Třetina lidí se v práci zapletla s kolegou nebo nadřízeným. Flirtuje skoro každý, zjistil průzkum

ČTK ČTK
29. 4. 2017 11:35
Celkem 40 % mužů a 27 % žen má podle průzkumu zkušenost s intimním vztahem v práci, 94 % lidí přiznává, že s kolegy někdy flirtuje. Odborníci upozorňují na to, že i když je láska sama o sobě pozitivní, na pracovišti má rizika. Nejsložitější je situace ve chvíli, kdy vznikne poměr mezi podřízeným a nadřízeným. Podle průzkumu skoro třetina těch, kteří se někdy zapletli s nadřízeným, to vnímala jako výhodu při práci.
(ilustrační foto)
(ilustrační foto) | Foto: Thinkstock

Praha - Až třetina Čechů se někdy zapletla s kolegou nebo kolegyní v práci. Na 94 % lidí přiznává, že na pracovišti někdy flirtuje, vyplývá to z průzkumu agentury STEM/Mark. Odborníci však před milostným vztahem v pracovním kolektivu varují.

Celkem 40 procent mužů a 27 procent žen má podle průzkumu zkušenost s intimním vztahem v práci. Šetření už však nezkoumají, jak vzniklé vztahy dopadají. Odborníci upozorňují na to, že i když je láska sama o sobě pozitivní, na pracovišti má rizika. 

Nejsložitější je situace ve chvíli, kdy vznikne poměr mezi podřízeným a nadřízeným. "Takový vztah bude ostatními kolegy vždy vnímán jako zvýhodňující," varovala psycholožka Alexandra Hrouzková. Potvrzují to průzkumy, podle nichž skoro 30 procent těch, kteří se někdy zapletli s nadřízeným, to vnímalo jako výhodu při práci.

Skoro 80 % vztahů ale vzniká mezi stejně postavenými kolegy, u kterých je řešení jednodušší. Výhodu mají velké firmy, které disponují dostatečným počtem oddělení a týmů, kam mohou dotyčné rozsadit. Některé společnosti mezilidské vztahy na pracovišti podporují.

"Většina našich zaměstnanců je velmi mladá. Přirozeně tak u nás partnerství, a dokonce i manželství, vznikají," uvedla manažerka lidských zdrojů McDonald’s Linda Šefčíková. Každé jaro firma eviduje hned několik svateb mezi zaměstnanci.

Menší firmy si ale problémy ze vztahů nemohou v kolektivu dovolit. Odborníci i zaměstnavatelé doporučují nečekat na vyostření problémů a situaci řešit co nejdřív. Nejlepší je, když jeden z páru ze společnosti odejde nebo alespoň přejde do jiné části firmy. "Lásce člověk většinou nevelí. Takže pokud na ni dojde, doporučuji, aby si oba partneři spolu sedli a pohovořili zcela vážně o své situaci a možných řešeních," dodala Hrouzková.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Tisícovky lidí v Drážďanech demonstrovaly proti Pegidě

Tisícovky lidí večer v Drážďanech demonstrovaly proti radikálnímu hnutí proti islamizaci Pegida a proti předsedovi durynské organizace protiimigrační strany Alternativa pro Německo (AfD) Björnu Höckemu. Do ulic saské metropole vyšly také tisíce stoupenců Pegidy.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Tunisko nejspíš čekají předčasné volby, potvrdil tamní prezident

Tuniský prezident Kaís Saíd potvrdil záměr vypsat předčasné volby v případě, že nová vláda nezíská důvěru. Sestavením kabinetu je momentálně pověřený někdejší ministr financí Iljás Fachfách, kterého Saíd navrhl v lednu poté, co jeho předchozího kandidáta parlament neschválil. Informovala o tom agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Nejlepšími sportovci roku jsou Messi, Hamilton a Bilesová

Držiteli trofeje Laureus pro nejlepší sportovce minulého roku jsou argentinský fotbalista Lionel Messi, britský pilot formule 1 Lewis Hamilton a americká sportovní gymnastka Simone Bilesová. Ta obhájila loňské prvenství, ocenění označované za sportovního Oscara poprvé získala už v roce 2016. Messi s Hamiltonem, kteří v mužské části ankety dostali stejný počet hlasů, zvítězili poprvé.

Hamilton, jenž se loni pošesté stal mistrem světa F1, převzal trofej od bývalého francouzského fotbalového trenéra Arsénea Wengera. Messi, který je v dvacetileté historii ankety prvním vítězným zástupcem kolektivního sportu, ani Bilesová se dnešního vyhlášení v Berlíně nezúčastnili.

Bilesová na loňském světovém šampionátu rozšířila sbírku zlatých medailí o dalších pět, v 22 letech už má na kontě rekordních 19 titulů. V anketě dostala přednost před americkou lyžařkou Mikaelou Shiffrinovou, jamajskou sprinterkou Shelly-Ann Fraserovou-Pryceovou, japonskou tenistkou Naomi Ósakaovou, americkou fotbalistkou Megan Rapinoeovou a americkou běžkyní Allyson Felixovou.

Mezi muži se do finálové nominace dostali kromě Messiho s Hamiltonem i keňský maratonec Eliud Kipchoge, španělský tenista Rafael Nadal, španělský motocyklový jezdec Marc Márquez a americký golfista Tiger Woods.

V kategorii Návrat roku zvítězila německá pilotka formule 3 Sophia Flörschová, která se po těžkém zranění páteře dokázala vrátit k závodění. Za průlom roku byl oceněn kolumbijský cyklista Egan Bernal, vítěz Tour de France. Týmem roku jsou jihoafričtí ragbyoví mistři světa, nejlepší v akčních sportech je americká snowboardistka Kim Chloeová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy