Trestní oznámení na policisty. Za kauzu týraného dítěte

Tomáš Netočný
13. 7. 2011 5:30
Ve známé kauze týraného chlapce z Brna stanuli před soudem zatím pouze otec s matkou
Foto: Aktuálně.cz

Brno - Do vyšetřování známé kauzy krutě týraného chlapce v Brně se vložili dva noví aktéři.

Aleš Krejčí a Miroslav Stach z občanského sdružení Justiční spravedlnost se o případ zajímají od jeho zveřejnění a rozhodli se podat trestní oznámení na jednoho z vyšetřovatelů i na celé obvodní oddělení policie Brno-střed.

Oba shromažďují detaily případu, žádají policii a úřady o nové informace, konzultují je s právníky a usilují o důkladné vyšetření všech okolností jedné z nejznámějších tyranských kauz posledních let.

A oba se shodují v tom, že policie nemá podle jejich názoru zájem, aby se dostal před soud také někdo jiný než rodiče, kteří své dítě několik let krutě mučili a nedávali mu jíst.

"Policie se obává, že by se tím na veřejnost dostaly nové informace, které by zamířily do jejích vlastních řad," sdělili shodně Aleš Krejčí i Miroslav Stach pro Aktuálně.cz.

Matka i otec týrali svého syna krutými fyzickými tresty a nedávali mu jíst. V dubnu 2010, kdy bylo chlapci sedm let, vážil pouhých 13 kilo a hrozilo, že následkem podvýživy zemře.

Škola, policie a úřady však zasáhly až v okamžiku, kdy se rodina přestěhovala do jiné části Brna, a situací v rodině se začali zabývat jiné lidé než na původní adrese.

Policejní vyšetřovatel Martin Uher, na kterého teď Aleš Krejčí podal trestní oznámení, vyšetřuje postup sociální pracovnice Ley Petříčkové.

Historie kauzy

  • Aleš Krejčí a Miroslav Stach z občanského sdružení Justiční spravedlnost se snaží prokázat, že se policie obává vyšetřování okolností, za kterých rodiče v Brně několik let týrali svého syna.
  • Aleš Krejčí proto podal trestní oznámení na vyšetřovatele Martina Uhra, který pro Aktuálně.cz uvedl, že si není jistý, zda by měl obvinit z trestného činu sociální pracovnici Leu Petříčkovou.
  • Oba aktivisté i veřejnost se o případu dověděli v lednu 2011, kdy před Městským soudem v Brně začalo hlavní líčení s otcem a matkou obžalovanými z týrání svého syna.
  • Média poté přinesla zprávy o krutém týrání v Brně a některá zveřejnila také otřesné fotografie podvyživeného dítěte.
  • Sociální pracovnice z radnice Brno-střed Lea Petříčková ukončila na vlastní žádost pracovní poměr.
  • Rodina byla pod jejím dohledem. Už dříve soud totiž rodičům odebral dva starší syny, které otec i matka surově bili.
  • Postupem Ley Petříčkové se začala zabývat policie. Vyšetřovatel Uher má zjistit, proč týrání nezabránila a zda se tím nedopustila trestného činu.
  • V únoru 2011 pověřilo ministerstvo práce a sociálních věcí zvláštní komisi, která zjišťovala okolnosti kauzy týraného chlapce.
  • Začátkem června ministerstvo oznámilo, že brněnská kauza ukázala na špatně fungující systém, a slíbilo, že ho změní. Na žádné konkrétní viníky však komise neukázala.

Policie váhá

Ta dohlížela na rodinu trýzněného dítěte v místě původního bydliště, přesto týrání nezabránila. Rodičům přitom už dříve soud odebral dva starší syny, protože je krutě bili.

V rozhovoru pro Aktuálně.cz Martin Uher uvedl, že po čtyřech měsících vyšetřování nedokáže sdělit, zda má sociální pracovnici obvinit z trestného činu.

"V tuto chvíli si vůbec nejsem jistý, že ta sociální pracovnice má být obviněna," uvedl vyšetřovatel Martin Uher. "K soudu se případ dostane, pokud nabudu dojmu, že je tady důvodné podezření ze spáchání trestného činu. Zatím ten dojem nemám."

Aleš Krejčí a Miroslav Stach proto podezírají policii z toho, že se snaží případ zamést pod koberec, aby před trestní odpovědností ochránila své vlastní lidi.

Okolnosti případu jsou však složité. Kromě samotné rodiny týraného chlapce v něm figuruje mnoho dalších aktérů, kteří velmi pravděpodobně mohli zasáhnout a utrpení malého dítěte zastavit.

Mnoho lidí, jedno dítě

Celá věc se vyvíjela několik let, figurují v ní sociální pracovníci, policisté, učitelky, dětské lékařky, sousedé a řada dalších lidí. Není proto jisté, zda se Aleš Krejčí a Miroslav Stach nemýlí, když podezírají policisty, že s kauzou manipulují.

Některá fakta však nasvědčují tomu, že mohou mít pravdu. Policie v Brně se totiž podezřením z týrání nejmladšího chlapce v této rodině zabývala už v roce 2008.

Sousedé z domu, kde rodina v té době bydlela, letos pro Aktuáně.cz uvedli, že rodiče se svým synem nelidsky zacházeli už tehdy. Policisté však případ začátkem roku 2009 odložili a zdůvodnili to tím, že se podezření z týrání v tomto případě nepotvrdilo.

"Matka na něj řvala jako na psa. Klidně a slušně s tím klukem nikdy nepromluvila," říká žena, která v chlapcově rodném domě žije od roku 2005.

Další sousedka zase uvedla: "Vypadal, jako by ho tlumili nějakými léky. Byl drobný a často jako by ani nevnímal. Matka na něj snad ani jednou nepromluvila slušně. Křičela tak, že se kluk často strachy počůral."

Svědectví sousedů potvrdila také dětská lékařka, která měla chlapce od narození v evidenci. Část svědků se navíc shoduje v tom, že se o jejich výpověď policie údajně nezajímala a o svědectví je nepožádala.

"Vůbec tomu nerozumím. Opakovaně jsem podávala zprávy sociálnímu odboru na radnici, ale policie se mě nikdy na nic nezeptala," říká jedna ze sousedek a výpovědi dětské lékařky i dalších sousedů byly podobné.

Přístup úřadů, státního zastupitelství i policie byl z dosud nejasných důvodů v mnoha ohledech jiný, než tomu bývá u podobných případů.

Policie například kauzu dlouho utajovala. Na rozdíl od jiných vážných případů o něm neinformovala ani krátce před tím, než začalo hlavní líčení. Vyšetřovatelka Michaela Kučerová uspořádala tiskovou konferenci až druhý den poté, kdy rodiče koncem letošního ledna stanuli před soudem.

Policisté také nikdy věrohodně neprokázali, jak dlouho utrpení malého dítěte trvalo.

Podjatá policie?

Přestože případ dosud vyšetřovala jiná policejní oddělení než Brno-střed, kde pracuje vyšetřovatel Martin Uher, Miroslav Stach z občanského sdružení Justiční spravedlnost podezírá policisty z podjatosti.

"S případem týraného chlapce je přímo, či nepřímo spojeno tolik brněnských úředníků, policistů i dalších lidí, že by se tím měla zabývat policie například z Prahy, nebo z nějakého jiného města," uvedl Miroslav Stach.

Policista Martin Uher, který prověřuje postup sociální pracovnice Ley Petříčkové a sdělil, že ji pravděpodobně neobviní, však podezření z podjatosti odmítá. "Já, ani celé naše oddělení jsme dosud neměli s případem nic společného," sdělil Martin Uher.

Jediní, kdo dosud v tomto případu stanuli před soudem, jsou rodiče týraného chlapce. Koncem února je Městský soud v Brně nepodmíněně poslal do vězení. Otce na šest a půl let, matku na šest roků. Oba vinu odmítají a proti rozsudku se odvolali.

Týraný chlapec je v jednom ze zařízení pro děti bez rodičů a podle informací jeho opatrovatelů je na tom fyzicky velmi dobře.

 

Právě se děje

Další zprávy