Tripartita se neshodla na zrušení karenční doby, chce podpořit dlouhodobě nemocné

ČTK ČTK
Aktualizováno 12. 9. 2016 20:29
Zástupci vlády, zaměstnavatelů a odborářů se neshodli na zrušení tzv. karenční doby, tedy neproplácení nemocenské zaměstnancům v prvních třech dnech nemoci. Zaměstnavatelé tyto návrhy odmítají kvůli očekávanému růstu dočasné pracovní neschopnosti, informoval premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Tripartita se naopak shodla na nutnosti zlepšení podmínek dlouhodobě nemocných. "Tento signál je nesmírně důležitý," doplnil předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula. Při delší nemoci totiž může podle něj člověk rychle spadnout do chudoby. Jednání tripartity se zúčastnil i prezident Miloš Zeman, který podpořil návrh státního rozpočtu pro příští rok.
Bohuslav Sobotka.
Bohuslav Sobotka. | Foto: Jiří Koťátko / Economia

Praha – Zástupci vlády, zaměstnavatelů a odborářů se neshodli na zrušení tzv. karenční doby, tedy neproplácení nemocenské zaměstnancům v prvních třech dnech nemoci. Novinářům to po dnešním jednání tripartity řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Na jedné straně sporu stojí podle něj ČSSD a odboráři, na straně druhé koaliční partneři a zaměstnavatelé.

Sněmovna minulou středu novelu zákoníku práce, podle které měli zaměstnanci dostávat náhradu mzdy v prvních třech dnech nemoci, těsně zamítla. Zaměstnavatelé tyto návrhy odmítají. Důvodem jejich odmítavého stanoviska je očekávaný růst dočasné pracovní neschopnosti, zvýšení přesčasové práce zaměstnanců na udržení výrobní kapacity a zvýšení celkových nákladů firem, které by to podle nich stálo až pět miliard Kč.

Tripartita se naopak shodla na nutnosti zlepšení podmínek dlouhodobě nemocných. "Zástupci Svazu průmyslu a dopravy jsou ochotni jednat o opatřeních zaměřených na zvýšení vyplácení nemocenské, respektive kompenzaci ztráty příjmu při delší pracovní neschopnosti. Zaměstnavatelé vyjádřili připravenost diskutovat například o návrhu obsaženém v materiálu MPSV, kde se hovoří například o zvýšení náhrady mzdy na 60 procent do 30 dní a další návrhy," uvedl prezident svazu Jaroslav Hanák.

Tento signál (shody o zlepšení podmínek dlouhodobě nemocných) je nesmírně důležitý," doplnil předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula. Při delší nemoci totiž může podle něj člověk rychle spadnout do chudoby. Již dříve vypočítal, že při nemoci nad 30 dní člověk při hrubém výdělku 25 tisíc korun dostane 13 500 korun, a aspiruje tak na budoucího chudého.

Zvýšení mezd řidičů

Stát prý také pomůže krajům s náklady na zvýšení mezd řidičů autobusů.O náklady na zvýšení platů řidičů autobusů by se měly podle Sobotky podělit kraje s vládou, a to hlavně příští rok. Tripartita podle premiéra potvrdila dohodu z minulého týdne. Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD) připraví příslušný návrh nařízení vlády v říjnu.

Otázka, zda se má stát podílet na zvyšování platů řidičů z nynějších 71 korun 60 haléřů na hodinu na 98 korun a deset haléřů, vyvolala spor uvnitř vládní koalice. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) už před jednáním tripartity uvedl, že zvýšení podporuje, ale z peněz krajů. "Mají jich dost," napsal na Twitteru.

Babiš si rovněž postěžoval, že některá ministerstva vznášejí nové požadavky na státní rozpočet na příští rok, o který se podle svých slov dozvěděl až dnes z médií. Babiš tvrdí, že někteří ministři, včetně ministryně práce a sociálních věcí Marksové, s ním nechtěli komunikovat.

 

Právě se děje

Další zprávy