Tři roky od masakru v Uherském Brodě. Policie smí hned zabavit zbraně, lékař se může ptát na střelce

Jan Wirnitzer Jan Wirnitzer
24. 2. 2018 15:36
Uplynuly tři roky od střelby v Uherském Brodě. Česko zpřísnilo pravidla, policisté mohou odebírat zbraně i při podezření. A činí tak.
Foto: Vojtěch Marek

Praha - Před třemi lety, krátce po poledni 24. února 2015, vešel třiašedesátiletý muž do uherskobrodské restaurace Družba, vytáhl legálně drženou samonabíjecí pistoli a revolver a začal střílet do hostů.

Nejtragičtější útok tohoto druhu v Česku měl osm obětí, nakonec se zastřelil i sám útočník. Stát kvůli tomu rozšířil pravomoci policie i lékařů.

Policisté například mohou zabavit zbraň předběžně, pokud někoho posílají na mimořádnou zdravotní prohlídku. "V loňském roce jsme k takovémuto zadržení zbraní přistoupili devětkrát," říká vrchní inspektor Petr Jaroš ze zlínského krajského policejního ředitelství. Ze stejného kraje, kde leží i Uherský Brod.

Policisté podle Jaroše evidovali například případ muže z Uherskohradišťska, který hrozil, že se zastřelí. "Rodinní příslušníci se svěřili praktickému lékaři, který nám sdělil podezření na akutní špatný zdravotní stav a na skutečnost, že je v zájmu muže zadržet jeho legálně držené zbraně v době co možná nejkratší. Ještě týž den byly zbraně uloženy ve skladu policie," řekl pro Aktuálně.cz Jaroš.

"Informace o možných zdravotních problémech držitele zbraní přicházejí od lékařů, od rodinných příslušníků dané osoby i z vlastní činnosti policie," říká mluvčí ministerstva vnitra Hana Malá. Policejní prezidium nicméně celostátní přesnou evidenci počtu předběžně zabavených zbraní nevede.

Změny přímo podnítilo dění před masakrem v restauraci

Přijaté změny vycházely ze sledu událostí v Uherském Brodě. Střelec byl už před osudovým dnem známý jako problematický a duševně nestabilní muž, jehož přestupky se opakovaně zabývala městská policie.

"Lidé z jeho okolí se obrátili na policii s informacemi o jeho stavu a s návrhem na odebrání zbrojního průkazu. Policie využila tehdejší zákonné možnosti a vyzvala ho, aby se dostavil k mimořádné zdravotní prohlídce, která měla určit jeho způsobilost k držení zbraní a nakládání s nimi. Muž se však k lékaři nedostavil a místo toho spáchal svůj čin," připomíná David Karásek, mluvčí sdružení držitelů zbraní Lex.

Právě v rámci následné novely zákona o zbraních získala policie možnost předběžně odebrat zbraň člověku "důvodně podezřelému" z toho, že se jeho zdravotní stav změnil natolik, že by se zbraní mohl být nebezpečný sobě nebo svému okolí. Prohlídka, na kterou je nově deset dnů místo měsíce, pak určí, zda své zbraně dostane zpět.

Karásek připomíná ještě dvě další změny: lékaři, tedy i specialisté, získali oprávnění zjišťovat u policie, zda člověk, jehož zdravotní stav se jim nezdá, je držitelem zbrojního průkazu. Pokud zjistí, že ano, případně to vědí z jiného zdroje, jsou povinní kontaktovat lékaře, u kterého je držitel registrovaný, a informovat ho.

"Pokud má navíc lékař podezření, že by držitel mohl být kvůli svému zdravotnímu stavu nebezpečný, je povinen o tom informovat i policii," dodává Karásek. Policie pak může spolu s vyžádáním mimořádné zdravotní prohlídky předběžně zadržet zbraně držitele.

V říjnu 2016 se navíc spustila evidence přestupků, do níž má policie dálkový přístup, a může tak sledovat spolehlivost jednotlivých držitelů zbraní.

Sdružení Lex hodnotí změny jako správné. "Místo co největších, ale nepromyšlených omezení, jaká vznikají, když se jedná pod emotivním tlakem, došlo k důkladnému vyšetření situace, podrobné analýze shromážděných dat, identifikaci problému a z pohledu práv občanů šetrné nápravě nedostatku," říká Karásek.

Nápady, které nevyšly: méně střelců, více práv obcím

Zdaleka ne všechny nápady, které po útoku v Uherském Brodě politici přetřásali, se dostaly do praxe. A nejde jen o zavedení psychotestů, které je evergreenem debat o zákonném vymezení držení zbraní.

Tehdejší ministr vnitra Milan Chovanec například krátce po útoku uvedl, že v Česku je příliš mnoho držitelů zbraní. Nakonec ale nepodnikl žádné kroky k omezení počtu českých střelců, naopak se o dva roky později sám fotil s puškou, když usiloval o prosazení práva na nošení zbraně do ústavy.

Nenaplnila se také Chovancem deklarovaná ambice, aby každý kraj měl svoji policejní zásahovku. Sešlo i z nápadu, že by obce získaly právo mluvit do toho, kdo bude mít zbrojní průkaz, stejně jako z navrhované povinnosti lékařů zjišťovat, zda cizí člověk, který jim přijde nezpůsobilý, není náhodou držitelem zbrojního pasu.

V České republice je přibližně 300 tisíc držitelů zbrojních průkazů a 750 tisíc zbraní všech skupin - tedy sběratelských, pro sportovní, lovecké a myslivecké účely, pro výkon zaměstnání a pro ochranu života, zdraví a majetku.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Česko a Japonsko podepsaly nový plán strategické spolupráce

Český ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek a jeho japonský protějšek Tomišicu Motegi dnes ve Varšavě podepsali nový plán strategické spolupráce mezi oběma zeměmi. Učinili tak na okraj jednání ministrů visegrádské čtyřky (V4 - Česko, Maďarsko, Polsko a Slovensko) a Japonska, které zorganizovalo polské předsednictví V4.

Mezi prioritní oblasti spolupráce Česka a Japonska budou na základě akčního plánu pro období 2021 až 2025 patřit kromě ekonomiky také věda, inovace a obchod. Součástí je i spolupráce v oblasti bezpečnosti a multilaterální diplomacie. Japonsko je po Číně a Jižní Koreji třetí zemí v Asii, se kterou má Česko takto upravené vztahy.

Podle tiskové zprávy českého ministerstva zahraničí je Japonsko je druhým největším investorem v ČR a druhým nejdůležitějším obchodním partnerem Česka v Asii. Obrat obchodní výměny v roce 2020 dosáhl 3,8 miliardy dolarů (80,2 miliardy korun). Celkem 260 japonských firem v současné době zaměstnává v ČR přes 50 000 lidí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nadal prohrál v madridském čtvrtfinále se Zverevem

Německý tenista Alexander Zverev potřetí za sebou porazil Rafaela Nadala a postoupil do semifinále antukového turnaje v Madridu. Čtyřiadvacetiletý hráč zvítězil nad světovou dvojkou 6:4, 6:4 a jeho dalším soupeřem bude Rakušan Dominic Thiem.

Nejvýše nasazený Nadal, pětinásobný vítěz madridského turnaje, prolomil soupeřův servis jako první, jenže vedení 4:2 neudržel. Zverev čtyřmi gamy za sebou získal úvodní set a ve druhém mu pak stačil brejk v páté hře. "Tohle je jedna z největších výher mojí kariéry. Ale turnaj ještě nekončí," radoval se Zverev po mečbolu.

Nadal má sice se Zverevem dál aktivní bilanci 5:3, jenže německého protivníka naposledy zdolal před třemi lety. Dvakrát mu pak podlehl na tvrdém povrchu. Právě v roce 2018 Zverev ovládl madridský turnaj, o titul se tehdy utkal s Thiemem.

Thiem porazil Američana Johna Isnera 3:6, 6:3, 6:4 a do semifinále se v Madridu probojoval počtvrté za sebou. Na první triumf ale zatím čeká, ve finále byl dvakrát.

před 2 hodinami

Volejbalistky porazily v kvalifikaci ME 3:0 i Bosnu a Hercegovinu

České volejbalistky zvládly v kvalifikaci mistrovství Evropy i druhé utkání a znovu zvítězily bez ztráty setu. V lotyšském Daugavpilsu si dnes poradily s Bosnou a Hercegovinou 25:23, 25:18 a 25:17 a vedou tabulku skupiny F.

V prvním utkání svěřenkyně řeckého trenéra Jannise Athanasopulose vyhrály nad domácím Lotyšskem jasně 3:0 a v sobotu uzavřou první turnaj duelem se Slovinskem. Odvety se uskuteční za týden v Bosně, na šampionát postoupí dva týmy.

Volejbalistky jsou na nejlepší cestě na šampionát, který budou na přelomu srpna a září hostit Srbsko, Bulharsko, Chorvatsko a Rumunsko. Turnaj bude hrát 24 týmů.

Další zprávy