Třetina Čechů nad 50 let je obézní. Stejně špatně je na tom podle vědců jen Slovinsko

Gabriela Štvrtňová
1. 9. 2018 21:00
Zatímco u Čechů s vyšším vzděláním míra obezity neroste a zůstává na dvaadvaceti procentech, u mužů i žen s nižším vzdělání do roku 2015 vzrostla na 42 procent.
Za třináct let podíl obézních mužů mezi seniory stoupl asi o deset procent.
Za třináct let podíl obézních mužů mezi seniory stoupl asi o deset procent. | Foto: Thinkstock

Praha - Čeští senioři se řadí ve srovnání s evropskými zeměmi mezi ty nejvíce obézní. V roce 2015 obezitou trpělo asi 35 % starších mužů ve věku 50 až 70 let, to je o 50 procent víc než v zemích západní Evropy. U českých seniorek je míra obezity podobná. Index tělesné hmotnosti (BMI) se u obou pohlaví pravidelně zvyšuje od roku 2007.

Vyplývá to ze studie think-tanku IDEA Národohospodářského ústavu Akademie věd, společného pracoviště ekonomické společnosti CERGE-EI. Pro srovnání s jinými státy vědci využili mezinárodní výběrové šetření SHARE. Českou republiku porovnali s jedenácti evropskými zeměmi, mezi něž patří mimo jiné Francie, Polsko či Švýcarsko.

BMI index mají Češi srovnatelný jen se Slovinskem. Míra obezity je u mužů v Česku vyšší než ve všech zúčastněných zemích. Za třináct let podíl obézních mužů mezi seniory stoupl o deset procent, v roce 2015 jich bylo 35 procent. Obézní ženy mezi seniory zastupovaly 33 procent, vyšší podíl byl jen v Estonsku. Nejméně obézních seniorů bylo ve Švýcarskou, Itálii a Švédsku.

"Studie ukazuje, že v České republice obezita poměrně narůstá. Faktorů může být celá řada. Nejpravděpodobněji to ale budou stravovací návyky, ty, které si lidé přinášejí z předchozího života," říkají autoři studie Filip Pertold a Jiří Šatava. Zároveň se shodují, že důležitými faktory je dosažené vzdělání a zaměstnání.

Zatímco u Čechů s vyšším vzděláním míra obezity neroste a zůstává na dvaadvaceti procentech, u mužů i žen s nižším vzdělání do roku 2015 vzrostla na 42 procent. Co se týče zaměstnání, obézních pracovníků v České republice přibývá v manuálních profesí a v oblasti služeb.

S tím souhlasí obezitolog Martina Haluzík z Institutu klinické a experimentální medicíny. "Vzdělanější lidé kladou větší důraz na zdravý životní styl. Mají lepší představu o tom, co to znamená," říká s tím, že důležitou roli hrají i peníze. "Lidé s vyšším vzděláním mívají lepší platy a mohou si do zdravějších potravin a fyzické aktivity více investovat," vysvětluje.

Haluzík dále upozorňuje, že z dostupných dat je nejvíce alarmující rostoucí výskyt obezity u dětí. Ten stále stoupá. "Zvyšuje pravděpodobnost, že obézní děti se stanou obézními dospělými. A ten trend pak bude možná pokračovat," vysvětluje, jak souvisí obezita dětí se seniory. "V České republice přetrvává, zejména asi víc mezi seniory, takový ten klasický životní styl s méně zdravými potravinami," dodává obezitolog.

Výskyt obezity v České republice roste od roku 2007. V rozvinutém světe se jedná o rozšířený fenomén. Podílí se na vzniku dalších chronických onemocnění. Světová zdravotnická organizace (WHO) o ní hovoří jako o jedné z největších výzev pro veřejné zdravotnictví 21. století, léčba obézních lidí zvyšuje například veřejné výdaje na zdravotnictví.

"Zejména v oblasti prevence a léčby u děti si myslím, že je to pro české zdravotnictví výzva. Že je to velký dluh financování," hodnotí Martin Haluzík a dodává, že léčebných komunitních programů je v Česku velmi málo. Jedním z dotačních programů Ministerstva zdravotnictví v oblasti prevence nadváhy a obezity je všeobecně zaměřený Národní program zdraví - projekty podpory zdraví. Jeho základním cílem je zlepšení zdravotního stavu české populace. Ministerstvo zdravotnictví na tento program vyhradilo přes 10 milionů korun. 

Naši generaci převálcovalo toxické obezitogenní prostředí, civilizace je čím dál línější. Rodiče si nikdy nepřiznají, že je jejich dítě obézní. | Video: DVTV, Emma Smetana
 

Právě se děje

před 27 minutami

Stát může vyplácet další program COVID nájemné, má schválení Evropské komise

Evropská komise udělila notifikaci třetí výzvě programu COVID nájemné. Sdělila to Štěpánka Filipová, mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu (MPO), které program připravilo a díky schválení komise může začít vyplácet dotace. Stát z COVID nájemného III přispívá podnikatelům zasaženým v souvislosti s pandemií 50 procent na komerční nájem za čtvrtý kvartál loňského roku. Zájemci mohou o podporu žádat do 8. dubna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy