Trenýrková legrace? Kvůli fatálnímu selhání ochrany Hradu budou zřejmě padat hlavy

Jan Gazdík Jan Gazdík
20. 9. 2015 16:35
Jakkoliv se nad kouskem tří členů skupiny Ztohoven můžeme podle Karla Randáka bavit, z jejich činu se dozvídáme, že na Pražském hradě - v architektonický cenné památce a sídle hlavy státu - si může každý dělat, co si zamane. "A když to hodně zjednoduším, třeba položit bombu na střechu," vysvětluje někdejší šéf rozvědky. Dobře informovaný zdroj online deníku Aktuálně.cz naznačil, že s největší pravděpodobností budou padat hlavy lidí, kteří mají bezpečnost Hradu na starosti.
Členové performerské skupiny Ztohoven stáhli 19. září na Pražském hradě prezidentskou vlajku a vyvěsili místo ní velké červené trenky.
Členové performerské skupiny Ztohoven stáhli 19. září na Pražském hradě prezidentskou vlajku a vyvěsili místo ní velké červené trenky. | Foto: ČTK

Praha - Červené trenýrky místo prezidentské standarty na střeše Pražského hradu nejsou jen rýpnutím do Miloše Zemana (jak například píše vlivná americká tisková agentura AP), ale také obrovským selháním ochrany sídla hlavy státu.

"Fatální selhání? Ne, to je přímo katastrofa," říká například přední bezpečnostní expert a někdejší šéf zahraniční rozvědky Karel Randák. A armádní generál Jiří Šedivý mu dává za pravdu.

Jakkoliv se nad kouskem tří chlapíků ze skupiny Ztohoven můžeme podle Randáka bavit, z jejich činu se dozvídáme, že na Pražském hradě - v architektonický cenné památce a sídle hlavy státu - si může každý dělat, co si zamane. "A když to hodně zjednoduším, třeba položit bombu na střechu," vysvětluje někdejší šéf rozvědky.

"Na Hradě není ani zdaleka vše v pořádku"

Dobře informovaný zdroj online deníku Aktuálně.cz naznačil, že s největší pravděpodobností budou padat hlavy lidí, kteří mají bezpečnost Hradu na starosti.

Tomu odpovídá i hodnocení generála Šedivého: "Jde o silný signál, který nás varuje, že na Hradě není ani zdaleka vše v pořádku a že v jeho ochraně a péči o něj existují překvapivě velké mezery."

Bezpečnostní manažeři Hradu podle Šedivého zaspali dobu a "jedou zřejmě již léta ve vyjetých kolejích". Pokud se prý změní situace a na vnějším hradním nádvoří se instaluje lešení (skupina Ztohoven se po něm vyšplhala na střechu), reagovat na to současně musí i ochrana - v tomto případě hradní policie.

"Toho ale nejsou zřejmě schopni a ani v minulosti asi nebyli. Zdá se, že pracovali podle jednoho mustru a průběžně ho i s nově vzniklou situací neměnili," míní generál.

Ochranu Hradu je nutné zpřísnit

Proniknutí skupiny Ztohoven až k prezidentské standartě považuje za politováníhodné i ministr obrany Martin Stropnický. "Vzniklá situace není ideální. Ochranu Hradu je tudíž nutné zpřísnit," řekl v České televizi.

Prezident Miloš Zeman.
Prezident Miloš Zeman. | Foto: ČTK

Minimálně polovina národa se teď podle Karla Randáka "nad červenými trenýrkami na Hradě" dobře baví. "Mně ale ten úsměv mrzne dost na tváři, protože se dozvídám o poměrech a neexistujícím řádu, které na Hradu panují. Fakt, že zneuctění prezidentské standarty vyprovokoval Miloš Zeman svým chováním, ponechme teď stranou," řekl Aktuálně.cz.

Za systémové bezpečnostní selhání považuje skandál i vysoce postavený policejní analytik, jenž si nepřeje zveřejnit jméno. "Zkusme si představit trenýrky na střeše Bílého domu, anebo třeba Kremlu. Nerozumím ale jednomu. Samotná prezidentova ochranka patří ke špičkovým týmům. Proč tomu ale není obdobně při ochraně Hradu vrchního velitele ozbrojených sil, jímž prezident Zeman je. Z toho všeho mi vyplývá, že ji mají na starosti neprofesionální lidé."

Akce Ztohoven byla podle mluvčího Hradu Jiřího Ovčáčka zřejmě dlouhodobě připravovaná. Skupině nahrálo, že se nyní Nový královský palác opravuje a je u něj lešení. "Selhaly bezpečnostní složky, a proto se jedná o tom, jak zajistit, aby se podobná situace neopakovala," dodal mluvčí.

Za hanobení státního symbolu mohou členové skupiny Ztohoven dostat pokutu až deset tisíc korun. Mohou být však také stíháni za výtržnictví, kdy jim hrozí až tříleté vězení.

V četných mailových ohlasech čtenářů Aktuálně.cz zaznívá jeden společný dotaz: Jak bude nyní reagovat prezident Miloš Zeman? Pokud je totiž zhanobena či zašantročena standarta vojenského útvaru, musí jeho velitel tuto jednotku rozpustit.

"Zachová se tak nyní i český prezident a rozpustí svou ´jednotku´?" ptá se jedna z mnoha čtenářek.

 

Právě se děje

Další zprávy