Tresty pro firmy: Za vykácení lesa, ale i podvody a vydírání

Marek Pokorný Marek Pokorný
3. 5. 2014 18:26
Zákon o trestní odpovědnosti právnických osob dopadl už na 139 firem. Převažuje krácení daní a podvody s DPH a dotacemi, výjimkou ale není ani vydírání.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Tomáš Adamec

Praha - Poté, co předminulý týden vynesl soud první "trest smrti" nad firmou, deník Insider zmapoval, za jaké trestné činy jsou už tuzemské firmy stíhány.

Zatím padlo osm pravomocných rozsudků. O prvním průlomovém, kdy soud zrušil firmu Lax Prag kvůli daňovým podvodům, již informoval server Aktuálně.cz.

Ve zbylých případech šlo o víceméně symbolické tresty, většinou pokutu několika málo desítek tisíc korun.

Ve Frýdku vykáceli holinu

"Nejzajímavější" paragraf je u firmy XQ12 z Valašské Polanky – ta byla odsouzena za poškození lesa. "Vytvořili holinu, která přesáhla povolenou míru podle zákona. Tedy vlastně vykáceli víc, než směli," říká soudkyně frýdecko-místeckého soudu Jiřina Jalůvková, která firmě vyměřila třicetitisícovou pokutu, zástupce firmy pak dostal osmiměsíční podmínku. Zákon totiž dovoluje vytvořit holinu o maximální rozloze jednoho hektaru, firma ale vykácela takřka dvojnásobek. A navíc těžbu ani neoznámila.

Firma XQ12 má potíže se zákonem již delší dobu. Před třemi lety dostala čtvrtmilionovou pokutu od České inspekce životního prostředí za to, že vytvořila podmínky pro přemnožení kůrovce.

Ostatně frýdecko-místecký okresní soud je v trestání firem nejaktivnější v republice. Z osmi odsouzených firem mají tři záznam v rejstříku trestů právě od něj. Třicetitisícovou pokutu totiž udělil i dvěma firmám – Autodružstvu Frýdek-Místek a Euro Svan - za podíl na zmanipulované zakázce na dodávku aut městské policii ve Frýdku-Místku.  

Rozsudek v novinách

Jedním z možných trestů je i ten, že odsouzená firma musí rozsudek na své náklady zveřejnit – takto se "přiznala" k tomu, že neodvedla za své zaměstnance pojistné ve výši 127 tisíc korun, pražská firma Sossenior.

Čtenáři regionálních deníků na severní Moravě se pak mohli - opět díky povinně zveřejněnému rozsudku – dočíst to, že se ostravské občanské sdružení Athena dopustilo dotačního podvodu, při němž "okradlo" i Evropskou unii: nechalo si proplatit 52 tisíc na dvouměsíční plat zaměstnankyně, která v té době pro sdružení nepracovala.

Dvacetitisícový trest pak dostala brněnská firma Ronyexpres – její jednatel napsal svému známému falešné potvrzení, že u dopravní společnosti pracuje jako řidič za 17 tisíc měsíčně. Že u firmy nepracoval, se prozradilo poté, co muž úvěr nesplácel.

Šestnáct jednou ranou

Žalobci mají na stole 83 případů, kdy byla za trestnou činnost obviněna firma. Nicméně celkový počet stíhaných firem je výrazně vyšší – často je totiž obviněno několik firem najednou. To ukazuje příklad Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality, který nyní řeší sedm případů.

"Celkový počet námi obviněných právnických osob je 33," upozorňuje mluvčí útvaru Jaroslav Ibehej. Nejvyšší státní zastupitelství, které případy sleduje, eviduje zatím 139 stíhaných firem.

Největší je případ, kdy skupina propojených firem vylákala podle policie od státu na 600 milionů korun na dotacích pro invalidy. Zatímco od státu na jedno místo dostávaly 8 tisíc korun, invalidům vyplácely pouhé dva tisíce a zbytek si nechávaly.

"Systém šestnácti vzájemně propojených obchodních společností, které ovládaly tři obviněné osoby, zaměstnával cca 4800 invalidů," uvedl Ibehej s tím, že většina invalidů navíc nevykonávala vůbec žádnou nebo jen minimální práci.

Časté jsou také daňové podvody – ať již při obchodech s pohonnými hmotami, nebo s tabákem. Většinou je kvůli tomu vytvořen řetězec více firem – a ty všechny mohou být stíhány.

Za dva roky 36 obžalob

Protože jsou ale tyto případy složité a nový zákon platí teprve dva roky, k soudu se zatím dostávají jen jednodušší a jednoznačnější případy. A nějakou dobu tak ještě potrvá, než se k soudu dostanou například případy firem figurujících v korupční kauze Davida Ratha či Metrostavu nebo České pošty, stíhané za zmanipulované tendry.

"V roce 2012 byly podány tři obžaloby, v roce 2013 jich bylo 15 a letos zatím 18," uvedl mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství Petr Malý.

Ve třech případech byly dokonce firmy obviněny z vydírání. V jednom šlo přitom o banální spor o zaplacení dlužných faktur. "V Příbrami byla nyní podána obžaloba na firmu kvůli tomu, že její jednatel vyhrožoval, že pokud dlužník nezaplatí, pošle na něj vymahače a ti to z něj dostanou," uvádí Malý.

Ve zbylých dvou případech šlo o klasické vymahačské firmy, z nichž jedna již byla před soudem osvobozena.

 

Právě se děje

Další zprávy