Tři kandidáti vypadli, Bobošíkové chybělo jen 4571 lidí

Martina Machová Martina Machová
23. 11. 2012 15:50
Tomio Okamura, Vladimír Dlouhý a Jana Bobošíková nemají 50 000 podpisů
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Ministerstvo vnitra vyloučilo z historicky první přímé volby prezidenta tři kandidáty, kteří nesplnili podmínku získání padesáti tisíc podpisů. Jde o Janu Bobošíkovou, Tomia Okamuru a Vladimíra Dlouhého.

Výsledky kontrol přihlášek do prezidentského klání v pátek odpoledne představil šéf volební komise Václav Henych. Jeho podřízení se v posledních dnech snažili ztotožnit co nejvíce petentů.

Nejblíže postupu do prvního kola volby byla po odečtení neplatných hlasů Jana Bobošíková, které vnitro uznalo 45 429 hlasů z 59 191 odevzdaných. Vysokou chybovost naopak měli Okamura s Dlouhým, u kterých se pohybovala i kolem 20 procent. 

Okamura odevzdal 61 966 podpisů, uznáno mu bylo ovšem jen 35 751 hlasů. Dlouhému z odevzdaných 59 165 podpisů zbylo 38 687.  

Za nejčastější chybu Henych označil to, že petice podepisovali lidé mladší 18 let či petenti bez české státní příslušnosti. Objevovaly se i případy, kdy na petici figurovali lidé, kteří zemřeli ještě před jejím vznikem nebo uvedli neexistující adresu.

"Vyškrtnut byl i ten, kdo podepsal petici vícekrát," uvedl. Podle Henycha pak kontroloři nebrali zřetel na chybějící háčky a čárkami nad jmény nebo neúplné adresy, důležité bylo zejména člověka ztotožnit. To probíhalo s pomocí registru obyvatel.

Ministerští úředníci petiční archy naskenovali a díky převedení do elektronických vět porovnávali se zmíněným registrem. "Tak se podařilo ztotožnit přibližně padesát procent lidí," uvedl Henych. Zbytek úřad zpracovával ručně, třikrát a různými lidmi, aby bylo docíleno co největší objektivity.

Odmítnutí kandidáti se mohou proti rozhodnutí ministerstva do dvou dnů odvolat k Nejvyššímu správnímu soudu, který má dalších 15 dní na to, aby petice prozkoumal a s konečnou platností řekl, kdo se může prvního kola prezidentských voleb účastnit a kdo nikoli.

Poslední instancí je Ústavní soud, který může zpochybnit prezidentskou volbu jako takovou. Pokud by se na něj vyškrtnutí kandidáti obrátili, byl by zřejmě ohrožen lednový termín voleb.

Již před vyhlášením konečného verdiktu ministerstva pohrozil soudy Tomio Okamura.

Deníku Aktuálně.cz řekl, že se rozhodne až podle toho, zda v jeho petici jsou skutečně smyšlená jména a adresy. Pokud by kontroly prokázaly, že za jeho vyloučením jsou "jen" formální chyby jako čárky a háčky nad písmeny, nebo neúplné číslo popisné u adres, je rozhodnut se o svou kandidaturu soudit. 

Vadí mu také, že vnitro nekontroluje pravost podpisů. Podle podnikatele a senátora je zákon špatně napsaný.

Poměrně vysokou chybovost odhalilo ministerstvo u favoritů první přímé volby Jana Fischera a Miloše Zemana - 12,5 a 11 procent. Oba kandidáty však podpořilo více než dvakrát tolik lidí, než požaduje zákon. I po odečtení neplatných hlasů tak oba politici mohli zůstat v klidu.

Nejméně chybovali petenti podporující Zuzanu Roithovou. Její tým při sběru aplikoval dvoustupňovou kontrolu. Dobrovolníci měli za úkol sesbírat deset podpisů ve svém okolí. Deset těchto dobrovolníků kontrolovali takzvaní stovkaři. Za deset takových byli zase zodpovědní tisíckáři. Propracovaný systém europoslankyni zajistil chybovost pouze 3,3 procenta u druhého vzorku.

Herečka Táňa Fischerová a pedagog Vladimír Franz své podporovatele zmobilizovali také poměrně rychle. Petenti však chybovali jen v pěti procentech u Fischerové a téměř sedmi u Franze.

Ministerstvo vyškrtlo řadu podpisů, které patřily nezletilým nebo cizincům. V mnoha případech arch „podepsali" lidé, kteří zemřeli už před vznikem petice. Některé podpisy se také objevovaly na arších stejného kandidáta víckrát. Za vyřazení podpisů často mohly i chyby petentů, například když uvedli špatnou nebo minulou adresu.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Ozbrojenci v Kamerunu zaútočili na školu, zabili osm dětí

Nejméně osm dětí ve věku 12 až 14 let zabili a další desítku žáků zranili ozbrojenci, kteří dnes vtrhli do školy ve městě Kumba na západě Kamerunu. Informovala o tom agentura AFP. Masakr, při němž ozbrojenci použili i mačety, se stal v regionu, kde vládní jednotky několik let vedou tvrdý boj se separatistickými skupinami. "Přijeli na motorkách, vtrhli do třídy a začali střílet," popsal scénu místní zastupitel. Zatím není jasné, kdo za útokem na školu stojí. Oblast sužuje konflikt od roku 2017, kdy separatisté vyhlásili po násilném potlačení pokojných protestů vlastní stát Ambazonii. Prezident Paul Biya, který Kamerunu vládne od roku 1982, poté vyhlásil separatistům válku a označil je za teroristy. Podle nevládních organizací se zločinů dopouštějí obě strany.

před 10 hodinami

Ajax překonal rekord nizozemské ligy, Venlu nastřílel 13 gólů

Fotbalisté Ajaxu deklasovali 13:0 Venlo a zaznamenali nejvyšší výhru v historii nizozemské ligy. Útočník Lassina Traoré přispěl k debaklu pěti góly a třemi asistencemi. Pět gólů v jednom utkání dal v dresu slavného amsterodamského celku naposledy před 35 lety legendární Marco van Basten.

Ajax překonal svou nejvyšší výhru ze sezony 1971/72, kdy porazil 12:1 Arnhem. Také střelecký rekord v utkání na soupeřově hřišti byl dosud v držení úřadujícího nizozemského šampiona, který před třemi lety vyhrál na půdě Bredy 8:0.

Favorit ovládl první poločas ve Venlu 4:0, po změně stran navíc dostal červenou kartu domácí Christiaan Kum a Ajax spustil ve zbytku utkání kanonádu. Míč držel 76 procent hracího času a prostor mezi tyčemi trefil třiadvacetkrát. Soupeř naproti tomu ani jednou.

Výjimečný výkon devatenáctiletého útočníka Traorého z Burkiny Faso doplnili i další spoluhráči. Dva góly a asistenci zaznamenal Jurgen Ekkelenkamp, dvakrát se trefil i střídající veterán Klaas-Jan Huntelaar.

Ajax se tak posunul do čela soutěže, na první místo se ale v případě nedělní výhry v Arnhemu může vrátit PSV Eindhoven. Venlo je s pěti body z šesti zápasů ve středu tabulky.

Zdroj: ČTK
před 11 hodinami

Ženy opět vyšly do boje proti Lukašenkovi

Několik stovek běloruských žen dnes opět demonstrovalo v Minsku za odstoupení autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka. Nejméně deset aktivistek policie zadržela. Menší protivládní demonstrace se konaly i v dalších městech země. Ženy pochodovaly centrem města a měly v deštivém dni červenobílé deštníky v barvách historické běloruské vlajky. Nesly také transparenty, na nichž měly napsány své profese, aby zdůraznily šíři opozice vůči Lukašenkovi. Ten vládne v Bělorusku už 26 let a letos v srpnu ho ústřední volební komise opět vyhlásila vítězem prezidentských voleb. Opozice, EU, USA i další země považují výsledky za zmanipulované. Demonstrace v Bělorusku pokračují už dva a půl měsíce i přes četné zatýkání i mnohdy brutální zákroky vůči jejich účastníkům. 

Další zprávy