První tramvaj v nové podobě vyrazila do ulic Prahy. Další se přebarví až při opravách

První autobus a první tramvaj v novém barevném schématu na náměstí Republiky
Vedení města změnu v minulosti zdůvodňovalo zejména tím, že se systém Pražské integrované dopravy postupně rozšiřuje dál do Středočeského kraje a spolu s tím je vhodná doba na sjednocení podoby vozů v celém systému, aby bylo jasné na první pohled, že v daném dopravním prostředku platí stejná jízdenka.
Vyjíždět bude tramvaj z vozovny v Kobylisích. V následujících týdnech se bude nový vůz objevovat po lince 17 také na linkách 3, 8 a 10.
Každý vůz bude mít v budoucnosti na čelech barvu a po stranách polepy. To proto, že pokud je na tramvaji reklama, tak při jejím odstraňování se lak poškodí a přelakování by bylo dražší.
Foto: Pražská integrovaná doprava
Domácí ČTK Domácí, ČTK
19. 5. 2021 17:05
Pražané mohou ve středu poprvé narazit na tramvajové lince číslo 17 na vůz Škoda 14T v nové šedo-červené podobě. Tramvaj má v novém designu nalakovaná obě čela a zbytek tvoří polepy. Dopravní podnik bude při opravách tramvaje barvit už výhradně takto.

Tramvaj v nových barvách bude vyjíždět z vozovny v Kobylisích. V následujících týdnech se bude objevovat také na linkách 3, 8 a 10.

Novou podobu vozů MHD schválili pražští radní loni v srpnu a v Praze již jezdí v nových barvách jeden autobus. Designérská soutěž vyšla na dva miliony korun, vyhrálo ji studio Superlative works. Samotné přebarvení se bude dělat při opravách a nebude tak stát nic navíc.

"Tramvaj prošla celkovou opravou, takže by se nový lak či polep stejně dělaly. Takže jdeme přesně tím směrem, který jsme naznačili, když jsme vyhlásili výsledky designérské soutěže," řekl primátorův náměstek pro dopravu Adam Scheinherr (Praha sobě).

Přesný plán, jak budou tramvaje přebarvovány, stanoven není. Nový design dostávají jen ty, které musí být opraveny. "Máme harmonogram u autobusů. U tramvají bude záležet na tom, jak půjdou do opravy, aby to nestálo žádné peníze navíc," řekl generální ředitel dopravního podniku Petr Witowski.

Každý vůz bude mít v budoucnosti na čelech barvu a po stranách polepy. To proto, že pokud je na tramvaji reklama, tak při jejím odstraňování se lak poškodí a přelakování by bylo dražší. Zároveň jsou na voze všechny díly barevně sladěny tak, aby barva nepřekrývala více než jeden z nich. "Dbali jsme na to, aby díly byly barevně poskládány tak, abychom s tím při údržbě a opravách měli co nejméně práce," sdělil Witowski.

V případě autobusů již pražský dopravní podnik vypsal zakázky na nákup nových vozů s podmínkou, že budou provedeny v nových barvách. "Myslím, že na konci roku budeme mít první vlaštovky, které začnou přicházet v těchto barvách," dodal Witowski. Všechny autobusy budou v nové podobě zhruba do deseti let.

Vedení města změnu v minulosti zdůvodňovalo zejména tím, že se systém Pražské integrované dopravy postupně rozšiřuje dál na území celého Středočeského kraje a spolu s tím je vhodná doba na sjednocení podoby vozů v celém systému, aby bylo jasné na první pohled, že v daném dopravním prostředku platí jízdenka Pražské integrované dopravy.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Evropská unie dala Google dva měsíce na zlepšení vyhledávání hotelů a letů

Evropská unie dala americké internetové společnosti Google dva měsíce na to, aby zlepšila vyhledávání hotelů a letů, a také aby vysvětlila, jak výsledky hledání řadí. Jinak jí hrozí sankce. Oznámila to Evropská komise (EK) a evropské úřady na ochranu spotřebitele. Praktiky nejpopulárnějšího vyhledávače na světě, který firma provozuje, dlouho vyšetřují antimonopolní úřady po celém světě. Některé z nich už mu vyměřily vysoké pokuty.

"Spotřebitelé v EU nemohou být při plánování dovolených uváděni v omyl. Musíme jim umožnit, aby se mohli rozhodovat na základě transparentních a nezaujatých informací," řekl podle agentury Reuters evropský komisař pro spravedlnost Didier Reynders.

Google v reakci uvedl, že vítá dialog a ubezpečil, že s Evropskou komisí a spotřebitelskými úřady úzce spolupracuje. Ty si vyhradily, že pokud jeho návrhy na zlepšení nebudou dostatečné, budou se věcí dále zabývat a mohou přijít i se sankcemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy