Třetí dávka Moderny se od pondělí dává v Česku poloviční. Stačí to, říká vakcinolog

Radek Dragoun Radek Dragoun
2. 11. 2021 12:39
Kdo si od tohoto pondělí přijde v Česku pro třetí – takzvanou posilovací – dávku očkování od společnosti Moderna, dostane oproti těm, kteří ji dostali do konce minulého týdne, jen poloviční množství vakcíny s názvem Spikevax. Podle výrobce totiž i poloviční třetí dávka poskytuje dostatečnou ochranu.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Jakub Plíhal

Zatímco první dvě dávky vakcíny od firmy Moderna mají každá po půl mililitrech a 100 mikrogramech, třetí posilovací dávku zdravotníci lidem od pondělí dávají jen v polovičním množství. Do začátku tohoto týdne byly přitom všechny tři dávky stejně velké. Takzvanou třetí dávku ministerstvo zdravotnictví doporučuje zejména lidem starším 60 let a chronicky nemocným po šesti měsících od prvního očkování.

Rozhodnutí resortu vychází z údajů od výrobce, podle kterého má poloviční posilující dávka velmi podobný efekt jako plná dávka. „Pro přeočkování mají dostatečná data, která ukazují, že poloviční dávka pro přeočkování je dostatečná, což je celkem běžná věc u vakcín,“ vysvětluje předseda České vakcinologické společnosti Roman Chlíbek.

„Každému jedinci by se vždycky měla dát nejnižší dávka, která zabezpečí dostatečnou imunitní odpověď. A jelikož studie ukázala, že imunitní odpověď po poloviční dávce je srovnatelná s plnou dávkou, tak pak se vždycky přistupuje k nižší dávce,“ popisuje vakcinolog.

Do minulé neděle, tedy do doby, než se změnilo dávkování, dostalo v Česku posilující třetí dávku od společnosti Moderna 13 722 lidí. Podle Romana Chlíbka se ale žádnému riziku z toho, že dostali plnou dávku, nevystavili.

„Vůbec nic jim nehrozí, ani žádné poškození a ani nemůže být řeč o tom, že budou mít nedostatečnou imunitní odpověď, protože naopak dostali více antigenu, než je minimum. A to, že jedna dávka v plném množství nevede k žádnému poškození, se ověřilo už na prvních dvou dávkách. Takže pro tyto lidi to téměř vůbec nic neznamená,“ tvrdí Chlíbek.

Nicméně v Česku se násobně více přeočkovává vakcínou Comirnaty od společností Pfizer/BioNtech, její třetí dávku dosud dostalo více než 218 tisíc lidí. Ta se podává ve stejném množství jako její první dvě dávky.

Zájem o přeočkování však není dosud tak velký. Podle údajů Ústavu zdravotnických informací a statistik dostalo posilující dávku jen něco přes 20 procent těch, kteří na ni mají nárok. Odborníci přitom upozorňují, že po šesti měsících u starších lidí a chronicky nemocných nemusí být hladina protilátek po očkování tak vysoká, a proto jim doporučují přeočkování.

 

Právě se děje

Další zprávy