Spis je kombinací Švejka a estébáckých protokolů, brání se student obžalobě z útoku na ministrův dům

ČTK ČTK
Aktualizováno 26. 4. 2016 12:02
Ruský student Igor Ševcov podle obžaloby hodil do zahrady rodinného domu, který patří manželce ministra obrany Martina Stropnického, pivní lahve naplněné hořlavou směsí. Na úterním stání u pražského městského soudu vinu odmítl. Mladík trestní spis označil za kombinaci "kapitol ze Švejka a estébáckých protokolů". Ministr po mladíkovi žádá symbolickou jednu korunu za zkažené dětství jeho malé dcery, která se prý bojí opakování útoku.
Igor Ševcov.
Igor Ševcov. | Foto: ČTK

Praha - Dvacetiletý ruský student Univerzity Karlovy Igor Ševcov při své výpovědi u soudu popřel, že loni naházel zápalné lahve na dům ministra Martina Stropnického (ANO). Trestní spis označil za kombinaci "kapitol ze Švejka a estébáckých protokolů". Ministr po mladíkovi žádá symbolickou jednu korunu za zkažené dětství jeho malé dcery, která se prý bojí opakování útoku.

"Policie využila toho, že jsem byl v určitou chvíli zmatený a nevěděl jsem, jaká mám práva," zpochybnil Ševcov u pražského městského soudu postup orgánů činných v trestním řízení. "Ptali se mě, na jaké demonstrace chodím a jaké jsou moje názory," stěžoval si. "Ta instituce je závadná," prohlásil o policii mladík, který má na krku vytetováno A.C.A.B., tedy anglickou zkratku názoru, že "všichni policajti jsou parchanti".

K útoku na ministrův dům uvedl na dotaz soudkyně pouze to, že se ho nedopustil. V daný den byl prý na demonstraci před pankráckou věznicí, poté se vrátil na studentské koleje v Suchdole a šel do klubu kvůli připojení na internet. Spát prý šel před jednou hodinou ranní a koleje až do rána neopustil.

Podle obžaloby vhodil Ševcov do zahrady rodinného domu, který patří Stropnického manželce Veronice, pivní lahve naplněné hořlavou směsí. V domě bydlí šest lidí. V době útoku byli na místě tři - dvaadevadesátiletá babička, syn a také synovec Stropnické. Ministr s manželkou a dcerou odjeli na víkend neplánovaně na chatu.

Především to poškodilo mou dceru

Student chtěl údajně způsobit požár, který by se rozšířil a vystavil obyvatele domu nebezpečí smrti nebo těžké újmy na zdraví. Lahve nevybuchly s plnou intenzitou a plameny se podařilo po několika minutách uhasit. Ševcova policie zadržela mimo jiné na základě pachové stopy, kterou podle obžaloby zanechal na lahvi. Student její existenci vysvětlil tak, že často vybírá jídlo z popelnic, a rukama mu tak prý projde mnoho lahví.

Ministr, který vypovídal jako svědek, označil útok za "mimořádně zbabělý". "Nevnímám to jako útok na mou osobu, na Martina Stropnického, ale na ministra obrany. Jsem znám svými proaliančními názory, to považuji za motiv," uvedl. "Dotklo se to do značné míry mojí rodiny, především to poškodilo desetiletou dceru," zdůraznil. Dívka se prý později bála spát v pokojíčku, k jehož oknům dopadla jedna z lahví.

Politik doplnil, že požár pravděpodobně nevypukl proto, že dámské hygienické vložky, do kterých byly lahve zabaleny, se nyní vyrábějí jinak, než v době, kdy vznikly internetové návody na výrobu Molotovových koktejlů.

Obžaloba viní studenta ještě z dalšího činu - údajně hlídal u ruzyňské věznice, když tam jiný muž sprejoval po zdi anarchistické nápisy. "Chvíli jsme tam demonstrovali, jeden člověk ze skupiny šel pak stranou, tak jsem ho natáčel. Nemyslím si, že je to trestný čin, natáčet si mohu cokoliv," řekl. Jak se video následně dostalo na web, prý neví.

Ševcov je v Česku od roku 2014, řekl, že přijel kvůli bezplatnému studiu na vysokých školách. Nyní studuje v prvním ročníku etnologii na filozofické fakultě. Peníze mu posílají rodiče. Chodí prý i na brigády, nedokázal si ale vzpomenout na žádné konkrétní. V polovině května mu skončí povolení k pobytu.

 

Právě se děje

Další zprávy