Podpora při dlouhodobé nemoci nejspíš vzroste. Vláda projedná dvě varianty

Veronika Neprašová Veronika Neprašová
Aktualizováno 21. 11. 2016 16:15
Dlouhodobá nemocenská by se měla zvýšit. Shodli se na tom zástupci vlády, odborů a zaměstnavatelů. Z jednání tripartity vzešly dva návrhy, které teď projedná vládní koalice. Navýšení chce premiér prosadit ještě do konce jejich funkčního období.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Thinkstock

Praha – Příspěvek při dlouhodobé nemoci by se měl zvýšit. Dohodla se na tom takzvaná tripartita, tedy zástupci vlády, zaměstnavatelů a odborů. Kabinet projedná dvě varianty, z nichž každá předpokládá různou míru zvýšení nemocenské.

Odbory prosazují, aby lidé dostávali 78 procent vyměřovacího základu už od 31. dne nemoci. "Současný stav není únosný. Dlouhodobě nemocní nejenže musí řešit své vážné zdravotní potíže, ale také jim reálně hrozí, že upadnou do chudoby," říká šéf Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula s tím, že peníze v rozpočtu na to podle něj vláda najde. 

Druhý návrh ministerstva práce, který podporuje Svaz průmyslu a dopravy, počítá s proplácením 66 procent základu od 31. dne a 72 procent od 61. dne. "Je to pro rozpočet přijatelnější varianta," řekl po jednání viceprezident svazu Jan Rafaj.

"S těmito dvěma návrhy ve středu seznámím koaliční partnery," dodal po jednání premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) s tím, že do sněmovny chce poslat jednotnou předlohu, která bude mít koaliční podporu. Změnu chce přidat k novele o zdravotním pojištění, která už je ve sněmovně. 

Dosud nemocní dostávají od 4. do 14. dne náhradu mzdy za pracovní dny. Od patnáctého dne nemoci pak stát hradí 60 procent takzvaného redukovaného denního vyměřovacího základu.

Naopak zatím beze změny zatím nejspíš zůstane třídenní limit, ve kterém nemocní nedostávají od státu ani zaměstnavatele nic.  Zrušit takzvanou karenční lhůtu chce ČSSD delší dobu: "Narážíme ale na odpor koaličních partnerů," vysvětlil premiér s tím, že dohodu se teď snaží vyjednat ministryně práce Michaela Marksová

Podle stávající úpravy dostane dnes člověk s průměrným platem 27 tisíc korun na nemocenské zhruba 485 korun denně. U první zvažované varianty by si dlouhodobě nemocný člověk polepšil po 30 dnech nemoci o 49 korun a po 60 dnech o 97 korun denně. Ve druhé variantě jde o růst o 146 korun denně. Ministerská varianta zvýšení nemocenské by rozpočet vyšla na 2,3 miliardy. Kolik by stála případná odborářská verze, zatím není jisté: "To necháváme na ministerstvu práce, aby si to spočítalo," řekla Aktuálně.cz mluvčí ČMKOS Jana Kašparová. 

 

Právě se děje

před 37 minutami

Ve velké části Prahy se zvýší daň z nemovitosti

Ve velké části Prahy se zvýší daň z obytných nemovitostí, v případě komerčních nemovitostí se zdvojnásobí na celém území metropole. Vyplývá to z úpravy vyhlášky pro výpočet daně, kterou schválili pražští zastupitelé. Městské části si mohly určit, zda daň u rezidenčních domů zvýší - z těch velkých tak učinily Praha 1, 3, 7, 8, 10, 11 a 12. 

před 55 minutami

Baseballisté v kvalifikaci o Tokio podruhé prohráli, s Itálií 1:5

Českým baseballistům se výrazně vzdálil přímý postup z evropsko-africké kvalifikace na olympijské hry v Tokiu 2020. V Boloni dnes podlehli domácí Itálii 1:5 a připsali si druhou porážku.

Potřebují teď vyhrát zbylé tři zápasy a doufat ve vyrovnanost ostatních utkání, aby měli teoretickou naději na prvenství v turnaji. Spíše ale ještě můžou bojovat o druhou pozici zajišťující účast v závěrečné jarní kvalifikaci na Tchaj-wanu.

Češi měli stejně jako při středeční prohře s Nizozemskem (1:4) více odpalů než soupeř, ale doběhli jen pro jeden bod. "Hity bohužel nepřišly v situaci, kdy jsme měli běžce ve skórovací pozici, abychom z toho udělali větší drámo. A oni důležitý odpal dali," řekl první metař Petr Čech, který měl tři odpaly ze čtyř startů.

Utkání rozjel Schneider dvoumetovým odpalem a Hejma s Červenkou ho dotlačili k prvnímu bodu zápasu. V dohrávce ale Italové hned srovnali a skóre otočili v dohrávce třetí směny. Nadhazovač Chroust dal metu zdarma, dalšího pálkaře trefil a hráč s čtyřletými zkušenostmi z MLB Colabello odpálil tříbodový homerun.

"Ten homerun byl rozhodující. Podle Radima (Chrousta) měl být strikeaut, ale rozhodčí to nefoukl. Nevymlouváme se na to a v podstatě jeden švih dal Italům pohodu do zbytku zápasu," řekl Petr Minařík, který vystřídal Chrousta v páté směně.

Pětatřicetiletý Minařík sice pátému bodu domácích nezabránil, ale jinak další útok zastavil. "Kdybych to nezvládl, tak by to bylo téměř neřešitelné. Takhle jsme ještě pořád zůstali v zápase a bojovali do poslední chvíle," řekl Minařík.

Na začátku šesté směny měli Češi po dvoumetové trefě Červenky šanci snížit, ale obrana Itálie si se složitou situací poradila dvojautem a zdramatizování nepřipustila. "Byť jsme se v útoku prosazovali, tak jsme to nezvrátili," řekl Minařík.

Zákrok večera předvedl ve středním zadním poli Hejma, který rybičkou chytil míč ze vzduchu a vysloužil si aplaus. Ještě lepší počin mohl poté přidat na pálce, ale při plných metách poslal míč do vzduchu a i poslední česká šance na body padla.

V pátek čeká baseballisty od 14:30 duel s Jihoafrickou republikou. V sobotu narazí na silné Izraelce, kteří mají dvě výhry a evropské šampiony Nizozemce porazili vysoko 8:1. V neděli Češi uzavřou své vystoupení v turnaji proti Španělsku.

Další zprávy