Tradiční pálení čarodějnic má vyhnat zlé duchy

Adam Pešek
28. 4. 2011 15:16
Čarodějnické ohně v noci ze soboty na neděli mají být ochranou před zlými duchy

Noc z 30. dubna na 1. května je dle lidové tradice považována za magickou a nejen proto, že na kopcích a rozcestích se dle pověr slétají čarodějnice a spřádají plány, jak lidem co nejvíce znepříjemnit život. Stejně tak se totiž mají otevírat jeskyně a sluje, které odhalí své celoročně střežené poklady a tajemství. Tradiční zapalování ohňů je pak oslavou jara a ochranou před zlými duchy a temnými silami všeobecně. Pojem pálení čarodějnic přišel až v souvislosti se středověkými inkvizičními procesy.

Zvláštní svátek v předvečer prvního máje se pokoušela ovlivnit i komunistická moc a přeměnit ho na svátek práce, na rozdíl od lidových zvyků se ale tato podoba příliš neuchytila. Na vesnicích se tak stále staví ozdobená májka a po celou noc ji nejudatnější muži střeží před nájezdníky z okolních vesnic, kteří se ji snaží porazit nebo alespoň odříznout její vrchol. V případě, že se jim to povede, je vesnice potupena.

Větší města pak mají často přichystaný bohatý tematický program. Vzhledem k zaměření na dětské publikum obvykle zahrnuje soutěže o nejhezčí čarodějnický kostým, ale nemusí vždy zůstat jen u toho. Například v pražském parku Ladronka po zapálení hranice odehrají svůj koncert pop-rockeři Clou. Možností kam jít je však mnohem víc.

 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Ukrajinská policie dopadla podezřelé z vraždy novináře Šeremeta. Zemřel při výbuchu bomby

Ukrajinská policie zadržela a obvinila podezřelé z vraždy novináře Pavla Šeremeta. Toho před třemi lety v centru Kyjeva zabil výbuch bomby nastražené v autě. Zadržení podezřelých ve čtvrtek oznámil ministr vnitra Arsen Avakov. Šeremet v minulosti pracoval jako novinář také v Bělorusku a v Rusku.

"Policie právě zadržela a se souhlasem generální prokuratury obvinila podezřelé z účasti na vraždě Pavla Šeremeta. Je to výsledek velmi složité a úporné práce skutečných profesionálů a důležitý krok k úplnému objasnění případu," napsal Avakov na Twitteru a poděkoval kriminalistům. Očekává, že soud na podezřelé uvalí vazbu. O podrobnostech případu slíbil novináře informovat později spolu s náčelníkem kriminální policie.

Mezi zadrženými je podle médií i hudebník a bývalý účastník bojů s proruskými separatisty na východě země Andrij Antonenko. "Právě mě obviňují ze Šeremetovy vraždy, přímo teď a na mém dvoře," napsal na sociální síti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy