Podpora při dlouhodobé nemoci nejspíš vzroste. Vláda projedná dvě varianty

Veronika Neprašová Veronika Neprašová
Aktualizováno 21. 11. 2016 16:15
Dlouhodobá nemocenská by se měla zvýšit. Shodli se na tom zástupci vlády, odborů a zaměstnavatelů. Z jednání tripartity vzešly dva návrhy, které teď projedná vládní koalice. Navýšení chce premiér prosadit ještě do konce jejich funkčního období.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Thinkstock

Praha – Příspěvek při dlouhodobé nemoci by se měl zvýšit. Dohodla se na tom takzvaná tripartita, tedy zástupci vlády, zaměstnavatelů a odborů. Kabinet projedná dvě varianty, z nichž každá předpokládá různou míru zvýšení nemocenské.

Odbory prosazují, aby lidé dostávali 78 procent vyměřovacího základu už od 31. dne nemoci. "Současný stav není únosný. Dlouhodobě nemocní nejenže musí řešit své vážné zdravotní potíže, ale také jim reálně hrozí, že upadnou do chudoby," říká šéf Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula s tím, že peníze v rozpočtu na to podle něj vláda najde. 

Druhý návrh ministerstva práce, který podporuje Svaz průmyslu a dopravy, počítá s proplácením 66 procent základu od 31. dne a 72 procent od 61. dne. "Je to pro rozpočet přijatelnější varianta," řekl po jednání viceprezident svazu Jan Rafaj.

"S těmito dvěma návrhy ve středu seznámím koaliční partnery," dodal po jednání premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) s tím, že do sněmovny chce poslat jednotnou předlohu, která bude mít koaliční podporu. Změnu chce přidat k novele o zdravotním pojištění, která už je ve sněmovně. 

Dosud nemocní dostávají od 4. do 14. dne náhradu mzdy za pracovní dny. Od patnáctého dne nemoci pak stát hradí 60 procent takzvaného redukovaného denního vyměřovacího základu.

Naopak zatím beze změny zatím nejspíš zůstane třídenní limit, ve kterém nemocní nedostávají od státu ani zaměstnavatele nic.  Zrušit takzvanou karenční lhůtu chce ČSSD delší dobu: "Narážíme ale na odpor koaličních partnerů," vysvětlil premiér s tím, že dohodu se teď snaží vyjednat ministryně práce Michaela Marksová

Podle stávající úpravy dostane dnes člověk s průměrným platem 27 tisíc korun na nemocenské zhruba 485 korun denně. U první zvažované varianty by si dlouhodobě nemocný člověk polepšil po 30 dnech nemoci o 49 korun a po 60 dnech o 97 korun denně. Ve druhé variantě jde o růst o 146 korun denně. Ministerská varianta zvýšení nemocenské by rozpočet vyšla na 2,3 miliardy. Kolik by stála případná odborářská verze, zatím není jisté: "To necháváme na ministerstvu práce, aby si to spočítalo," řekla Aktuálně.cz mluvčí ČMKOS Jana Kašparová. 

 

Právě se děje

před 23 minutami

Schick si podle trenéra musí na návrat ještě několik týdnů počkat

Podle trenéra fotbalistů Leverkusenu Petera Bosze je návrat zraněného útočníka Patrika Schicka na hřiště otázkou několika týdnů. Čtyřiadvacetiletý český reprezentant, který nehraje od začátku října, nepřicestoval s Bayerem do Prahy, kde se německý celek utká ve čtvrtečním duelu 2. kola základní skupiny Evropské ligy s českým mistrem Slavií.

Schick v minulém ročníku hostoval z AS Řím v Lipsku. "Rudí býci" ale na něj kvůli ekonomickým dopadům pandemie koronaviru opci neuplatnili. Místo toho po českém hráči sáhl Leverkusen, který ho v září přivedl za více než 700 milionů korun.

V dresu Bayeru stihl Schick odehrát čtyři soutěžní duely, v nichž dal dva góly. Počátkem října si však v bundesligovém duelu se Stuttgartem lehce natrhl zadní stehenní sval a od té doby nehraje.

"Patrik zůstal v Leverkusenu. Trénuje, pracuje na své kondičce. Je to ještě otázka několika týdnů. Včera již s námi již trénoval, ale ještě si musí počkat, než bude moci nastoupit," řekl na dnešní tiskové videokonferenci šestapadesátiletý Nizozemec Bosz.

před 56 minutami

Výbuch plynu zničil rodinný dům v Tursku u Prahy. Tři lidé jsou zranění

V Tursku u Prahy vybuchl v rodinném domě plyn. Na místě jsou zatím tři zranění, jeden z toho těžce, další středně těžce. Nejméně jeden člověk je zavalený, dům je částečně zdemolován. Hasiči povolali speciální vyhledávácí tým, řekly ČTK mluvčí záchranné služby Petra Effenbergerová a hasičů Vladimíra Kereková.

Záchranáři mají na místě čtyři pozemní posádky, na místo letí také vrtulník. Hasiči na místo povolali speciální vyhledávací tým a sací bagr, který bude pomáhat s odstraňováním trosek domu.

Další zprávy