Novoroční obědy v Lánech obrazem: Topolánek chodil sám, Nečas oběd zrušil

Novoroční obědy v Lánech obrazem: Topolánek chodil sám, Nečas oběd zrušil
Prezident Václav Klaus a premiér Vladimír Špidla v roce 2004 tradici novoročních obědů v podstatě založili. Klausovi se sešli s někdejším premiérem Vladimírem Špidlou (ČSSD) a jeho ženou Viktorií a probírali politiku domácí i zahraniční. 
Oba si schůzku pochvalovali. "Byl bych velmi rád, kdybychom zavedli tuto tradici, abychom na začátku roku v rámci setkání premiéra a prezidenta pohovořili o věcech, které oba považujeme v politice naší země na následující rok za zásadní, důležité," komentoval to Klaus.
3. ledna 2005. S manželi Klausovými poobědval premiér Stanislav Gross s chotí Šárkou. První dámy republiky prý mluvily o dětech a o charitě. Muži hovořili o plánech vlády či o změnách v ČNB. O obměně vlády nejednali, Gross ale nevyloučil, že to v budoucnu udělá...
2. ledna 2006. Premiérem byl Jiří Paroubek (ČSSD), který nastoupil po pádu Stanislava Grosse. Do Lán přivezl svou tehdejší manželku Zuzanu. 
Před obědem (byl daněk) se šly ženy projít do lánských zahrad, Klaus s Paroubkem debatovali mezi čtyřma očima. Schůzku si pochvalovali, ač si pár dní před tím vyměňovali přes novináře invektivy; neshodli se v názory na EU, na rozsah kompetencí prezidenta v zahraniční politice či jmenování Davida Ratha ministrem zdravotnictví.
2. ledna 2007. Mirek Topolánek přišel sice s manželkou Pavlou, o krizi páru se však tehdy už vědělo. Půl roku před tím přinesly bulvární média kompromitující snímky šéfa ODS s poslankyní stejné strany Lucií Talmanovou.
Foto: ČTK
Domácí Domácí
3. 1. 2019 13:58
Už od roku 2004 se v Česku drží tradice novoročních obědů dvou prvních párů republiky. Prezidentského a premiérského. Na rozdíl od novoročního projevu, kde prezident Miloš Zeman tradici změnil a začal pronášet vánoční poselství, novoroční oběd s předsedou vlády a jeho manželkou zachoval. Jak se v uplynulých letech potkávali na zámku v Lánech prezidenti a premiéři s manželkami, si můžete připomenout ve fotogalerii.
 

Právě se děje

před 9 hodinami

Princ Harry a Meghan se vzdají královských povinností od dubna

Britský princ Harry a jeho manželka Meghan se vzdají svých královských povinností k 31. březnu. S odvoláním na mluvčí manželského páru o tom ve středu informoval zpravodajský web BBC. Vnuk královny Alžběty II. na počátku roku oznámil, že se s ženou vzdají role v královské rodině a začnou pracovat, aby se stali finančně nezávislými. Podle britských médií ale nebudou zřejmě moci používat značku Sussex Royal, o jejíž registraci před časem požádali.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Alternativa pro Německo se po ostré kritice omluvila za rasistické omalovánky

Ostrou kritiku si vysloužila pravicově populistická strana Alternativa pro Německo (AfD) za dětské omalovánky, které její členové rozdávali na akci v porýnském Krefeldu. Sešit totiž neobsahoval obrázky pohádkových postaviček, ale kresby, které jsou podle kritiků rasistické, xenofobní a plné stereotypů. Případem se zabývá i policie, informoval list Westdeutsche Zeitung. AfD kritiku nejdříve odmítla, ve středu se ale za vytištění omalovánek omluvila a jejich rozdávání označila za "organizační chybu".

V sešitu s názvem "Nordrhein-Westfalen zum Ausmalen" (Severní Porýní-Vestfálsko k vymalování) je například obrázek lidí v autech s tureckými vlajkami a zbraněmi v rukou. Na další straně jsou nakreslení lidé s kostí v kudrnatých vlasech, kteří se koupou v bazénu, od něhož prchají mladé dívky. Na obrázku je ve vodě také zcela zahalená žena či ruka s nožem. Omalovánky rozdávala minulý týden na své akci v Krefeldu frakce AfD ze zemského parlamentu nejlidnatější německé země, Severního Porýní-Vestfálska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy