Tři kandidáti vypadli, Bobošíkové chybělo jen 4571 lidí

Martina Machová Martina Machová
23. 11. 2012 15:50
Tomio Okamura, Vladimír Dlouhý a Jana Bobošíková nemají 50 000 podpisů
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Ministerstvo vnitra vyloučilo z historicky první přímé volby prezidenta tři kandidáty, kteří nesplnili podmínku získání padesáti tisíc podpisů. Jde o Janu Bobošíkovou, Tomia Okamuru a Vladimíra Dlouhého.

Výsledky kontrol přihlášek do prezidentského klání v pátek odpoledne představil šéf volební komise Václav Henych. Jeho podřízení se v posledních dnech snažili ztotožnit co nejvíce petentů.

Nejblíže postupu do prvního kola volby byla po odečtení neplatných hlasů Jana Bobošíková, které vnitro uznalo 45 429 hlasů z 59 191 odevzdaných. Vysokou chybovost naopak měli Okamura s Dlouhým, u kterých se pohybovala i kolem 20 procent. 

Okamura odevzdal 61 966 podpisů, uznáno mu bylo ovšem jen 35 751 hlasů. Dlouhému z odevzdaných 59 165 podpisů zbylo 38 687.  

Za nejčastější chybu Henych označil to, že petice podepisovali lidé mladší 18 let či petenti bez české státní příslušnosti. Objevovaly se i případy, kdy na petici figurovali lidé, kteří zemřeli ještě před jejím vznikem nebo uvedli neexistující adresu.

"Vyškrtnut byl i ten, kdo podepsal petici vícekrát," uvedl. Podle Henycha pak kontroloři nebrali zřetel na chybějící háčky a čárkami nad jmény nebo neúplné adresy, důležité bylo zejména člověka ztotožnit. To probíhalo s pomocí registru obyvatel.

Ministerští úředníci petiční archy naskenovali a díky převedení do elektronických vět porovnávali se zmíněným registrem. "Tak se podařilo ztotožnit přibližně padesát procent lidí," uvedl Henych. Zbytek úřad zpracovával ručně, třikrát a různými lidmi, aby bylo docíleno co největší objektivity.

Odmítnutí kandidáti se mohou proti rozhodnutí ministerstva do dvou dnů odvolat k Nejvyššímu správnímu soudu, který má dalších 15 dní na to, aby petice prozkoumal a s konečnou platností řekl, kdo se může prvního kola prezidentských voleb účastnit a kdo nikoli.

Poslední instancí je Ústavní soud, který může zpochybnit prezidentskou volbu jako takovou. Pokud by se na něj vyškrtnutí kandidáti obrátili, byl by zřejmě ohrožen lednový termín voleb.

Již před vyhlášením konečného verdiktu ministerstva pohrozil soudy Tomio Okamura.

Deníku Aktuálně.cz řekl, že se rozhodne až podle toho, zda v jeho petici jsou skutečně smyšlená jména a adresy. Pokud by kontroly prokázaly, že za jeho vyloučením jsou "jen" formální chyby jako čárky a háčky nad písmeny, nebo neúplné číslo popisné u adres, je rozhodnut se o svou kandidaturu soudit. 

Vadí mu také, že vnitro nekontroluje pravost podpisů. Podle podnikatele a senátora je zákon špatně napsaný.

Poměrně vysokou chybovost odhalilo ministerstvo u favoritů první přímé volby Jana Fischera a Miloše Zemana - 12,5 a 11 procent. Oba kandidáty však podpořilo více než dvakrát tolik lidí, než požaduje zákon. I po odečtení neplatných hlasů tak oba politici mohli zůstat v klidu.

Nejméně chybovali petenti podporující Zuzanu Roithovou. Její tým při sběru aplikoval dvoustupňovou kontrolu. Dobrovolníci měli za úkol sesbírat deset podpisů ve svém okolí. Deset těchto dobrovolníků kontrolovali takzvaní stovkaři. Za deset takových byli zase zodpovědní tisíckáři. Propracovaný systém europoslankyni zajistil chybovost pouze 3,3 procenta u druhého vzorku.

Herečka Táňa Fischerová a pedagog Vladimír Franz své podporovatele zmobilizovali také poměrně rychle. Petenti však chybovali jen v pěti procentech u Fischerové a téměř sedmi u Franze.

Ministerstvo vyškrtlo řadu podpisů, které patřily nezletilým nebo cizincům. V mnoha případech arch „podepsali" lidé, kteří zemřeli už před vznikem petice. Některé podpisy se také objevovaly na arších stejného kandidáta víckrát. Za vyřazení podpisů často mohly i chyby petentů, například když uvedli špatnou nebo minulou adresu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 30 minutami

Muž odpovědný za havárii v děčínské chemičce dostal tříletý podmíněný trest

Okresní soud v Děčíně ve čtvrtek rozhodl o tříletém trestu s odkladem 54 měsíců pro bývalého zaměstnance chemičky v Děčíně, kde před třemi lety unikl fenol a dva lidé zemřeli. Rozsudek není pravomocný, zmocněnec poškozené strany si ponechal lhůtu na odvolání.

Při havárii 26. dubna 2018 zemřel jeden člověk, další následkům zranění podlehl o necelý měsíc později. Státní zástupce muže obžaloval z obecného ohrožení z nedbalosti. Podle znalců šlo o důsledek nevhodného způsobu připojování přečerpávací hadice. Zdravotníci při havárii ošetřili 14 lidí.

Policie nejprve obvinila tři pracovníky společnosti, v níž jedovatá leptavá chemikálie unikla. Jedním z nich byl pracovník, který podle kriminalistů zahájil čerpání fenolu v rozporu s předpisy a měl zvolit jinou metodu při čerpání. Právě ten jako jediný stanul před soudem.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Německu zadrželi čtyři lidi, podle policie chystali útok na synagogu v Hagenu

Německá policie uvedla, že v souvislosti s možným útokem na synagogu ve městě Hagen zadržela čtyři lidi. Jedním z nich je 16letý mladík, který se podle médií chystal zaútočit výbušninou. O hrozbě před nejdůležitějším židovským svátkem Jom Kipur (Den smíření) informovala policie ve středu večer.

"Vyšetřování vedlo k identifikaci a zatčení 16letého Hageňana. V průběhu vyšetřování byli zadrženi celkem čtyři lidé," uvedla místní policie na Twitteru.

Magazín Der Spiegel a deník Bild předtím uvedly, že se k útoku na synagogu s pomocí výbušniny chystal 16letý Syřan. Jeho byt v Hagenu nyní podle agentury DPA prohledává policie. Informaci o hrozícím útoku podle zmíněných médií obdržely německé úřady od zahraniční zpravodajské služby, která zaznamenala islamistovo podezřelé chování na internetu. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy