Třetina Čechů se bojí, že bude hůř. Důvod? I růst cen

Domácí Domácí
4. 8. 2013 11:06
Češi podle průzkumu nejvíce snižují výdaje na společenský život nebo dovolenou
 Lidé v ČR se bojí, že se budou mít hůře.
 Lidé v ČR se bojí, že se budou mít hůře. | Foto: Thinkstock

Praha - Zhoršení finanční situace domácnosti očekává v následujících 12 měsících 29 procent Čechů, naopak zlepšení předpokládá 27 procent.

Více něž dvě pětiny Čechů se domnívají, že v následujících 12 měsících zůstane finanční stav jejich domácnosti stejný. Vyplývá to z průzkumu společnosti Provident Financial.

Průzkum se uskutečnil v šesti evropských a amerických zemích a odpovědělo v něm téměř 10 tisíc respondentů, 1796 respondentů bylo z ČR.

Lidé se obávají zvyšování cen

V Česku se podle průzkumu lidé nejvíce obávají růstu cen energií a služeb, a to ve 22 procentech. Dále mají strach ze zvyšování cen potravin (20 procent).

Nejmenší starosti Čechům naopak dělá růst cen spotřebního zboží a vybavení domácností a zdražování dopravy.

Nejčastěji, v 60 procentech případů, Češi snižují výdaje na společenský život a spotřební zboží, následuje omezení výdajů na dovolené nebo telefonování.

Řada respondentů začala podle průzkumu také méně často kupovat kvalitní potraviny, a to ve 38 procentech případů.

"V mnoha domácnostech jsou finance neustále pod tlakem a zákazníci tomu patřičně přizpůsobují své výdaje. Nutno upozornit, že omezení se většinou netýkají nezbytných položek, ale spíše zboží kupovaného jen pro radost a podobně," uvedl ředitel vnějších vztahů Provident Financial v ČR Aleš Janků.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Netolický skončil podle Hamáčka v dozorčí radě České pošty kvůli ztrátě důvěry

Pardubický hejtman Martin Netolický (ČSSD) skončil v dozorčí radě České pošty kvůli ztrátě důvěry, řekl ve čtvrtek Blesku vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). Z jeho vyjádření vyplývá, že někdejší místopředseda strany Netolický nebude pokračovat ani jako odborný mluvčí ČSSD pro oblast místního rozvoje. Podle Hamáčka by se měl soustředit na Pardubický kraj a vedení najde někoho, ke komu má důvěru.

Netolický minulý týden serveru Seznam Zprávy řekl, že před ním Hamáček 15. dubna hovořil o plánu přivézt milion dávek očkovací látky proti covidu-19 Sputnik V. Nemohl však potvrdit plán výměny Sputniku V za informace o ruském zapojení do explozí ve Vrběticích na Zlínsku, o kterém se podle serveru Seznam Zprávy hovořilo na jedné z Hamáčkových schůzek ve stejný den. Hamáček tuto výměnu odmítá a plánuje se bránit soudně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy