Tři přihlášky na školy: Ministerstvo počítá s problémy

Hana Pražáková
14. 11. 2008 17:00
Nově se zavádějí takzvané zápisové lístky
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Ministerstvo školství mnoho měsíců dopředu počítá s tím, že školy nejspíš zaplatí za větší komfort, který budou mít napřesrok žáci při podávání přihlášek na střední školy.

Příští rok bude poprvé možné podat si tři přihlášky na střední školu místo dosavadních dvou.

"V současné době nikdo nedokáže odhadnout, jak se střední školy a žáci zachovají a jaké to bude mít důsledky," říká náměstek ministra školství Jindřich Kitzberger, který představil novinky spojené s průběhem přijímacího řízení.

Putovní zápisový lístek

Největší novinkou je podle ministrova náměstka zavedení takzvaného zápisového lístku.

Každý žák dostane jediný, a ten odevzdá ve škole poté, co dostane oznámení, že byl přijat, a také se pro tuto školu rozhodne. Žák musí zápisový lístek doručit řediteli školy do pěti pracovních dnů od chvíle, kdy dostal verdikt, že byl přijat.

"Škola má určitou míru jistoty, že žák tam skutečně nastoupí," řekl Kitzberger k zápisovým lístkům.

Lístkem však bude moci nadále manipulovat, to znamená, že jej může z vybrané školy vyzvednout a odevzdat v jiné, kam byl také přijat a která se mu zdá lepší.      

V praxi to znamená, že do září, kdy se žáci skutečně fyzicky dostaví do tříd, nebude mít škola jistotu téměř žádnou.

Ministerstvo proto zvažuje, že by bylo možné zápisový lístek přemístit z jedné školy do druhé pouze jednou.

Zkoušky v dubnu a v květnu

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Přijímací zkoušky se budou příští rok konat v období od 22. dubna do 7. května. 

Verdikt o přijetí či nepřijetí žáka musí škola zaslat do tří pracovních dnů poté, co se zkoušky uskutečnily.

Škola, která se rozhodne žáky přijímat na základně jiných kritérií, může své rozhodnutí rozeslat bezprostředně po termínu pro doručení přihlášek.

Dva stejně obtížné testy

Školy, které se žáky rozhodnou přijímat na základě přijímací zkoušky, musí nově vypsat nejméně dva termíny zkoušek. A pro oba dva připravit stejně náročné testy, což je pro učitele složité.

"Řešením je oslovit společnosti, které se tvorbou testů zabývají," uvádí náměstek ministra Kitzberger. "Jsou to však další náklady," dodává.

Jedna ze tříd základní školy v Řeporyjích, ani sem nemuseli žáci přijít na vyučování.
Jedna ze tříd základní školy v Řeporyjích, ani sem nemuseli žáci přijít na vyučování. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Řada středních škol však problémy s přípravou přijímacích zkoušek neřeší. Už řadu let je totiž nevypisují.

"Dokud bude tak nízký počet uchazečů jako nyní, tak nebudeme přijímací testy stejně jako ostatní střední školy připravovat," uvedl ředitel pražské Střední průmyslové školy strojnické v Betlémské ulici Jaroslav Červený.

Stejně jako dříve bude i letos škola uchazeče vybírat na základě prospěchu ze základní školy.

Testy tak nyní připravují především gymnázia, kde ještě zájem uchazečů převažuje nad počtem volných míst ve třídách.

Jako řešení do budoucna ministerstvo školství uvažuje o zavedení centrálních testů, které by proběhly ještě před samotným přijímacím řízením. Školy by pak mohly žáky přijímat na základě jejich výsledků, čímž by odpadla nutnost zařizovat vlastní přijímací testy.

Skepse ředitelů

Přestože zákodárci umožnili žákům podat přihlášky na tři školy najednou, samotný ministr škoství Ondřej Liška prosazoval možnost dvou přihlášek.

Ředitelé středních škol si také myslí, že větší počet přihlášek žákům velké výhody při přijímání nepřinese.

"Je to šlápnutí vedle," říká ředitel průmyslové školy v pražské Betlémské ulici Jaroslav Červený.

Na úkor vynikajících žáků, kteří se dostanou na všechny tři zvolené školy, nebudou podle něho přijati průměrně dobří studenti, kteří by se za současných podmínek na školu dostali.


 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na popud exhejtmana Zimoly o registraci na vnitru požádalo hnutí Změna 2020

Radní Týnu nad Vltavou David Slepička (ČSSD) požádal ministerstvo vnitra o registraci politického hnutí Změna 2020. Učinil tak na popud jihočeského exhejtmana Jiřího Zimoly (ČSSD), řekl Právu. Zimola listu napsal, že o registraci ví, ale že o ni nežádal. O budoucnosti hnutí by se prý mělo rozhodnout do konce roku.

před 1 hodinou

Lidé v Paříži protestovali před kinem, které uvedlo Polanského film

Asi čtyřicet lidí v úterý večer demonstrovalo před kinem Le Champo v pařížské Latinské čtvrti, které v předpremiéře promítalo nový film režiséra Romana Polanského J'accuse. Informovala o tom agentura AFP. Protestovat proti 86letému filmařovi se lidé rozhodli kvůli novému obvinění ze znásilnění, kterému Polanski čelí. O víkendu jej nařkla francouzská fotografka Valentine Monnierová. Činu se Polanski údajně dopustil v roce 1975, kdy dívce bylo 18 let. Demonstranti před pařížským kinem třímali nápisy jako "V tomto kině se oslavují násilníci" nebo "Polanski perzekvuje ženy". Na jednom z transparentů byla jména žen, které režiséra obvinily ze znásilnění včetně Monnierové.

před 1 hodinou

Za neštěstí v dolech na Karvinsku nemohla OKD, tvrdí vyšetřovací komise

Vyšetřovací komise nezjistily, že by na nejtragičtějších hornických neštěstích v dolech na Karvinsku v letech 2014 a 2015 měla podíl viny těžební společnost OKD nebo některý z jejich zaměstnanců. Řekl to mluvčí OKD Ivo Čelechovský.

V případě smrti tří horníků 14. listopadu 2014 neštěstí způsobil otřes, který vznikl v hlubině. Další tři havíře zabil v srpnu 2015 výbuch metanu, který se prudce uvolnil při těžbě. Vyšetřování výbuchu metanu, při němž loni v prosinci zahynulo 13 horníků, stále pokračuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy