i přes 34 stupňů. V části Čech by se předtím mělo velmi mírně ochladit, nicméně i tak budou tamní čtvrteční maxima dosahovat k 28 až 33 stupňům, současně se tam ojediněle objeví silné bouřky s přívalovým deštěm, krupobitím a nárazy větru kolem 70 kilometrů v hodině.
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Shutterstock

Ve středu mají v nižších a středních polohách Česka nejvyšší teploty dosahovat podle meteorologů 32 až 37 stupňů. Stejné vedro bude ve čtvrtek také ve východní polovině Česka, ve zbytku republiky bude o pár stupňů méně.

V Čechách s výjimkou západu a severozápadu a na Českomoravské vrchovině meteorologové v souvislosti se studenou frontou, která bude do Česka postupovat z Německa, očekávají od čtvrtečního odpoledne do pátečního rána ojedinělý výskyt silných bouřek. Nebezpečí vzniku požárů nicméně dál trvá, informoval Český hydrometeorologický ústav.

V pátek zůstanou nejvyšší teploty na většině území Česka nad 31 stupni, v Jihomoravském kraji mohou stoupat až přes 34 stupňů, uvedli meteorologové.

S vlnou veder se nyní potýkají i další evropské státy. Například v Británii poprvé od začátku měření teplota vyšplhala nad 40 stupňů Celsia. Horka provázejí v Portugalsku, ve Španělsku a ve Francii rozsáhlé požáry.

Odborníci doporučují lidem v horkém počasí pít dostatek nealkoholických nápojů a omezit pohyb hlavně kolem poledne a odpoledne. Varují před úpalem a úžehem a rychlými přechody mezi klimatizovanými a rozpálenými prostory. Ve stínu a v klidu by měli zůstávat zejména lidé se zdravotními obtížemi, senioři a malé děti.

 

Právě se děje

Další zprávy