Transplantovaný orgán s dítětem neporoste, říká lékař po operaci batolete s mechanickým srdcem

Barbora Němcová Barbora Němcová
24. 9. 2017 18:59
Lékařům v pražské Fakultní nemocnici v Motole se povedlo transplantovat srdce teprve 19měsíčnímu batoleti. Dítě bylo předtím čtyři měsíce napojeno na mechanické srdce. Hlavní operatér Tomáš Matějka v rozhovoru pro Aktuálně.cz popsal, s jakými úskalími se tým lékařů potýkal i jak se stav dítěte bude vyvíjet v budoucnu. Lékař zároveň nastínil, že malého pacienta za několik let čeká další transplantace, protože nové srdce s ním neporoste. "Kdy ale dítěti nové srdce přestane objemově stačit, nedokážeme přesně odhadnout," upřesňuje kardiochirurg.
Celá operace trvala téměř pět hodin.
Celá operace trvala téměř pět hodin. | Foto: FN v Motole.

Operace byla unikátní v tom, že dítě bylo při čekání na transplantaci napojeno na mechanické srdce. Jak se tento přístroj používá?

Mechanické srdce se nazývá Berlin Heart a je to vlastně pumpa umístěná mimo hrudní dutinu pacienta. Funguje tak, že se do srdce pacienta zavedou dvě kanyly. Jedna se zavádí do levé komory, druhá do aorty. Pumpa vhání krev do aorty a nahrazuje tak funkci levé části srdce. Pacientovo srdce běží zároveň s pumpou, ale pumpa tvoří větší část srdečního výdeje. Tento typ pumpy je specifický v tom, že ji lze používat výhradně u dětí. U dospělých se používají pumpy, které lze implantovat do těla pacienta. A my jsme nyní tento druh pumpy použili poprvé v České republice.

Jak pumpa dítě limituje?

Dítě je omezeno tím, že pumpa je pevně napojena na řídicí jednotku. Mechanické srdce tedy není mobilní a nelze se s ním příliš pohybovat. Někteří pacienti i s touto pumpou mohou být doma. My jsme ale měli jinou situaci, protože dítě bylo hodně malé a my jsme ho museli mít po celou dobu, kdy za něj krev místo srdce pumpovala pumpa, tady na oddělení.

Jak byla následná transplantace srdce náročná? V čem je největší rozdíl mezi transplantací srdce u dítěte a dospělého člověka?

Tato operace byla složitá v tom, že pacientovi musíte vyoperovat pumpu a až poté se může implantovat srdce dárce. Navíc za dobu, kdy je pacient připojen na pumpu, dojde mezi kanylami a tělem k velkým srůstům "všeho se vším", takže ta operace a příprava k transplantaci je delší. Zároveň je náročné to, aby se vše časově sladilo. Ve chvíli, kdy se pumpa odstraní a pacient je připraven na transplantaci, už samotná operace probíhá standardně.

Ztěžuje práci lékařů i fakt, že srdce a hrudník batolete jsou podstatně menší než u dospělého člověka?

Malý pacient byl na mechanické srdce napojen čtyři měsíce.
Malý pacient byl na mechanické srdce napojen čtyři měsíce. | Foto: FN v Motole.

Pochopitelně transplantace u dětí jsou trochu odlišné než u dospělých. Ale v zásadě je ta technika podobná a liší se pouze rozměry.

Roste transplantované srdce spolu s dítětem?

To dárcovské srdce v hrudníku už neroste, proto dítěti transplantujeme vždy o trochu větší srdce. Kdy ale dítěti transplantované srdce přestane objemově stačit, nedokážeme přesně odhadnout. Není tedy vyloučeno, že v budoucnosti budeme muset srdce nahradit novým, větším orgánem. Dětem větší srdce rovnou dát nelze, protože by se do hrudníku laicky řečeno nevešlo. Další transplantace většího srdce je výhledově za několik let.

Kolik podobných operací do roka děláte?

Za posledních pět let jsme provedli transplantaci u desítky dětských pacientů, ale tahle transplantace byla první v tom, že pacient byl dlouhodobě napojen na mechanickou podporu, kde čekal na dárcovský orgán. Ostatní pacienti většinou čekali na nové srdce doma pouze na medikamentózní léčbě.

Transplantace srdce trvala zhruba pět hodin.
Transplantace srdce trvala zhruba pět hodin. | Foto: FN v Motole.

Kolik lékařů se operace účastnilo?

Je to velké množství lidí. Jeden tým odebírá dárcovské srdce, druhý tým připravuje příjemce. Takže se paralelně operuje na dvou místech. Na operaci se tedy podílí řádově desítka lidí. Operace trvala bezmála pět hodin.

Vyskytly se během operace nějaké komplikace?

Žádné závažnější komplikace se neobjevily, všechno proběhlo hladce. I pooperační průběh byl bez komplikací. Všechno šlo až zázračně dobře. Děťátko všechno dobře sneslo a velice rychle se zotavilo.

Nyní už bude žít bez omezení?

To děťátko je doma a chodí k nám na kontroly. Jinak ale funguje normálně. Pochopitelně je na imunosupresivní léčbě, což je po transplantaci vždy, a musí se chránit před infekcí. Do budoucna ale bude moci i rekreačně sportovat.

Příprava transplantačního programu trvá až sedm let a musí se dobře zvážit potřeba a možnosti, říká lékař Pavel Trunečka z pražského IKEMU. V současnosti čeká na orgán přes šest set pacientů. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 47 minutami

Facebook, WhatsApp ani Telegram nevydají data uživatelů v Hongkongu

Provozovatelé sociálních či komunikačních sítí Facebook, WhatsApp a Telegram dali najevo, že odmítnou splnit požadavek čínských úřadů, aby jim poskytli data svých uživatelů v Hongkongu. Tyto webové platformy naznačily, že zvažují dopad kontroverzního nového bezpečnostního zákona, který pro autonomní oblast Hongkongu 30. června schválil Peking.

Ostře kritizovaný zákon definuje čtyři trestné činy, u nichž bude uplatňován. Má jít o separatistické, podvratné a teroristické aktivity a spolupráci s cizími silami s cílem ohrozit národní bezpečnost. Právní akt podle kritiků znamená konec principu "jedna země, dva systémy", kterým Čína Hongkongu při převzetí od Británie v roce 1997 zaručila určité svobody a práva. Sporný čínský právní předpis kriminalizuje některá prodemokratická hesla, jako například "Osvoboď Hongkong, revoluce naší doby!", které má podle hongkongské vlády separatistický význam.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Ruská ekonomika letos klesne o šest procent, nejvíce od roku 2009

Ruská ekonomika v letošním roce klesne o šest procent, nejvíce od roku 2009. Vyplývá to z odhadu, který dnes zveřejnila Světová banka (SB). Na ekonomický vývoj v zemi má negativní dopady koronavirová pandemie a pokles cen ropy. K růstu by se Rusko mělo vrátit v letech 2021 a 2022.

Zdravotní krize způsobená pandemií nemoci covid-19 zpomalila podnikatelskou aktivitu v zemi, ale také poptávku po ropě, hlavní ruské vývozní komoditě. Míra nezaměstnanosti v Rusku pak prudce vzrostla v reakci na omezení pohybu zavedeném po celé zemi s cílem zabránit šíření covidu, dodala SB.

V příštím roce by měla ruská ekonomika podle nynějších odhadů SB oživit a hrubý domácí produkt (HDP) vykázat růst o 2,7 procenta. V roce 2022 růst ještě zrychlí, a to na 3,1 procenta, očekává SB. Dodala nicméně, že ani při pozitivním výhledu dalšího růstu se HDP v roce 2022 nedostane na úroveň před pandemií.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Vítkovice sestupují z druhé ligy

Fotbalisté Vítkovic v dnešním utkání 28. kola prohráli 1:3 ve Varnsdorfu a jsou prvním sestupujícím z druhé ligy. Slezané mají dvě kola před koncem na příčky zajišťující záchranu nesmazatelnou ztrátu osmi bodů. Domácí naopak opustili sestupové pásmo.

Varnsdorf do důležitého souboje vstoupil velmi rázně a už v deváté minutě vedl 2:0 po brankách Schöna s Ondráčkem. Po přestávce přidal třetí gól Breda a hosté už jen v nastavení snížili. Varnsdorf se tak po šesti kolech dočkal vítězství a přiblížil se záchraně.

Dvě kola před koncem je Varnsdorf s 25 body těsně nad sestupovým pásmem na čtrnácté příčce a od patnáctého Sokolova ho dělí dva body. Poslední Vítkovice jsou se 17 body už bez šance a po čtyřech letech mají namířeno do třetí nejvyšší soutěže MSFL.

Další zprávy