Třetina řidičů má šanci, že se vyhne trestu za alkohol

Pavel Baroch
18. 2. 2010 5:30
Policie zjistila, že velká skupina řidičů má jen stopové množství alkoholu. Z 832 šoférů, kteří nadýchali, mělo 276 méně než 0,24 promile
Od ledna je dechová zkouška součástí i běžné silniční kontroly
Od ledna je dechová zkouška součástí i běžné silniční kontroly | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Až třetina řidičů, kteří v lednu nadýchali, má šanci, že se vyhne trestu.

Policie od začátku roku kontroluje alkohol u všech řidičů, které zastaví i na rutinní kontrolu. V lednu její přístroje odhalily alkohol u 832 šoférů. Jenže 276 motoristů nadýchalo méně než 0,24 promile.

A v takových případech obvykle úřady házejí policejní oznámení do koše - pokud neexistují jiné důkazy, že řidič před jízdou skutečně pil.

Podle metodického pokynu ministerstva dopravy množství alkoholu do 0,24 promile neprokazuje, že řidič před jízdou požil. "Vycházíme z praxe soudních znalců," řekl Aktuálně.cz mluvčí ministerstva Karel Hanzelka, podle něhož je ovšem potřeba každý případ posuzovat individuálně.

"Policie odebere řidičský průkaz a pošle ho na obecní úřad. Když tam pak řidič trvá na tom, že opravdu nepil, a neexistuje žádná svědecká výpověď, která by jej usvědčila ze lži, na úřadě obvykle odečtou z naměřené hodnoty alkoholu těch 0,24 promile. A respektují ten výsledek po odečtení," popisuje soudní znalec Jaroslav Zikmund.

Řidič může požádat o krevní zkoušku

Foto: Jaroslav Jiřička

Také policie uznává, že výsledek do 0,24 promile může být jen fyziologická hodnota testovaného motoristy, který skutečně nepil. Zároveň ovšem upozorňuje, že nízké promile automaticky neznamená, že řidič před jízdou alkohol nepožil.

"Může to být zbytkový alkohol, anebo řidič konzumoval těsně před jízdou," řekla Aktuálně.cz Veronika Benediktová z tiskového oddělení Policejního prezídia.

Policisté předávají správním úřadům všechny případy, kdy řidič nadýchal i malé množství alkoholu. "Pokud řidič u dechové zkoušky na alkohol bude trvat na tom, že nic nepil, může požádat, že chce ještě na krevní test," poznamenala Benediktová.

Analýza alkoholové kontroly bude později

Stop.
Stop. | Foto: Ondřej Besperát

Policie zkraje roku avizovala, že po měsíci plošného testování alkoholu své rozhodnutí zanalyzuje. Pak se ovšem rozhodla tuto prověrku odložit.

Tvrdí, že by leden nebyl kvůli silnému sněžení a mrazům dostatečně vypovídající, protože spousta řidičů raději ani nevyjela. Podle Veroniky Benediktové z Policejního prezídia je pravděpodobné, že se analýza provede po třech měsících.

Na rozhodnutí ředitele dopravní policie Leoše Tržila, že na alkohol budou prověřováni všichni řidiči i při běžných kontrolách, se zatím nic nezměnilo. "Je to stále závazný pokyn," řekla Aktuálně.cz Veronika Benediktová z tiskového oddělení Policejního prezídia.

 

Právě se děje

před 36 minutami

Tesla podle Muska postaví novou továrnu blízko Berlína

Americký výrobce elektromobilů Tesla hodlá postavit novou továrnu v blízkosti Berlína. Oznámil to podle agentur DPA a Reuters generální ředitel podniku Elon Musk.

Tesla již dříve uvedla, že brzy sdělí umístění svého evropského závodu s označením Gigafactory 4, který by měl zahájit výrobu v roce 2021. Musk dnes při předávání ocenění "Zlatý volant" v Berlíně prohlásil, že závod bude stát blízko berlínského letiště.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Weby britských politických stran se staly terčem kybernetických útoků

Digitální platformy dvou největších britských politických stran se staly terčem kybernetických útoků. Na labouristy hackeři zaútočili už v pondělí, dnes se obětí hackerského útoku stala největší opoziční strana znovu a kromě ní kyberútok postihl i vládní konzervativce, informovala agentura Reuters. Labouristé dnes pondělní útok popsali jako sofistikovaný a rozsáhlý, ale nakonec neúspěšný. Informace britských médií ovšem nasvědčují tomu, že incident nebyl co do rozsahu a použité metody nijak výjimečný.

Zdroj: ČTK
Další zprávy