Cena za 11 let křivého stíhání? 312 tisíc je málo, řekl soud

Marek Pokorný Marek Pokorný
15. 1. 2015 13:00
Exstarostka Libušína na Kladensku se po rozhodnutí Ústavního soudu dočká vyššího odškodnění za neoprávněné stíhání. Místo tří set tisíc chce pět milionů.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha, Kladno - Jedenáct let musela bývalá starostka Libušína Marie Minaříková chodit po soudech a zpovídat se z rozhodnutí údajně nevýhodných pro třítisícové městečko na Kladensku.

Soudy ji ale očistily a teď se dočká odškodnění. Ovšem vyššího, než je tři sta tisíc přiznaných v minulosti. Ústavní soud totiž řekl, že musí dostat víc.

Policie si Minaříkovou odvedla v červnu 1999 přímo ze školy, kde po skončení mandátu starostky dělala ředitelku. Dva dny ji držela v cele předběžného zadržení. Pak ji pustila, ale vyšetřování a soudy se táhly. Teprve v únoru 2010 Krajský soud v Praze definitivně potvrdil, že je nevinná.

Přestěhovala se do jiného kraje

Podle obžaloby podepisovala nevýhodné smlouvy, některé pozemky pak prodala pod cenou. Policie jí ve dvanácti případech spočetla škodu na zhruba milion korun.

I když ji soudy zbavily viny, dnes 68letá žena svůj boj o spravedlnost nevzdává. Za neoprávněné stíhání a zničenou kariéru požaduje po státu odškodné pět milionů korun.

"Úplně jí to zničilo život. Musela se i odstěhovat z místa, kde se narodila," říká její advokát Vojtěch Veverka. Minaříková prý bydlí 150 kilometrů daleko v úplně jiném kraji.

Už chce mít klid a ke kauze se odmítá vyjadřovat. Má toho za sebou opravdu hodně. Stačí jen letmý pohled do monitoringu tisku: za dobu, kdy její případ projednávaly trestní soudy, o ní vyšlo přes sto článků.  

Opatrný úředník a lékárnické váhy

Obvodní soud pro Prahu 2 a následně Městský soud v Praze již Minaříkové odškodnění přiřkly. Dohromady 312 tisíc korun. Očištěné starostce a jejímu advokátovi se ale částka zdála nízká, podali proto stížnost. Ústavní soud jim dal za pravdu a vrátil případ k novému projednání. Nový verdikt by měl Obvodní soud pro Prahu 2 vynést ve čtvrtek.

Podle ústavních soudců oba soudy při svém rozhodování o odškodném vzaly v úvahu prakticky pouze jen nepřiměřenou délku řízení. A dalšími následky se nezabývaly.

"Obecný soud musí zohlednit všechny výjimečné okolnosti případu," uvedla loni v dubnu ve svém nálezu ústavní soudkyně Kateřina Šimáčková. Podle ní je obecný soud povinen přihlédnout ke všem nepříznivým následkům.

"Stát po dlouhá léta bezdůvodně trápil slušného a bezúhonného člověka. Vzal mu dobrou pověst, klidný spánek a práci, kterou měl rád. Když se postižený domáhal zadostiučinění, stát se zachoval v podstatě jako opatrný úředník a jako na lékárnických vahách odvažoval míru své odpovědnosti, neboť se obával, že věci jako precedentu by mohli využít s odvoláním na presumpci neviny i skuteční zločinci, kterým se jejich činy nepodařilo prokázat," konstatovala Šimáčková.

Nedodala už ovšem, kolik je podle ní přiměřená suma. "Rozhodně ale nelze uznat za přiměřenou dosud přiznanou částku ve výši 312 tisíc korun," podotkla.

Advokát Veverka, který v kauze Rath hájí podnikatelku Ivanu Salačovou, přitom ani neočekává, že by požadovanou sumu pěti milionů získali. "Soud nemůže přiznat nikdy víc, než chcete. Vždy to trochu zvýším, aby soud měl mantinely," připouští.

Hollywoodský příběh

Minaříková přitom není zdaleka prvním úředníkem či starostou, kterého soudy zbavily obvinění za politická rozhodnutí. Podobný případ se stal nedaleko - v Kladně. Tamního primátora Milana Volfa obvinila policie v březnu 2004 z toho, že bez souhlasu zastupitelstva poslal 41 milionů na provoz zimního stadionu.

Okresní a posléze i krajský soud Volfa poslaly podmíněně do vězení, verdikt po Volfově odvolání ale zrušil Nejvyšší soud. Zohlednil totiž, že město peníze poslalo poté, co zastupitelstvo rozhodlo o převzetí stadionu. Městu tak žádná škoda nevznikla, protože investovalo do vlastního.

Volf, podle kterého kauzu spustili jeho političtí protivníci, získal odškodné 1,2 milionu korun – většina této sumy byla náhrada za jeho ušlý primátorský plat, část pak šla na služby obhájců. Volf žádá i 850 tisíc korun jako nemajetkovou újmu. Soudy to zamítly pro promlčení, Volf ale podal dovolání k Nejvyššímu soudu.

Loni v říjnu navíc slavil politický comeback: volby ho znovu vynesly do primátorského křesla. Nekandidoval však jako dříve za ODS, nýbrž za svou novou vlastní stranu Volba pro Kladno.

"Je to satisfakce. Zejména to, že mě podpořily i největší osobnosti Kladna. Vlastně trochu hollywoodský příběh," usmívá se Volf.

Žalovala bych je znova

Ještě jednu věc mají příběhy Volfa a Minaříkové společnou: státní zástupkyni Tamaru Kaiserovou. Oba případy dozorovala a podávala k soudu obžalobu.

Žalobkyně je však i dnes přesvědčena, že jak Minaříková, tak Volf porušili zákon. "V právu nikdy nemůžete říct, jak to dopadne. Ale trestní stíhání se zahajuje, až když je důvodné podezření. A v obou případech to soudy nejdřív odsoudily," poukazuje Kaiserová.

V případě Volfa jí dal za pravdu i odvolací soud. "Zrušilo to až dovolání. Takže můj právní názor nebyl ojedinělý," poukazuje Kaiserová, která mezitím povýšila na Krajské státní zastupitelství v Praze.

Kaiserová řešila i další případy spojené s politikou. Dozorovala třeba vyšetřování exministra průmyslu Martina Kocourka z ODS, obviněného kvůli "odklánění" milionů před manželkou. V tomto případě ale Kaiserová dala policii opačný pokyn: aby vyšetřování zastavili. Nedala k němu souhlas Kocourkova exmanželka, která měla být poškozenou.

 

Právě se děje

Další zprávy