Lidem v rouškách se smějí hlupáci, je to oběť, říká lékař. Dál je nosí zhruba třetina

Kristýna Pružinová Kristýna Pružinová
1. 7. 2020 13:05
Na většině území Česka dnes skončila povinnost nosit roušky v uzavřených prostorách a městské hromadné dopravě. V hlavním městě lidé roušku ve většině případů skutečně sundali, zhruba třetina lidí ji ale dál nosí. Mít ústa i nos dál zakryté doporučuje pražský dopravní podnik. Stejný názor má i prezident České lékařské komory Milan Kubek. Podle něj je nošení roušek výrazem ohleduplnosti.
I přes zrušení povinnosti nosit roušky v hromadné dopravě je v Praze zhruba třetina lidí nesundala. Podívejte se na video. | Video: Kristýna Pružinová

Zhruba třetina lidí s nasazenými rouškami je v Praze nosila bez výjimky jak v tramvajích, tak i autobusech. Zakrytá ústa a nos měli i přes vysoké letní teploty. Stejně jako v hromadné dopravě nesundala roušky zhruba třetina zákazníků i v pražských obchodních centrech. Se zakrytými ústy a nosem navštěvovali obchody, roušky si sundávali jen v kavárnách a restauracích.

K nošení roušek v uzavřených prostorách nadále vyzývá prezident České lékařské komory Milan Kubek. Podle něj je jejich nošení výrazem ohleduplnosti vůči ostatním. "Když si vzpomenu na skutečné hrdiny, kteří se nechali třeba měsíc zavřít se svými klienty v domovech seniorů, aby je ochránili před nákazou, tak takoví lidé přinesli určitou oběť. A to malinké nepohodlí, které přináší rouška nasazená na obličeji, je obětí nesrovnatelně menší," uvedl Kubek pro Aktuálně.cz.

Posmívání a narážky vůči lidem, kteří roušky stále nosí, jsou podle něj hloupostí. "Přispělo k tomu naprosto hloupé ztotožnění nenošení roušky s jakousi svobodomyslností. Přitom nejde o svobodomyslnost, ale o pouhou bezohlednost a sobeckost. Takže pokud se někdo směje někomu, kdo roušku nosí, tak ten, kdo se směje, je prostě hlupák," říká Kubek.

Sám bude nadále roušku nosit v uzavřených prostorách, pokud bude v lidmi v blízkém kontaktu. "Je to velice nepatrná oběť z mé strany a projev slušnosti vůči lidem, kteří se se mnou musí takto stýkat," dodává šéf komory.

V souvislosti s uvolňováním epidemických opatření se od 1. července ruší povinnost nosit roušky v uzavřených prostorách a městské, regionální i lokální dálkové dopravě s několika výjimkami.

Povinnost mít zakrytá ústa a nos zůstává v platnosti ve veřejné dopravě ve vybraných oblastech Moravskoslezského kraje a také při jízdě pražským metrem. Nošení roušek také plošně zůstane ve zdravotnických a sociálních zařízeních. V Praze a Moravskoslezském kraji bude i nadále povinné mít zakrytá ústa a nos na hromadných akcích nad 100 osob.

Od začátku července se také ruší plošné omezení otevírací doby provozoven stravovacích služeb v čase od 23 do 6 hodin.

 

Právě se děje

před 58 minutami

Odvolací soud zpřísnil vězení historikovi z 3,5 roku na 13 let

Odvolací soud v ruském městě Petrozavodsku v úterý výrazně zpřísnil trest vězení historikovi Juriji Dmitrijevovi, známému odhalováním zločinů z éry komunistického diktátora Josifa Stalina. Dmitrijev byl v první instanci odsouzen za sexuální násilí ke 3,5 roku odnětí svobody, v úterý odešel od soudu s 13 lety vězení, informovala ruská média. Kritici považují proces za vykonstruovaný, zaměřený na diskreditaci historika a znehodnocení jeho díla.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Součástí politiky jedné Číny je dle ústavních činitelů zájem o ekonomické či kulturní vztahy s Tchaj-wanem, což nepovažují za zásah do styků s Čínou

Cestu předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) na Tchaj-wan nelze pokládat za změnu v politice Česka vůči Číně. Shodli se na tom na dnešní schůzce v Lánech ústavní činitelé.

Zároveň uvedli, že součástí české politiky jedné Číny je i zájem o prohloubení přínosu ekonomických či kulturních vztahů s Tchaj-wanem, což nepovažují za zásah do diplomatických styků s Pekingem. Ústavní činitelé to uvedli ve společném prohlášení. Oproti minulosti se schůzky neúčastnil předseda Senátu, kterého prezident Miloš Zeman na poradu ke koordinaci zahraniční politiky nepozval.

Zdroj: ČTK
Další zprávy