Lidem v rouškách se smějí hlupáci, je to oběť, říká lékař. Dál je nosí zhruba třetina

Kristýna Pružinová Kristýna Pružinová
1. 7. 2020 13:05
Na většině území Česka dnes skončila povinnost nosit roušky v uzavřených prostorách a městské hromadné dopravě. V hlavním městě lidé roušku ve většině případů skutečně sundali, zhruba třetina lidí ji ale dál nosí. Mít ústa i nos dál zakryté doporučuje pražský dopravní podnik. Stejný názor má i prezident České lékařské komory Milan Kubek. Podle něj je nošení roušek výrazem ohleduplnosti.
I přes zrušení povinnosti nosit roušky v hromadné dopravě je v Praze zhruba třetina lidí nesundala. Podívejte se na video. | Video: Kristýna Pružinová

Zhruba třetina lidí s nasazenými rouškami je v Praze nosila bez výjimky jak v tramvajích, tak i autobusech. Zakrytá ústa a nos měli i přes vysoké letní teploty. Stejně jako v hromadné dopravě nesundala roušky zhruba třetina zákazníků i v pražských obchodních centrech. Se zakrytými ústy a nosem navštěvovali obchody, roušky si sundávali jen v kavárnách a restauracích.

K nošení roušek v uzavřených prostorách nadále vyzývá prezident České lékařské komory Milan Kubek. Podle něj je jejich nošení výrazem ohleduplnosti vůči ostatním. "Když si vzpomenu na skutečné hrdiny, kteří se nechali třeba měsíc zavřít se svými klienty v domovech seniorů, aby je ochránili před nákazou, tak takoví lidé přinesli určitou oběť. A to malinké nepohodlí, které přináší rouška nasazená na obličeji, je obětí nesrovnatelně menší," uvedl Kubek pro Aktuálně.cz.

Posmívání a narážky vůči lidem, kteří roušky stále nosí, jsou podle něj hloupostí. "Přispělo k tomu naprosto hloupé ztotožnění nenošení roušky s jakousi svobodomyslností. Přitom nejde o svobodomyslnost, ale o pouhou bezohlednost a sobeckost. Takže pokud se někdo směje někomu, kdo roušku nosí, tak ten, kdo se směje, je prostě hlupák," říká Kubek.

Sám bude nadále roušku nosit v uzavřených prostorách, pokud bude v lidmi v blízkém kontaktu. "Je to velice nepatrná oběť z mé strany a projev slušnosti vůči lidem, kteří se se mnou musí takto stýkat," dodává šéf komory.

V souvislosti s uvolňováním epidemických opatření se od 1. července ruší povinnost nosit roušky v uzavřených prostorách a městské, regionální i lokální dálkové dopravě s několika výjimkami.

Povinnost mít zakrytá ústa a nos zůstává v platnosti ve veřejné dopravě ve vybraných oblastech Moravskoslezského kraje a také při jízdě pražským metrem. Nošení roušek také plošně zůstane ve zdravotnických a sociálních zařízeních. V Praze a Moravskoslezském kraji bude i nadále povinné mít zakrytá ústa a nos na hromadných akcích nad 100 osob.

Od začátku července se také ruší plošné omezení otevírací doby provozoven stravovacích služeb v čase od 23 do 6 hodin.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 31 minutami

Berlín koupí 15 000 bytů od firem Vonovia a Deutsche Wohnen, město za ně zaplatí 2,4 miliardy eur

Město Berlín koupí za 2,46 miliardy eur (62,2 miliardy Kč) téměř 15 000 bytů od společností Vonovia a Deutsche Wohnen, které nabízejí nájemní bydlení. Firmy to v pátek oznámily v tiskové zprávě. Akvizice přichází jen několik dní před volbami do zastupitelstva německého hlavního města, a nedostatek bytů a rychle rostoucí nájmy se staly žhavým předvolebním tématem. Spolu s volbami do městského zastupitelstva se má konat i poradní referendum o vyvlastnění obou bytových společností.

Deutsche Wohnen prodá městu 10 700 bytů, Vonovia pak 4250 bytů. Vonovia je v Německu největší firma zaměřená na pronájem bytů a nyní je v procesu převzetí svého menšího konkurenta Deutsche Wohnen. Spojením obou podniků má vzniknout bytový gigant zhruba s 550 000 byty v hodnotě více než 80 miliard eur.

S cílem získat pro transakci politickou podporu, obě společnosti slíbily, že omezí pravidelné zvyšování nájmů v Berlíně. Rovněž nabídly k prodeji městu zhruba 20 000 bytů za dvě miliardy eur. Skupina, která stojí za vyhlášením referenda, ale tyto návrhy kritizovala a v pátek zopakovala nesouhlas s transakcí. Ta byla oznámena v květnu.

Ředitel Vonovie Rolf Buch ale tvrdí, že cena je spravedlivá. "Tímto prodejem bytového fondu v Berlíně městským bytovým podnikům plníme hlavní slib daný berlínskému senátu. Prodáváme byty za spravedlivou cenu."

Transakce je v hlavním městě Německa považována za největší svého druhu za dlouhou dobu. Fond obecních bytů se zvýší přibližně na 355 000, což je zhruba pětina z 1,67 milionu nájemních bytů v Berlíně. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy