Třetina slepic v Netřebech je mrtvá, Teď ještě dvě haly

čtk, mih
12. 7. 2007 22:42
Opatření ve čtvrtém ohnisku ptačí chřipky začala platit
Likvidaci zvířat provádí přibližně dvacet zaměstnanců zemědělského družstva Zálší v obci Tisová. Musejí přitom být oblěčeni v ochranných kombinézách.
Likvidaci zvířat provádí přibližně dvacet zaměstnanců zemědělského družstva Zálší v obci Tisová. Musejí přitom být oblěčeni v ochranných kombinézách. | Foto: Ludvík Hradilek

Netřeby - Na farmách v Netřebech u Českých Heřmanic a u Kosořína na Orlickoústecku armáda s hasiči už likviduje drůbež kvůli výskytu viru ptačí chřipky.

Na místo večer dorazí i náčelník generálního štábu armády generál Picek.

Část slepic bude usmrcena v přistavených kontejnerech s oxidem uhličitým, další část přímo v zaplynovaných objektech drůbežárny. Jednu třetinu už mají vojáci i hasiči za sebou - například v Netřebech už drůbež z jedné haly byla zplynována, dvě haly ještě přijdou na řadu, jak sdělila mluvčí hasičů Pardubického kraje.

Vyhlášena byla znovu ochranná tříkilometrová pásma a také desetikilometrová pásma zvýšeného dozoru. Pro obyvatele to znamená, že musí sledovat zdravotní stav domácí drůbeže, nepřesouvat drůbež a nepořádat výstavy.

Likvidace potrvá několik dnů

U ptáků byl ve středu večer potvrzen nebezpečný virus H5N1. Veterináři rozhodli o usmrcení asi 70 000 kusů drůbeže. Kompletní sanace farem potrvá tři až pět dnů. V těchto dnech se rovněž začne s usmrcováním asi 750 kusů drůbeže malochovatelů v Kosoříně a Netřebech.

"Likvidace začne během dneška a bude trvat tři až pět dnů podle kapacity asanačního zařízení. Na farmě v Netřebech se využije technologie zaplynování, kdy se zamoří celé objekty a pak se sbírají již mrtvé kusy. V Kosoříně se budou používat kontejnery s oxidem uhličitým, do nichž se bude drůbež vkládat," řekl Línek. V pátek by měla stav likvidačních prací vyhodnotit bezpečnostní rada kraje.

Drůbež budou likvidovat společně s hasiči vojáci záchranných praporů z Rakovníka a Kutné Hory. Celkem bude nasazeno 84 osob s 18 kusy techniky. Jejich úkolem je vybudovat dezinfekční koridor pro osoby a techniku opouštějící ohnisko nákazy, zabezpečit pomocné prácí při vynášení utracené drůbeže a úklidu a dezinfekce v ohniscích nákazy, informovala Jana Růžičková z generálního štábu armády.

První výskyt ptačí chřipky v chovu veterináři zjistili 20. června v Tisové na Orlickoústecku. O týden později byla nemoc zjištěna v obci Nořín, vzdálené čtyři kilometry od Tisové. Ptačí chřipka se v Česku poprvé objevila loni.

Zjištěno bylo 14 případů a vždy šlo o uhynulé volně žijící ptáky - labutě.

 

Právě se děje

Další zprávy