Tripartita bude projednávat změny služebního zákona, lobbing i důchodovou reformu

ČTK ČTK
26. 2. 2018 17:42
Odbory i zaměstnavatelé usilují o to, aby s nimi nynější vláda své záměry probírala stejně jako minulý kabinet.
Předseda odborových svazů Josef Středula.
Předseda odborových svazů Josef Středula. | Foto: DVTV

Praha - O změnách služebního zákona či důchodů, které chystá vláda v demisi Andereje Babiše (ANO), by měla 14. března jednat tripartita. Zástupci kabinetu, odboráři a zaměstnavatelé budou diskutovat také o navrhovaných pravidlech lobbingu.

Potvrdil to předák Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula. Odbory i zaměstnavatelé usilují o to, aby s nimi nynější vláda své záměry probírala stejně jako minulý kabinet Bohuslava Sobotky (ČSSD).

Tripartita se sejde 14. března ve 14:00 ve Strakově akademii. V tomto volebním období zasedala jednou, a to 4. ledna. Projednávala tehdy programové prohlášení, s nímž Babišova vláda žádala o důvěru ve Sněmovně. Tu nezískala a je v demisi. Původně se měli zástupci kabinetu, odborů a zaměstnavatelů sejít podle výsledků vyjednávání o novém kabinetu.

"Nastal zlom, když vláda v demisi začala dělat řadu legislativních kroků. Chceme se k nim vyjádřit. To, že nejsou k návrhům připomínky, neznamená, že výhrady nikdo nemá," řekl Středula.

Kabinet už schválil například obrysy zákona o lobbingu. Projednává také svou novelu služebního zákona a v úterý se chystá probírat i svůj záměr změny penzí. U mnoha návrhů zásadních norem je přitom zkrácené připomínkové řízení a bývá také omezen okruh připomínkových míst. Chystanou legislativu kabinet pak projednává bez rozporů.

Odbory i zaměstnavatelé přitom mají k chystaným zákonům výhrady. Připomínky mají jak třeba k pravidlům lobbingu, tak k důchodové novele. V pondělí se předsednictvo tripartity dohodlo na tom, že sociální partneři v polovině března návrhy projednají. Vláda v demisi přitom důchodovou novelu dodatečně zařadila do úterního programu svého zasedání. Vrátit by se v úterý měla i ke služebnímu zákonu.

"Věříme, že jednání přeruší do doby projednání návrhů se sociálními partnery," řekl předák ČMKOS.

Na březnovém zasedání probere tripartita i stav čerpání peněz z EU či plány v dopravní infrastruktuře. Daňovým záměrům by se pak měla věnovat na další své schůzi.

Premiér v demisi podle Středuly uvedl, že by sociální partneři tak měli projednávat daňové návrhy, na nichž se dohodnou případní koaliční partneři. Tripartita se chce věnovat i pravidlům lobbingu. Ještě předtím by se měli zástupci zaměstnanců a zaměstnavatelů sejít s ministrem spravedlnosti v demisi Robertem Pelikánem (ANO). Termín schůzky zatím není stanoven.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Evropská komise se chce zabývat českými kvótami na potraviny, nesmějí narušit volný pohyb zboží

Evropská komise hodlá podrobně prozkoumat povinné kvóty na prodej českých potravin, pokud návrh zákona v současnosti schvalovaný parlamentem vstoupí v platnost. Novinářům to ve čtvrtek řekla mluvčí exekutivy Evropské unie, podle níž norma nesmí být v rozporu s pravidly volného pohybu zboží ani diskriminovat žádné výrobce. Pokud by zákon začal platit a porušoval unijní normy, Česku by hrozila žaloba a vysoké pokuty.

Podle návrhu novely zákona o potravinách, která ve středu prošla Poslaneckou sněmovnou, by od příštího roku prodejny potravin o ploše nad 400 metrů čtverečních musely u některých druhů potravin prodávat minimálně 55 procent českých produktů. O normě nyní bude jednat Senát, který se podle zástupců nejsilnějších klubů chystá kvóty patrně odmítnout.

"V tomto případě, který se týká nabídky potravin, je zcela zásadní zachovat volný pohyb potravinářských produktů v rámci jednotného trhu," prohlásila dnes mluvčí Evropské komise. Brusel podle ní sleduje vývoj kolem české novely, podrobně analyzovat ji však bude až v případě, pokud vstoupí v platnost. Mluvčí nicméně podotkla, že kdykoliv nějaká země zavádí nějaké regulace prodeje, musí zajistit, aby byla "nutná, vyvážená a nikoho nediskriminovala".

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Soudce pustil z vazby ženu obviněnou z krádeže laptopu Pelosiové

Americký soudce rozhodl propustit z vazby Riley June Williamsovou, která je obviněna z podílu na krádeži laptopu z kanceláře předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové při nedávném útoku na Kapitol. Podle soudního rozhodnutí musí 22letá žena zůstat pod dohledem své matky, nesmí cestovat a v pondělí se má dostavit k federálnímu soudu ve Washingtonu k projednání případu.

Williamsová je z Pensylvánie a obviněna je z krádeže, bránění spravedlnosti, nepovoleného vstupu a výtržnictví spáchaného na půdě Kapitolu. Podle soudce Martina Carlsona jde o vážná obvinění. Ve prospěch Williamsové podle něj svědčí její dosud čistý trestní rejstřík.

Příznivci minulého prezidenta Donalda Trumpa vnikli do Kapitolu 6. ledna, kdy se sešly obě komory Kongresu k poslednímu stvrzení výsledku listopadových prezidentských voleb. Několik hodin tam rabovali, zákonodárci se museli ukrývat na bezpečném místě. Federální úřad pro vyšetřování se nyní snaží výtržníky identifikovat, Williamsovou údajně poznal na jednom ze zveřejněných videí její bývalý partner. Tvrdil, že žena doufala, že se jí podaří laptop Pelosiové prodat ruské tajné službě. Na videu je žena podobná Williamsové zachycená, jak volá na výtržníky, aby šli po schodech nahoru. Na jiném snímku je ji vidět, jak vychází z Pelosiové kanceláře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy