Tradici v držení zbraní nemáme, jde o švejkovskou karikaturu, kritizují senátoři novelu o zbraních

ČTK ČTK
11. 7. 2017 14:14
Senátní ústavní komise označila novelu o legálním držení zbraní za zbytečnou. Podle ní k národní bezpečnosti nepřispěje a může být spíše škodlivá, říká předsedkyně komise Eliška Wagnerová. Zákon, podle nějž by držení zbraně mělo být ústavním právem, již schválila Poslanecká sněmovna. "Právo na držení a nošení zbraně je vztaženo pouze k účelu ochrany republiky. Kdo bude chtít mít zbraň pro vlastní obranu, tomuto základnímu právu podléhat nebude," upozornila Wagnerová.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Archiv Aktuálně.cz

Praha - Za nepotřebnou označila senátní ústavní komise ústavní novelu o legálním držení zbraní. Může být podle komise i škodlivá a ke zvýšení národní bezpečnosti by nepomohla, řekla předsedkyně komise Eliška Wagnerová (za Zelené).

"Nevíme, jaký má skutečný účel," podotkla Wagnerová k předloze, podle níž by majitelé legálně držených zbraní dostali právo zasáhnout v případě potřeby k zajištění bezpečnosti Česka. Sněmovna novelu už schválila, nyní ji bude posuzovat horní komora.

Wagnerová uvedla, že ústavní právo držet zbraň mají jen Spojené státy, od nichž se inspirovaly Guatemala, Mexiko a Haiti. V Česku podle ní nemůže být o tradici držet zbraň řeč, takové argumenty jsou podle ní "karikaturou rázu švejkovského".

Komise také upozornila na určitou dvoukolejnost, kterou by předloha přinesla. "Právo na držení a nošení zbraně a střeliva je vztaženo pouze a jenom k účelu ochrany republiky. Kdo bude chtít mít zbraň pro vlastní obranu, tomuto základnímu právu podléhat nebude," uvedla Wagnerová.

Cílem novely, jak napsali autoři z řad ČSSD, ANO, KSČM a ODS ve zdůvodnění, není zakotvení držení zbraní jako základního práva. Lidé by mohli převzít bezpečnostní povinnosti ve větším rozsahu, než mohou být uloženy všem. Česko by výslovně uznalo, že držení a nošení zbraní, pokud je v souladu se zákonem, je součástí zajišťování jeho bezpečnosti.

Motivem pro sepsání novely byla i změna evropské směrnice, která zpřísňuje držení zbraní. Podle zákonodárců ji ale nezvrátí. Česko proti směrnici podá žalobu.

Ústavní předloha konkrétně uvádí, že čeští občané mají právo nabývat, držet a nosit zbraně k naplňování úkolů při zajišťování bezpečnosti státu. Podmínky a omezení tohoto práva může přinést běžný zákon, "je-li to nezbytné pro ochranu práv a svobod druhých, veřejného pořádku a bezpečnosti, životů a zdraví nebo pro předcházení trestným činům".

 

Právě se děje

před 18 minutami

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman nedostal z Hradu pozvánku na 28. října

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman zatím nedostal pozvánku na slavnostní udílení státních vyznamenání na Pražském hradě 28. října. Pozvání nedostal ani loni. Nejvyšší žalobce se zhruba před dvěma lety odmítl dostavit na schůzku s prezidentem Milošem Zemanem v době, kdy státní zastupitelství dohlíželo na vyšetřování kauzy v Lesní správě Lány.

"Od té doby, kdy pan nejvyšší státní zástupce odmítl schůzku s panem prezidentem za situace, kdy bylo Nejvyšší státní zastupitelství činné v kauze Lesní správy Lány, pan nejvyšší státní zástupce žádné pozvání na Hrad nedostal a s žádným už ani nepočítá," řekl tehdy mluvčí nejvyššího žalobce Petr Malý.

Zdroj: ČTK
Další zprávy