Vyfoťte se s utrženou kyticí lupiny, pomůžete chránit vzácné druhy, nabádají ochránci

ČTK ČTK
10. 6. 2022 20:55
Ochránci přírody vyzývají, aby se lidé v oblasti přírodní památky Mladá na Mladoboleslavsku vyfotili s utrženou kyticí kvetoucí lupiny mnoholisté. Pomohou tak podle nich chránit vzácné druhy, například hořec křížatý. Invazivní lupina, která letos na jaře ve velkém množství vyrostla v lokalitě přírodní památky, ničí vzácné rostliny i celé biotopy.
Lupina mnoholistá
Lupina mnoholistá | Foto: Botanický ústav Akademie věd ČR

Z některých míst v přírodní oblasti Mladá se podle Milady Vrbové z Českého svaz ochránců přírody Klenice kvůli lupině už téměř ztratil například hořec křížatý, který patří mezi silně ohrožené druhy.

"Lupina vytlačuje původní vzácné druhy rostlin, a tím i na ně vázané živočichy. Nejen že jim ubírá prostor, ale půdu také obohacuje o dusík, a tím ji pro vzácná rostlinná společenstva znehodnocuje," řekla Vrbová. Půda bohatá na dusík je vhodná například pro růst kopřiv, nevyhovuje však orchidejím a dalším druhům, které velké množství dusíku nesnesou.

"Letos lupiny zase přibylo. V té oblasti se neseká a lidi si myslí, že když je hezká, bude možná i vzácná, tak ji moc nelikvidují," doplnila. Na začátku června je podle ní na likvidaci ideální čas, protože lupina právě kvete a ještě se nestihla vysemenit. Lidé by neměli utrženou lupinu pohodit na jiném místě, ale úplně z přírody odnést.

Lupina mnoholistá, která je známá i pod názvem vlčí bob, je bobovitá rostlina výrazně modré nebo fialové barvy. Pochází ze Severní Ameriky. V Česku se nejprve pěstovala jako okrasná rostlina, posléze se rozšířila i do volné přírody, kde i během jediné vegetační sezony dokáže zcela vytlačit ostatní druhy rostlin. Dospělé rostliny jsou mohutného vzrůstu a jiné rostliny tak pod nimi nemohou růst. K její likvidaci v minulosti vyzývali návštěvníky i správci národních parků na Šumavě a v Krkonoších.

Národní přírodní památka Mladá je chráněné území poblíž Benátek nad Jizerou na Mladoboleslavsku a Milovic na Nymbursku. Bylo vyhlášeno 23. června 2020 na ploše téměř 1250 hektarů, ochranné pásmo zaujímá plochu přes 58 hektarů.

Za fotografii největší kytice lupiny z Mladé ochránci lidi odmění. Fotografie mohou posílat na e-mail [email protected].

 

Právě se děje

Další zprávy