Trest justiční mafii: Pomoc Čunkovi stála soudce funkci

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
7. 9. 2010 14:15
Soudce Kučera měl tlačit na státní zástupkyni, aby protahovala Čunkovo vyšetřování

Praha - Pražský vrchní soud zbavil místopředsedu Nejvyššího soudu Pavla Kučeru funkce soudce.

Kárnou žalobu na něj podala jeho nadřízená, předsedkyně soudu Iva Brožová, protože Kučera podle ní zasahoval do vyšetřování údajné korupční kauzy bývalého vicepremiéra a exšéfa KDU-ČSL Jiřího Čunka.

Brožová žalobu podala kvůli třem schůzkám Kučery s ostravskou krajskou státní zástupkyní Zlatuší Andělovou z roku 2007. Na setkáních měl tlačit na Andělovou, aby řízení protahovala. Vrchní soud se s Brožovou okolo dění na všech třech schůzkách ztotožnil, neuveřil výpovědím Kučery samotného ale ani jeho svědkyni Renaty Vesecké, která je stále ve funkci nejvyšší státní zástupkyně.

"Nezávislost v rozhodování musí jít stranou politickým zájmům," měl údajně Kučera pronést na jedné ze schůzek.

Podle rozhodnutí vrchního soudu Kučera ohrozil důvěru v nezávislost na nestranost v rozhodování soudů. Argument obhajoby, že schůzky a hovory na nich byly jen společenského charakteru, soud neuznal.

Soudce je soudcem i mimo pracovní dobu 

"Soudce je povinnostmi soudce vázán stále, ne jen v jednací síni, ne jen v pracovní době," konstatoval v odůvodnění rozsudku předseda senátu. Kučerovy uškodilo, že jednání bylo opakované a že hovorům byl přítomný člověk, který s justicí už neměl nic společného - někdejší ministr spravedlnosti Pavel Němec.

Kučera byl rozhodnutím soudu podle svých slov zklamán a na místě se odvolal. Případ tak poputuje na stůl Nejvyššího soudu, v jehož vedení oba aktéři sporu figurují. "Jsem zklamán, bez komentáře... Jsem překvapen," řekl Kučera bezprostředně po rozsudku.

Předsedkyně Nejvyššího soudu ČR - Iva Brožová - vysvětlovala následné kroky po zjištění pochybení na jejím uřadu.
Předsedkyně Nejvyššího soudu ČR - Iva Brožová - vysvětlovala následné kroky po zjištění pochybení na jejím uřadu. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Odvolací soud musí rozhodnout do konce prosince, kdy Kučera odchází do penze. Pokud to soud nestihne, bude se dle práva na Kučeru pohlížet jako na kárně nepotrestaného.

Žalobkyně a Kučerova nadřízená Iva Brožová pochopitelně výrok soudu přivítala. "To rozhodnutí přispělo k obnovení důvěryhodnosti justice," uvedla Brožová.

Němec i Vesecká

Schůzek se účastnil i bývalý ministr spravedlnosti Pavel Němec, který tehdy pracoval na Úřadě vlády, a dvakrát i nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká.

Andělová z inkriminovaných schůzek vyhotovila záznamy a předala je svému nadřízenému. Předsedkyně Nejvyššího soudu Iva Brožová podala na Kučeru kárnou žalobu po podnětu ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila.

Kučera všechna podezření od začátku popíral.

"Je mi kladeno za vinu, že jsem dělal kroky k udržení vlády ODS," komentoval žalobu před dvěma lety Kučera. "Ministr je také v ODS, takže jestliže jsem něco dělal, tak jsem to dělal i za něj."

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Maďarský parlament přijal zákon posilující kontrolu nad kulturou

Maďarský parlament ve středu přes odpor opozice schválil kontroverzní zákon, který posiluje vládní kontrolu nad kulturou. V pondělí proti chystanému právnímu předpisu demonstrovalo v centru Budapešti několik tisíc lidí a protestní internetová petice získala kolem 50.000 podpisů, napsala agentura DPA.

Zákon počítá se vznikem Národní kulturní rady, která by měla vládě umožnit "strategicky řídit sektor kultury". Kromě toho při jmenování ředitelů městských divadel a dalších institucí dotovaných státem musí být zajištěn souhlas ministra kultury. Dosud o tom, kdo řídí divadla, rozhodovaly městské úřady samostatně.

Část opozičních zákonodárců při hlasování na znamení nesouhlasu vstala a dala si před obličej černé divadelní masky. Informoval o tom portál 444.hu na základě videa, které na facebooku zveřejnil liberální poslanec Tordai Bence.

Zdroj: ČTK
Další zprávy