Třetina eurodotací na akci Plzeň - Evropské hlavní město kultury se nevyčerpala, zjistil NKÚ

ČTK ČTK
7. 12. 2015 8:30
Plzeň nevyčerpala třetinu dotací přidělených na projekt Evropské hlavní město kultury. Z celkových 19,5 milionu zůstalo 6 nevyužito, podle NKÚ je příčinou nepřipravenost investic. Primátor Plzně se závěry kontroly nesouhlasí a tvrdí, že dehonestují celou ČR před Evropskou komisí.
Plzeň -  Evropské hlavní město kultury 2015
Plzeň - Evropské hlavní město kultury 2015 | Foto: ČTK

Praha - Na projekt Plzeň - Evropské hlavní město kultury 2015 nebyla kvůli nepřipravenosti vyčerpána třetina schválených peněz z evropských dotací. Zjistil to Nejvyšší kontrolní úřad.

Podle jeho závěru bylo ze 17 dílčích projektů celé akce realizováno pouze 11. Plzeňského primátora Martina Zrzaveckého (ČSSD) i předsedu Regionální rady Iva Grünera (ČSSD) zpráva zaskočila a překvapila.

Regionální rada regionu soudržnosti Jihozápad vyčlenila na projekt Plzeň - Evropské hlavní město kultury 2015 (Plzeň EHMK) evropské dotace 19,5 milionu eur, z nichž šest milionů zůstalo nevyčerpáno.

Jako důvod NKÚ uvádí nepřipravenost investic. "Město Plzeň totiž až do pokročilé fáze příprav nerozhodlo, které dílčí projekty se uskuteční," píše zpráva NKÚ.

Primátor Zrzavecký i předseda Regionální rady Grüner byli přesvědčeni o tom, že po vypořádání námitek, které NKÚ uznalo, bude závěr jiný. Město i regionální rada připravují svá vyjádření a závěrům NKÚ se hodlají bránit.

"Jednoznačně s tím nesouhlasíme. Vůbec nevím, na základě čeho ta tisková zpráva vychází. Samozřejmě, město se bude bránit," uvedl primátor. Po kontrole NKÚ podle něj město dostalo protokol, v němž rozporovalo některé dílčí závěry.

"Tak proběhlo několik kol a závěr kolegia NKÚ - že v podstatě všechno je v pořádku, protože veškeré naše připomínky vypořádali, že s nimi souhlasili," řekl Zrzavecký. Také Grüner poukázal na to, že všechny připomínky, které NKÚ ke kontrole měl, byly vypořádány.

"Kontrolní zjištění, to znamená dopad do financování, tedy jakákoliv korekce - nula. Takže jsme byli přesvědčeni, že zpráva bude korektní. Osobně si myslím, že tisková zpráva by měla korespondovat se zjištěním. A zjištění s dopadem nula je pro mě zjištění pozitivní. Jsme překvapeni a budeme odpovídat, že tomu nerozumíme," řekl Grüner.

Odmítl, že nějaké peníze zůstaly nevyčerpané. Zpráva podle něj "sčítá jablka s hruškami". Mezi 17 plánovanými projekty akce Plzeň EHMK měla být například výstavba pěti nových sídel kulturních institucí. Dokončena ale byla pouze novostavba divadla za 952 milionů korun.

Kontroloři mohli z této sumy podle zákona prověřit necelých 233 milionů korun, vydaných mimo jiné na interaktivní skulpturu. Při kontrole na místě ale inspektoři NKÚ zjistili, že skulptura není z plánovaného materiálu, takže neplní svůj účel, stejně jako některé další plánované architektonické prvky.

Novostavba tak podle NKÚ neodpovídá plánům ve schválené žádosti o dotaci. Zrzavecký řekl, že neví, o jakých pěti nových stavbách zpráva hovoří. Připustil, že nebylo možné realizovat původně plánovanou kulturní fabriku 4x4 Cultural Factory a nový městský archiv - dodatečně se totiž přišlo na škodlivý dehet a korkolit ve zdivu.

Kontroloři prověřovali také způsob hodnocení, na jehož základě Regionální rada regionu soudržnosti Jihozápad rozhodovala, které projekty podpoří. Hodnocení projektů nebylo podle NKÚ objektivní.

V některých případech hodnotitelé udělili velký počet bodů projektům, které nenaplňovaly hodnocená kritéria, případně se hodnotitelé kvůli chybějící metodice v hodnocení úplně rozcházeli.

Grüner ale poukázal na to, že regionální rada nemůže ovlivnit, jak budou hodnotitelé projekty posuzovat. "Tam jsou hodnotitelé, kteří jsou nezávislí. Jakákoliv kritika, popřípadě jakékoliv vstupování do toho, je trestný čin. Já si myslím, že ani ze strany NKÚ by to nemělo být jinak," zdůraznil Grüner.

Takové hodnocení podle něj dehonestuje před Evropskou komisí celou ČR. Nesrovnalosti našli kontroloři i při kontrole 20 zadávacích řízení. Především šlo o nedodržení zákonných lhůt. Zrzavecký připustil, že drobné nesrovnalosti byly, například se mírně zdrželo vyvěšení některých dokumentů.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Colorado hlásí druhý případ hokejisty nakaženého koronavirem

V kádru hokejistů Colorada Avalanche se objevil druhý případ hráče nakaženého novým typem koronaviru. Klub jméno nezveřejnil, pouze oznámil, že hráč je v domácí izolaci. V NHL se ví dohromady o čtyřech případech, další dva pocházejí z týmu Ottawy.

Klub z Denveru v prohlášení uvedl, že všichni, kdo přišli s hráčem do blízkého kontaktu, byli informováni a zůstávají v karanténě, kterou dříve nařídilo vedení ligy. Žádný další hokejista ani člen realizačního týmu podle klubu nevykazuje příznaky nemoci COVID-19.

Ve čtvrtek vedení Colorada, v němž působí i brankář Pavel Francouz a útočník Martin Kaut, oznámilo první případ nákazy. Nejmenovaný hráč se podle klubu už zcela zotavil.

NHL je přerušená od 12. března, do konce základní části v té době zbývaly zhruba tři týdny. Nyní jsou v karanténě všichni hráči NHL zatím do 6. dubna. Ve Spojených státech amerických počet nakažených koronavirem už přesáhl 100.000 a jsou nejvíce zasaženou zemí na světě.

Další zprávy