Ministr nemá stát v kolonách, hájí Bek svou jízdu s majákem záchranářskou uličkou

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 19. 6. 2024 14:20
Ministr školství Mikuláš Bek (STAN) během cesty z Prahy domů na Moravu po dálnici D1 využil maják služebního vozu a projel záchranářskou uličkou. Napsala to Mladá fronta Dnes. Bek uvedl, že maják použil v souvislosti s pracovními povinnostmi a není vědom, že by porušil pravidla.
Ministr školství Mikuláš Bek.
Ministr školství Mikuláš Bek. | Foto: David Kohout

Na 85. kilometru dálnice D1 ve směru na Brno hořel 16. května odpoledne návěs kamionu. Kvůli tomu se provoz na několik hodin zastavil. Jeden z řidičů, který uvízl v koloně, si všiml, že záchranářskou uličkou projel černý superb. "Stáli jsme v koloně. Bylo něco po sedmé hodině večer, když jsem ve zpětném zrcátku zaregistroval problikávání a blikající modrý maják," uvedl řidič, který si poznamenal poznávací značku auta s majáčkem.

Podle MF Dnes to byl služební vůz s Bekem, který bydlí v obci Hajany u Brna. Deník připomněl, že majáček by měli politici využívat jen při plnění zvláštních povinností pro stát nebo v případě ohrožení. Podle deníku ale ani jedna ze situací tehdy nenastala.

"Rozumím, že je to senzitivní, i z pohledu veřejnosti je ale důležité, aby se ministr věnoval své práci, než aby postával v kolonách," uvedl Bek. Ministr měl 16. a 17. května pracovní program v Praze a Olomouci, večer ho čekal živý vstup z domova do pořadu České televize Události, komentáře.

"Úkolem řidiče je dle pokynů ministra dopravit ministra včas a bezpečně na určené místo," hájila Beka jeho mluvčí Tereza Fojtová. Ministr dodal, že majáček používá ojediněle, často řídí sám a ve svém voze ho nemá.

Premiér Petr Fiala (ODS) uvedl, že členové vlády, kteří nejsou chráněnými osobami, mají k dispozici vozidla s majáky, která jim mají umožnit plnit povinnosti. To znamená dostat se včas na místo i tam, kde tomu třeba brání dopravní komplikace. "Je na každém členu vlády a na jeho povinnosti, aby s touto výhodou nakládal rozumně a nepoužíval ji tam, kde ji používat nemusí," uvedl. Také podle ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) doufá, že každý ministr dokáže odhadnout, kdy je použití majáku vhodné. 

Deník připomněl, že si kritiku za jízdu s majáčkem už dříve vysloužili i jiní politici, například bývalý ministr kultury Jiří Besser (za TOP 09), exministr vnitra Radek John (Věci veřejné) či dřívější ministryně pro místní rozvoj Věra Jourová (ANO), která je nyní eurokomisařkou. Záchranářskou uličkou projel, navíc v protisměru, také bývalý děkan Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické Miroslav Ševčík. Obhajoval se později tím, že měl v autě člověka s vážnými zdravotními problémy. Svědci to ale vyvrátili. Maják používal nezákonně.

 

Právě se děje

Další zprávy