Trest po 35 letech: unesli postřeleného emigranta

Tomáš Fránek
23. 10. 2007 16:15
Dva bývalí pohraničníci dostali podmínku

Brno - Dva vojáci, kteří se před 35 lety podíleli na zavlečení emigranta Jaromíra Masaříka z Rakouska na moravskou stranu hranic v Mikulově na Břeclavsku, si v úterý od soudu v Břeclavi odnesli tříleté podmíněné tresty.

Třetí z pohraničníků, který na Masaříka střílel, byl podle Deníku.cz osvobozen. Jeho čin je už promlčený.

Masařík čekal 2. května 1972 na rakouské straně přechodu Mikulov-Drasenhofen na svou manželku, která se vracela z návštěvy rodičů v Brně. Tehdejší pohraničník Josef Šoustek, kterého soud osvobodil, jej vylákal do prostoru kontrolní hlídky na území Československa.

Další dva muži, šéf oddělení pasové kontroly Zdeněk Palásek a jeho zástupce Lubomír Kratochvíl, služebním autem zablokovali Masaříkův vůz.

Stříleli do Rakouska

Když pohraničníci vystoupili z auta, emigrant se zalekl a začal utíkat. Šoustek jej dvěma výstřely ze samopalu zasáhl do kotníku a stehna. Stalo se to v okamžiku, kdy už byl Masařík více než 200 metrů na rakouské straně hranice.

Rozkaz na zavlečení Masaříka zpět do Československa měli vydat oba velitelé a proto je soud potrestal.

Pohraničníkům přitom hrozil až desetiletý trest.

Soud o trestu pro pohraničníky rozhodl až napodruhé. Okresní soud v Břeclavi už jednou stíhání zastavil kvůli promlčení.
Případ doputoval až k Nejvyššímu soudu.

Komunismus se nepočítá

Ten s odkazem na zákon o protiprávnosti komunistického režimu uvedl, že období mezi 25. únorem 1948 a 29. prosincem 1989 se nezapočítává do promlčecích lhůt u zločinů spáchaných veřejnými činiteli nebo v souvislosti s politickým, rasovým a náboženským pronásledováním.

A nařídil případ znovu otevřít a rozhodnout.

 

Právě se děje

Další zprávy