Trest justiční mafii: Pomoc Čunkovi stála soudce funkci

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
7. 9. 2010 14:15
Soudce Kučera měl tlačit na státní zástupkyni, aby protahovala Čunkovo vyšetřování

Praha - Pražský vrchní soud zbavil místopředsedu Nejvyššího soudu Pavla Kučeru funkce soudce.

Kárnou žalobu na něj podala jeho nadřízená, předsedkyně soudu Iva Brožová, protože Kučera podle ní zasahoval do vyšetřování údajné korupční kauzy bývalého vicepremiéra a exšéfa KDU-ČSL Jiřího Čunka.

Brožová žalobu podala kvůli třem schůzkám Kučery s ostravskou krajskou státní zástupkyní Zlatuší Andělovou z roku 2007. Na setkáních měl tlačit na Andělovou, aby řízení protahovala. Vrchní soud se s Brožovou okolo dění na všech třech schůzkách ztotožnil, neuveřil výpovědím Kučery samotného ale ani jeho svědkyni Renaty Vesecké, která je stále ve funkci nejvyšší státní zástupkyně.

"Nezávislost v rozhodování musí jít stranou politickým zájmům," měl údajně Kučera pronést na jedné ze schůzek.

Podle rozhodnutí vrchního soudu Kučera ohrozil důvěru v nezávislost na nestranost v rozhodování soudů. Argument obhajoby, že schůzky a hovory na nich byly jen společenského charakteru, soud neuznal.

Soudce je soudcem i mimo pracovní dobu 

"Soudce je povinnostmi soudce vázán stále, ne jen v jednací síni, ne jen v pracovní době," konstatoval v odůvodnění rozsudku předseda senátu. Kučerovy uškodilo, že jednání bylo opakované a že hovorům byl přítomný člověk, který s justicí už neměl nic společného - někdejší ministr spravedlnosti Pavel Němec.

Kučera byl rozhodnutím soudu podle svých slov zklamán a na místě se odvolal. Případ tak poputuje na stůl Nejvyššího soudu, v jehož vedení oba aktéři sporu figurují. "Jsem zklamán, bez komentáře... Jsem překvapen," řekl Kučera bezprostředně po rozsudku.

Předsedkyně Nejvyššího soudu ČR - Iva Brožová - vysvětlovala následné kroky po zjištění pochybení na jejím uřadu.
Předsedkyně Nejvyššího soudu ČR - Iva Brožová - vysvětlovala následné kroky po zjištění pochybení na jejím uřadu. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Odvolací soud musí rozhodnout do konce prosince, kdy Kučera odchází do penze. Pokud to soud nestihne, bude se dle práva na Kučeru pohlížet jako na kárně nepotrestaného.

Žalobkyně a Kučerova nadřízená Iva Brožová pochopitelně výrok soudu přivítala. "To rozhodnutí přispělo k obnovení důvěryhodnosti justice," uvedla Brožová.

Němec i Vesecká

Schůzek se účastnil i bývalý ministr spravedlnosti Pavel Němec, který tehdy pracoval na Úřadě vlády, a dvakrát i nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká.

Andělová z inkriminovaných schůzek vyhotovila záznamy a předala je svému nadřízenému. Předsedkyně Nejvyššího soudu Iva Brožová podala na Kučeru kárnou žalobu po podnětu ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila.

Kučera všechna podezření od začátku popíral.

"Je mi kladeno za vinu, že jsem dělal kroky k udržení vlády ODS," komentoval žalobu před dvěma lety Kučera. "Ministr je také v ODS, takže jestliže jsem něco dělal, tak jsem to dělal i za něj."

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Kvůli koronaviru nebudou letní wagnerovské slavnosti v Bayreuthu

Kvůli epidemii nového typu koronaviru se letos neuskuteční tradiční wagnerovské Hudební slavnosti v Bayreuthu. Ovlivní to také program příštích ročníků, uvedli organizátoři akce v bavorském městě. Oblíbené slavnosti, jež jsou vrcholem německé operní sezóny, pravidelně navštěvovala i kancléřka Angela Merkelová. Letos měly začít 25. července a skončit 30. srpna. Na slíbené nové nastudování Wagnerovy tetralogie Prsten Nibelungův dojde až v roce 2022, na příští rok už je totiž program hotový. Diváky čeká nová produkce Bludného Holanďana a opakování dřívějších inscenací oper Tannhäuser, Mistři pěvci norimberští a Lohengrin.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Sýrie ohlásila sestřelení izraelských raket nad svým územím

Syrská protivzdušná obrana sestřelila izraelské rakety nad syrským Homsem. Informovala o tom syrská televize i agentura SANA. Podle televize izraelská letadla vypálila rakety, když byla nad libanonským územím. Izrael tradičně tyto informace nekomentuje. Podle syrských médií si operace nevyžádala mrtvé ani raněné.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Čínská basketbalová liga musí restart odložit

Plány na obnovení profesionální basketbalové ligy v Číně CBA v polovině dubna vzaly prozatím za své. Vláda nejlidnatější země světa podle agentury AP kvůli přetrvávajícím obavám z pandemie koronaviru nařídila, aby všechny velké sportovní soutěže zůstaly na neurčito přerušené.

CBA se kvůli šíření nového typu koronaviru nehraje od konce ledna, v poslední době se ale začala chystat na restart a do země se postupně začali vracet zahraniční hráči. Někteří už nastoupili do povinné dvoutýdenní karantény, jako třeba bývalý hráč NBA Jeremy Lin.

Liga podle informací médií plánovala soustředit všech dvacet účastnických týmů do dvou měst (Tung-kuan a Čching-tao) a odehrát zbytek základní části bez diváků, v přísně střežených podmínkách a pod dohledem zdravotníků. Každému celku k tomu zbývá sehrát 16 zápasů.

Na povolení úřadů bude čekat i fotbalová liga, která měla původně začít 22. února. Týmy se sice v minulém týdnu vrátily k tréninku, termín startu soutěže ale nebyl stanoven. Hovořilo se o konci dubna nebo počátku května.

Pandemie má původ právě v Číně, odkud se nákaza v prosinci začala šířit. Asijská velmoc je ale v současnosti až na čtvrtém místě žebříčku podle počtu infikovaných osob. Podle nejnovějších údajů se tam virem nakazilo přes 82.000 lidí a zemřelo na 3300. Země v poslední době hlásí poměrně nízká čísla nově nakažených, panují ale obavy, že by se zde mohl virus znovu rozšířit zejména kvůli tomu, že se do země navrátilo mnoho lidí ze zahraničí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy