Tříletá dívka se zřítila do 20metrové studny

Kristina Winklerová
22. 9. 2009 9:59
Chotěbuz - Severomoravští hasiči zachraňovali v pondělí večer tříleté děvčátko. Zřítilo se do dvacet metrů hluboké studny.
Dívka spadla do studně
Dívka spadla do studně | Foto: HZS Moravskoslezského kraje

Dívka do studny spadla kolem šesté hodiny večerní při sběru švestek na zahradě.

"Za nehodu mohly podle prvních informací velmi staré desky dřevěného víka na betonové skruži studny, které zřejmě nevydržely pohyb děvčátka. Dítě naštěstí nespadlo až do ledové vody, ale zachytilo se zřejmě na části trubky čerpadla zhruba v hloubce 15 metrů," popsal mluvčí hasičů Petr Kůdela.

Otec, který do studny slezl po trubce, dívku držel a až do příjezdu hasičů ji utěšoval.

Jeden z hasičů se za nimi spustil na laně a upevnil děvčátko do záchranného trojúhelníku. Pak ji vytáhli ven.

Byla silně podchlazená

Kvůli silnému podchlazení se dívenka nacházela v ohrožení života. Lékař navíc při prvotním vyšetření zjistil možné vnitřní zranění v oblasti břicha a nevyloučil ani poranění hrudníku.

"Tělesná teplota dívky byla jen 35 °C, a záchranáři proto museli přistoupit k aktivnímu zahřívání malé pacientky. V souvislosti s vážným stavem nebylo možno zajistit kvalitní žilní vstup. Lékař proto volil tzv. intraoseální přístup, tedy podávání léků do kostní dřeně pomocí speciální jehly," vysvětlil mluvčí moravskoslezských záchranářů Lukáš Humpl.

Dívka byla uvedena do umělého spánku a sanitka ji po podání potřebných léků odvezla do nemocnice v Ostravě-Porubě.

Později byli ze studně vytaženi také hasič a otec děvčátka. Celý zásah trval zhruba dvacet minut.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Vojáci USA a NATO opustí Afghánistán do 14 měsíců

Vojáci Spojených států a dalších zemí Severoatlantické aliance se do 14 měsíců zcela stáhnou z Afghánistánu, mezitím do 135 dní poklesne počet amerických vojáků v zemi na 8600. Ve společném prohlášení to v sobotu oznámily vlády USA a Afghánistánu.

Prohlášení bylo vydáno krátce před očekávaným podpisem mírové dohody mezi USA a afghánským radikálním hnutím Tálibán. V Afghánistánu působí i česká armáda, která zde přišla o 14 vojáků.

Další zprávy