"Trestní stíhání jako ze zakázkového krejčovství." O vydání Babiše se ještě poradíme, říká Vondráček

Veronika Neprašová Kateřina Frouzová Veronika Neprašová, Kateřina Frouzová
23. 11. 2017 20:13
Skoro čtyřiačtyřicetiletý právník a nově zvolený předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček patří v ANO mezi nejbližší spolupracovníky šéfa hnutí a vítěze voleb Andreje Babiše. Vondráček v rozhovoru pro on-line deník Aktuálně.cz naznačil, že menšinová vláda nemusí být poslední řešení.
Radek Vondráček.
Radek Vondráček. | Foto: Jakub Plíhal

Jaký je váš osobní názor na vydání Andreje Babiše k trestnímu stíhání?

Ctím presumpci neviny. Pan Babiš je v tuto chvíli nevinný a tak se k tomu musí přistupovat.

Stíhání vám nevadí?

Ne. Zvlášť když je to stíhání dost kontroverzní.

Neměl by o takové věci rozhodovat soud? Má ANO hlasovat pro vydání Andreje Babiše?

My se poradíme. Musíme zvolit nějaké řešení této situace. Jsou tu dva faktory. Podle průměrné délky trestního stíhání Andrej Babiš či Jaroslav Faltýnek nemají v tomto volebním období šanci se očistit zprošťujícím rozsudkem. 

To je argument pro to, ho nevydat?

Je pokrytecké říkat, ať se očistí. On nemá šanci se očistit. To by znamenalo, že by ten člověk - vítěz voleb - byl třeba na šest let diskvalifikovaný z veřejného života.

Proč diskvalifikovaný? Nikdo mu neříká, že má odejít z politiky. Jde tu ale o jednu z nejvyšších ústavních funkcí.

Vy máte hraniční čáru někde, někdo jiný ji má posunutou. Zkrátka princip je pro všechny stejný, i pro obyčejného poslance.

Některé strany říkají, že nechtějí být ve vládě s člověkem, kterého stíhá policie. 

A co vám mám říct? Tvrdím, že ten člověk je nevinný.

Jak to můžete vědět? Nedáváte tím signál lidem, že nevěříte českému soudnictví?

Žádný stát na světě, ani nejvyspělejší demokracie nemohou zaručit, že na straně policie nedojde k excesům. Tím nenapadám právní stát ani funkci policie. Naprostá většina policistů a státních zástupců je poctivá a pracuje dobře.

Neměl by to rozhodovat soud?

Soud to vyřeší někdy za šest let, zatímco my nyní řešíme situaci, kdy musíme dát této zemi vládu. Andrej Babiš vyhrál volby a dostal nejvíc preferenčních hlasů, což má svou hodnotu. Každý člověk, který mu hlas dal, věděl o kauze Čapí hnízdo a chtěl, aby tento člověk spravoval zemi. 

Situace působí následovně. Pokud přistoupíte na požadavek KDU-ČSL a ČSSD, mohla by poměrně rychle vzniknout nová vláda bez Andreje Babiše. Ale kvůli jednomu člověku vytváříte možná nestabilní prostředí a hrozí předčasné volby.

Svými prohlášeními to prostředí vytvářejí oni. Andrej Babiš je náš předseda a vítěz voleb. Je snad elementární slušnost a logika, že má mít šanci sestavovat vládu.

Tím ale nahráváte spekulacím, že hnutí ANO je strana jednoho muže a bez něj je bezmocná. Nedáváte tím signál, že nejde o program, nejde o voliče, nejde o správu země, ale jde jen o to, aby Andrej Babiš měl funkci premiéra?

Pro mne je to základní slušnost. Co se po nás chce, abychom odstavili Andreje Babiše? To bych nikdy neudělal. Podsouvají nám jiná řešení, dávají nám jiná jména? Vždyť ti lidé nestojí o tu funkci, ani to nikdy neřekli. Já také nemluvím lidovcům do jejich předsedy.

Nikdo neříká, že Andrej Babiš nemá být předseda hnutí ANO nebo skládat poslanecký mandát.

Takže chtějí, aby třeba šest let nebyl premiér? Nechám udělat rozbor, kolik očištěných lidí se dokázalo vrátit do politiky. Znám jednoho. Jiří Čunek. Andreje Babiše diskvalifikují z toho, na čem několik let velmi intenzivně pracoval. Pro nás je to v tuto chvíli nepřípustné. Jmenujte mi jiného člověka v této zemi, který je připravený složit vládu. Je to jedině Andrej Babiš. A proto ho Miloš Zeman pověřil bez dalších podmínek.

Nemůže takový přístup vzbudit v lidech dojem, že pokud jste poslanec nebo jste si se svými prostředky mohl založit mocné politické hnutí, pak jste beztrestný?

Beztrestný určitě nebude. Imunita není navždy. Znamená to pouze odložení. U těch ostatních devíti stíhaných to může dál probíhat. Ono je to přesně naopak. Kdyby pan Babiš nešel do politiky, s pravděpodobností hraničící s jistotou by nikdo Čapí hnízdo neřešil. Kontrol tam proběhla celá řada a všechno bylo v pořádku. A teď tady vznikne trestní stíhání, které působí jako ze zakázkového krejčovství.

A ze zakázkového krejčovství je podle vás i vyšetřování evropského úřadu proti podvodům OLAF?

To je stejné. Tam je snad taky nějaký anonymní podnět. A jsem přesvědčený, že kdyby nebyl Andrej Babiš politikem, OLAF by ho nevyšetřoval.

ANO čtyři roky o možných koaličních partnerech nemluvilo lichotivě a teď se divíte, že s vámi nejdou do koalice. Nebylo to netaktické?

To ke střetům ve sněmovně patří. Těžce jsem si na to zvykal. Vždy jsem si myslel, že to svým působením dokážu zjemnit a kultura může být na lepší úrovni. Pak se nemůžete divit lidem, jak o nás hovoří. Ale jeden kolega z ODS říká, že jsme tu od toho, abychom se střetli, a to je pořád lepší, než aby se lidé hádali na ulicích. To je podstata parlamentní demokracie, my děláme ventil.

ČSSD a KDU-ČSL nechtějí do vlády s trestně stíhaným politikem. Nebylo racionální říct: Pane Babiši, ustupte ze svého požadavku být premiérem a pojďme tu debatu posunout. 

To já přijmout opravdu nemůžu. Když to nejde takto, pojďme krok za krokem. Nabídneme plnění programu, nabídneme nějakou vládu. Trošku z těch osobních setkání cítím, že se tam snad nějaká racionalita začíná objevovat.

U koho?

V těchto konkrétních případech může únik informací zhatit dobrou věc.

Jsou to sociální demokraté?

Určitě to budou i sociální demokraté. Oslovíme určitě lidovce, ODS, sociální demokraty. 

To vypadá jako cesta ODS za Mirka Topolánka k vládě, které také chyběly nějaké hlasy.

Není. Oni tam nakoupili dva tři hlasy, předpokládejme, nebo tomu aspoň hodně nasvědčuje, že to muselo být až korupčním způsobem. Prostě s přeběhlíky to dělat nebudeme.

A jak jinak byste nazval racionální politiky z těch různých stran?

To jsem se nebavil o jednotlivcích. To znamená, že by postoj musel změnit celý subjekt. Museli by přesvědčit kolegy názorově a racionálně, že spolupráce je možná a užitečná pro všechny.

Neselhali jste v jednáních, když se vám nepodařilo přesvědčit kolegy o těch, jak říkáte, racionálních důvodech? Kde je chyba?

V tom, že se tady nevede racionální diskuse. Tyto volby byly prostě mimořádné. Jak je roztříštěná a polarizovaná debata ve sněmovně, taková je i společnost. Ta štvavá kampaň proti Babišovi, která se tady cíleně vede, nikam nevede. Pamatuji si, jak v roce 2013 přišel Andrej Babiš a řekl: Dvacet let jsem dělal na sebe, jsem úspěšný podnikatel a nabízím, že teď budu dvacet let dělat pro vás. 

I Andrej Babiš ale vedl štvavou kampaň proti Bohuslavu Sobotkovi, Miroslavu Kalouskovi… Jeho "může za to Kalousek" zlidovělo. Nenese i Andrej Babiš podíl na stávajícím rozdělení společnosti?

Uznávám, že ta rétorika je z obou stran silná. Ale zastanu se našeho předsedy, že vždycky, když se na to podíváte, tak si nezačal.

Je pro vás přijatelná koalice s SPD a komunisty

Už jsme ji vyloučili.

A je pro vás přijatelná podpora menšinové vlády ANO od těchto dvou stran? A za jakou cenu?

Kdyby byla bezpodmínečná, tak nás prostě podpoří.

Tak to ale zřejmě nebude. Tak konkrétně: za zákaz islámu?

To už jsem několikrát Tomiovi Okamurovi trpělivě vysvětloval. Zákaz islámu v českém právním prostředí není možný. Tady musím být striktní.

Referendum o vystoupení Česka z EU?

Pro mě nebezpečná věc, ke které není důvod. V Česku by to existenčně ohrozilo tolik lidí, že si to pan Okamura ani neumí představit.

Co požadavek komunistů, že by se zvýšily daně pro některé korporátní společnosti?

Další věc, která je proti programu hnutí ANO.

Tak co můžete těm stranám nabídnout?

Spoustu jiných, užitečných věcí.

Třeba šéfa bezpečnostního výboru?

Ne, to už jsou opravdu ad hoc dohadované věci.

S poslancem SPD Radkem Kotenem na tomto postu byste měl problém?

To jednání ještě není uzavřené. Je to prestižní post, ale současně spíše organizační. Každý předseda musí dodržovat jednací řád. Místo má rezervované SPD. Ale o nominaci na předsedu se ještě budeme bavit.

Původně jste chtěli koalici s ODS?

Nepopírám, že jsem bývalý dlouholetý volič ODS. Pro mě bylo ve sněmovně několik témat, kdy jsme postupovali společně, šlo třeba o zákaz prodeje o státních svátcích. 

ODS šla do voleb se slibem, že zruší EET.

Mně se zdá, že tam bylo slovíčko zastavit.

Takže tudy cesta vede? Jste ochotni zastavit EET?

Jsme schopní bavit se o parametrech EET. Třeba s požadavky pirátů nemáme vůbec žádný problém. Mohly by se zavést limity pro EET od určitého obratu, EET by se nevztahovalo na platební karty či na e-shopy. To jsou věci, které jsme navrhovali jako pozměňovací návrhy a ČSSD nám to tenkrát neprohlasovala.

Dal byste případný třetí pokus o sestavení vlády Andreji Babišovi? Z jakého důvodu?

Ne, že bych byl nějaký alibista, ale opravdu si myslím, že třetí pokus je závislý na diskusi ve sněmovně. Nevíme, co bude za půl roku. Na druhou stranu tady není nikdo, kdo má ambice sestavovat vládu. Pan předseda ODS Petr Fiala zkusil kandidovat na předsedu sněmovny a zjistil, že není schopen zajistit si podporu. Zatím jediný hráč, vzhledem k volebnímu výsledku, je Andrej Babiš.

Chcete předčasné volby?

Doufám, že ty nechce nikdo.

Pan Babiš řekl, že s nimi nemá problém. Říkal: Pojďme je udělat s krajskými volbami, ušetříme.

No ano. Ale řekl to, aby trochu vysvětlil absurditu jednání, kdy ostatní strany vlastně nevědí, co chtějí.

Žádná strana ale s vámi přece nepůjde do koalice jen proto, že to hnutí ANO chce. Musí k tomu mít nějaký pádný důvod.

Dobrá správa této země, to je ten důvod. A aby prosadily svůj program. My jim to nabízíme. Šly do voleb, že chtějí prosadit nějaký program. Nikdo tam neměl napsané, že žádný Andrej Babiš nikdy nesmí dělat nic v exekutivě.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Nejméně 20 mrtvých si vyžádala série výbuchů na vojenské základně

Nejméně 20 mrtvých si vyžádala série výbuchů na vojenské základně u města Bata v Rovníkové Guineji. Další stovky lidí byly podle médií zraněny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy