Cizinci v Brně pořezali dva muže. Virální video lživě vinilo uprchlíky, šířila ho i poslankyně SPD

Jan Wirnitzer Jan Wirnitzer
27. 12. 2017 9:48
Brněnští policisté zadrželi trojici podezřelých v noci na 23. prosince krátce po útoku. Mužům je 24, 30 a 31 let. Nejstarší z nich je obviněný z těžkého ublížení na zdraví, nebezpečného vyhrožování a výtržnictví a může dostat až desetiletý trest.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Michaela Hasíková\Economia

Brno - Incident mezi dvěma skupinami mužů nedaleko brněnského klubu Caribic se odehrál v brzkých ranních hodinách v sobotu 23. prosince. Policisté po příjezdu ke klubu našli dva muže s bodnými a řeznými ranami. Výpověď, jak je "napadli uprchlíci", už má na Facebooku přes 250 tisíc zhlédnutí.

Cizinci v Brně pořezali dva muže. Poslechněte si výpovědi raněných | Video: facebook/hnutislusnilide

Podle informací Aktuálně.cz byli muži hosty klubu Caribic, do kterého se jeden z nich po střetu vracel pro bundu. Tam měl prohlásit, že útočníci vypadali jako Afričané.

Policisté, kteří na místo přijeli po oznámení přes tísňovou linku, následně na nedalekém Moravském náměstí dohledali čtveřici podezřelých, kteří odpovídali popisu útočníků. Kriminalisté nyní tři muže stíhají - dva ve věku 24 a 30 let jako obviněné z výtržnictví a jednatřicetiletého muže pro těžké ublížení na zdraví, nebezpečné vyhrožování a výtržnictví.

Nejagresivnějšímu útočníkovi hrozí deset let vězení, dvěma jeho společníkům dvouleté tresty.

Brněnská policejní mluvčí Andrea Cejnková Aktuálně.cz řekla, že všichni obvinění žijí v České republice legálně už delší dobu. Informace o původu cizinců nekomentovala, muži ale podle ČTK hovoří česky.

Jedním z napadených byl podle dostupných informací muž arménského původu, který žije v České republice přes deset let.

Uprchlíci, říkají radikálové. Policie i správa uprchlických zařízení to odmítají

Zprávy o verbální a následně fyzické potyčce mezitím začali na sociálních sítích šířit radikálové. "Zbabělým útokem tří ozbrojených 'uprchlíků' z tábora z Kostelce padá lež o tom, že tu žádní uprchlíci nejsou," napsalo brněnské uskupení Slušní lidé.

Jenže verze o útoku uprchlíků padá se slovy policejní mluvčí Cejnkové, že útočníci žijí v Česku legálně už delší dobu. "V souvislosti s incidentem v Brně se musíme důrazně ohradit proti tomu, aby byl spojován s našimi klienty. Nejedná se o žadatele o azyl, kteří jsou ubytováni v azylovém zařízení Správy uprchlických zařízení ministerstva vnitra," uvedl mluvčí správy Jan Piroch.

Vládní Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám na svém twitterovém účtu uvedlo tutéž informaci jako Cejnková a Piroch s doplněním, že jeden z útočníků v Česku měl doplňkovou ochranu, přičemž běželo řízení o jejím odnětí.

Zpráva o "útočících uprchlících" žije i proto, že ji pomáhala šířit například poslankyně SPD Lucie Šafránková. Jiní její straničtí kolegové v minulosti šířili smyšlené zprávy například o vražedných mikrovlnkách nebo o uprchlících, kteří se v Česku rozutekli z odstaveného autobusu do lesů.

"Nejprve to začalo slovním napadením mladé dívky a ve chvíli, kdy se jí zastali její kamarádi, došlo k jejich fyzickému napadení a navíc za použití nožů. Za tímto odporným útokem stojí údajně podle nynějších informací útočníci z Egypta, Libanonu a Afghánistánu. Dle nynějších informací má být někdo z útočníků obyvatelem uprchlického centra v Kostelci," napsala Šafránková na svém Facebooku v úterý večer s odvoláním na "dobrého kamaráda napadených".

Incidenty pravdivé i smyšlené

Evropa v posledních letech čelí skutečným útokům zradikalizovaných muslimů, kteří v západní části starého kontinentu útočí na civilisty, médii a sociálními sítěmi ale rezonují i zcela smyšlené příběhy.

V Česku to byl například případ Afghánce, který měl v Nemocnici Na Bulovce znásilnit zdravotní sestru. Příběh vyvolal kritiku uprchlíků a migrantů jako celku, soud ale letos v září muže osvobodil s tím, že se útok nestal. Dalšími nepravdivou zprávou z Česka bylo například tvrzení nynější poslankyně SPD Jany Levové, že po českých lesích běhají uprchlíci uniknuvší z odstaveného autobusu. Šířila se i lež o tom, že uprchlíci ze střediska v Kostelci nad Orlicí znásilnili dvě děti.

Poslankyně do podzimních sněmovních voleb kandidovala s heslem, že si Česko zaslouží odvážné politiky, kteří se nebojí říkat pravdu.

Po dotazu redakce Aktuálně.cz, co poslankyně říká na vyvrácení tvrzení o uprchlících a jak se staví k některým komentářům, které pod jejím příspěvkem vulgárně vyzývaly k násilí, Lucie Šafránková svůj původní text odstranila. "Můj příspěvek bohužel vyvolal komentáře, se kterými se v žádném případě neztotožňuji a nesouhlasím s nimi, proto jsem ho smazala," uvedla.

Ani na doplňující dotaz, zda má na mysli právě nenávistné komentáře, Šafránková neodpověděla. Přes mluvčí jen vzkázala, že se přímo pro Aktuálně.cz nevyjádří. Hnutí SPD od sněmovních voleb bojkotuje redakce, které vnímá jako nepřátelské. Jeho představitelé si stěžují na cenzuru, zároveň ale odmítají odpovídat na dotazy.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Podle Kaczyńského budou volby polského prezidenta nejpozději 28. června

Prezidentské volby se budou v Polsku konat nejpozději 28. června navzdory veškerým snahám je překazit, prohlásil dnes rezolutně předseda vládnoucí strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslaw Kaczyński. Dal přitom najevo, že k tomu využije "všechny prostředky, jež má stát k dispozici".

V Polsku pokračují ostré politické spory o termín už odložených voleb - opozice chce delší odklad, PiS konání co nejdříve. Původně byly volby hlavy státu vypsané na 10. května, ale kvůli šíření koronaviru se nekonaly. Vláda přes odpor opozice neuspěla se svou snahou prosadit zákon o výhradně korespondenčním hlasování. Volby nyní nestihne uspořádat ani do konce května.

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

Hongkong kvůli vměšování Číny nezasluhuje zvláštní status, řekl americký ministr zahraničí

Hongkong v současné chvíli nemá dostatečnou autonomii vůči Pekingu na to, aby bylo pro Spojené státy nadále opodstatněné udržovat s ním zvláštní vztahy oproti zbytku pevninské Číny. V reakci na současné snahy Pekingu o prosazení nové bezpečnostní legislativy v poloautonomní provincii to ve středu v Kongresu uvedl americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Rozhodnutí o změně zvláštního statusu, který USA Hongkongu přiznávají, nyní náleží prezidentovi Donaldu Trumpovi, poznamenala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Sněmovna nevydala poslankyni SPD Maříkovou k stíhání za výroky o migrantech

Policie nyní nebude moci obvinit poslankyni SPD Karlu Maříkovou za její výroky o migrantech, které v minulosti napsala na sociální síti. Sněmovna ji ve středu k trestnímu stíhání zhruba po tříhodinové debatě nevydala, jak už dřív doporučil mandátový a imunitní výbor.

Pro vydání poslankyně hlasovalo pět ze 165 přítomných poslanců. Proti jich bylo 138.

Maříková loni v lednu na svém profilu na Facebooku přirovnala migranty k invazivním druhům rostlin a zvířat, jimž by měl být zakázán vstup do Evropské unie. Jejími výroky se později začala zabývat policie pro podezření z přečinu podněcování k nenávisti a hanobení národa, rasy nebo etnika.

Verdikt sněmovny neznamená, že případ úplně končí. Policisté by mohli Maříkovou obvinit potom, co přestane být političkou chráněnou imunitou.

Zdroj: ČTK
Další zprávy