Třetí dávka Moderny se od pondělí dává v Česku poloviční. Stačí to, říká vakcinolog

Radek Dragoun Radek Dragoun
2. 11. 2021 12:39
Kdo si od tohoto pondělí přijde v Česku pro třetí – takzvanou posilovací – dávku očkování od společnosti Moderna, dostane oproti těm, kteří ji dostali do konce minulého týdne, jen poloviční množství vakcíny s názvem Spikevax. Podle výrobce totiž i poloviční třetí dávka poskytuje dostatečnou ochranu.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Jakub Plíhal

Zatímco první dvě dávky vakcíny od firmy Moderna mají každá po půl mililitrech a 100 mikrogramech, třetí posilovací dávku zdravotníci lidem od pondělí dávají jen v polovičním množství. Do začátku tohoto týdne byly přitom všechny tři dávky stejně velké. Takzvanou třetí dávku ministerstvo zdravotnictví doporučuje zejména lidem starším 60 let a chronicky nemocným po šesti měsících od prvního očkování.

Rozhodnutí resortu vychází z údajů od výrobce, podle kterého má poloviční posilující dávka velmi podobný efekt jako plná dávka. „Pro přeočkování mají dostatečná data, která ukazují, že poloviční dávka pro přeočkování je dostatečná, což je celkem běžná věc u vakcín,“ vysvětluje předseda České vakcinologické společnosti Roman Chlíbek.

„Každému jedinci by se vždycky měla dát nejnižší dávka, která zabezpečí dostatečnou imunitní odpověď. A jelikož studie ukázala, že imunitní odpověď po poloviční dávce je srovnatelná s plnou dávkou, tak pak se vždycky přistupuje k nižší dávce,“ popisuje vakcinolog.

Do minulé neděle, tedy do doby, než se změnilo dávkování, dostalo v Česku posilující třetí dávku od společnosti Moderna 13 722 lidí. Podle Romana Chlíbka se ale žádnému riziku z toho, že dostali plnou dávku, nevystavili.

„Vůbec nic jim nehrozí, ani žádné poškození a ani nemůže být řeč o tom, že budou mít nedostatečnou imunitní odpověď, protože naopak dostali více antigenu, než je minimum. A to, že jedna dávka v plném množství nevede k žádnému poškození, se ověřilo už na prvních dvou dávkách. Takže pro tyto lidi to téměř vůbec nic neznamená,“ tvrdí Chlíbek.

Nicméně v Česku se násobně více přeočkovává vakcínou Comirnaty od společností Pfizer/BioNtech, její třetí dávku dosud dostalo více než 218 tisíc lidí. Ta se podává ve stejném množství jako její první dvě dávky.

Zájem o přeočkování však není dosud tak velký. Podle údajů Ústavu zdravotnických informací a statistik dostalo posilující dávku jen něco přes 20 procent těch, kteří na ni mají nárok. Odborníci přitom upozorňují, že po šesti měsících u starších lidí a chronicky nemocných nemusí být hladina protilátek po očkování tak vysoká, a proto jim doporučují přeočkování.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno teď

Nákladní vůz vjel do slapské přehrady, řidič zemřel

Řidič nákladního auta sjel po nárazu do svodidel na mostě u obce Svatý Jan na Příbramsku do Slapské přehrady. Na místě zemřel, nikdo jiný podle policie v autě nebyl. Havarované vozidlo vyprostilo z vody auto soukromé odtahové firmy. Na místě byl připraven i vyprošťovací tank hasičského záchranného sboru, řekl po 18:00 mluvčí hasičů Jan Sýkora. Havárie se stala kolem 9:15. Řidič uvízl v kabině potopeného auta a zahynul.

Pojišťovna požadovala, aby auto z vody vytáhlo auto jejich firmy. Pokud by se to nepovedlo, byli hasiči připraveni použít speciální vyprošťovací tank ze Zbiroha, řekl Sýkora. S vyprošťováním pomáhali i potápěči. Kolem 18:00 se podařilo vozidlo dostat na břeh, podle mluvčího hasičů se ještě musí vytáhnout na silnici. S havárií se do vody podle Sýkory dostaly i provozní kapaliny. "S vodohospodáři jsme domluveni, že po vyproštění auta začnou odpouštět vodu, tím se vytvoří větší proud a kapaliny zachytíme v norných stěnách," doplnil Sýkora.

Řidič podle policie zatím z neznámé příčiny přejel do protisměru a naboural do svodidel, prorazil je a spadl z mostu do přehrady. "Jednalo se 57letého muže, byla nařízena soudní pitva," řekla policejní mluvčí Vlasta Suchánková. Silnice I/18 bude podle ní pro řidiče uzavřena zřejmě do úterního dopoledne. "Pro řidiče jsou stanovené objízdné trasy," řekla Suchánková.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Novým šéfredaktorem Aktuálně.cz bude dosavadní zástupce Pavel Švec

Novým šéfredaktorem zpravodajského webu Aktuálně.cz bude od 1. dubna dosavadní zástupce šéfredaktora Pavel Švec, který je zároveň šéfdramaturgem videopořadu Spotlight. Švec nahradí Jana Nevyhoštěného, který byl ve funkci od loňského července.

"V novinářských týmech Economie máme mnoho kvalitních novinářů s manažerskými kompetencemi. Rozhodnout se, komu svěřit řízení Aktuálně.cz, proto nebylo jednoduché. Pavel Švec je respektovaným členem redakce, který má za sebou skvělé výsledky. To spolu s jeho vizí rozvoje Aktuálně.cz rozhodlo," uvedla generální ředitelka Economie Lenka Černá.

Aktuálně.cz pod vedením Švece bude nabízet čtenářům podle tiskové zprávy obsah více na míru. Zpravodajské rubriky se spojí do jednoho oddělení, které umožní efektivněji nasměrovávat pozornost na důležitá témata a zpracovávat je důsledně, inovativně a v širším kontextu. Redakce rovněž prohloubí spolupráci s dalšími tituly Economie, zejména v oblasti ekonomiky a byznysu, uvedlo vydavatelství.

"Budeme se soustřeďovat na témata, žánry a grafické formáty, v nichž jsme tradičně nejsilnější a které u nás čtenáři dlouhodobě hledají, zároveň je chceme dále rozvíjet. Chceme se prezentovat jako moderní web, který má svou jedinečnou identitu," doplnil Pavel Švec.

Švec zahájil svou novinářskou dráhu v roce 2010 v pražské regionální redakci MfDnes. O čtyři roky později se stal členem celostátního reportérského oddělení tohoto deníku. Věnoval se historickým tématům, armádě, životnímu prostředí či politice. V letech 2017 a 2018 pracoval zhruba rok ve zpravodajství České televize, pak vedl domácí redakci MfDnes a v létě 2020 nastoupil na stejnou pozici v Aktuálně.cz. V roce 2022 se stal zástupcem šéfredaktora a šéfdramaturgem videopořadu Spotlight moderátorek Světlany Witowské a Lindy Bartošové.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Basketbalistky USK budou hrát o evropský triumf v Praze

Basketbalistky ZVVZ USK Praha budou ve své hale na Královce hostit od 14. do 16. dubna Final Four Evropské ligy. Naposledy se finálový turnaj uskutečnil v české metropoli v roce 2015 a USK na něm tehdy navázal na triumf Gambrinusu Brno z roku 2006. 

Svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové se při šesté účasti ve Final Four utkají v pátek 14. dubna v semifinále s tureckým Mersinem. Druhý zápas obstarají ve stejný den jiný turecký klub Fenerbahce Istanbul s italským Schiem. O dva dny později se uskuteční duel o třetí místo a finále.

Zdroj: ČTK
Další zprávy