Totální umělecké dílo se otevírá: Bílkova vila na Hradčanech

Totální umělecké dílo se otevírá: Bílkova vila na Hradčanech
Bílek byl především řezbář a sochař. Světlo mělo v jeho pojetí tvorby zásadní význam. Vesmír byl pro něj plný skrytých významů, k němuž umění má být "předsíní chrámovou" pro ty, kteří chtějí naslouchat. Dvě sochy ze sousoší Budoucí dobyvatelé nesou název Duchovní zrak a sluch.
Ateliér chápal jako srdce domu a základní prostor, od něhož se odvíjela celá koncepce stavby.
V ateliéru Bílkovy vily také najdete jeho sochařská díla, která budou ode dneška tvořit stálou expozici. "Mojžíš" z roku 1905 medituje nad svitkem se jménem prvního člověka Adama. Socha má vyjadřovat záhadu původu a poslání člověka na zemi.
"Život je boj" (1922) zobrazuje prorockého starce zasvěcujícího jinocha do tajemství duchovního života.
Foto: Jan Langer
Jan Langer
24. 9. 2010 0:11

Znovuotevřená Bílkova vila v Praze na Hradčanech je umělecký unikát, v němž všechny jeho složky jsou vytvořeny jedním člověkem. František Bílek byl architekt, sochař, řezbář a grafik. Svůj dům a zároveň ateliér v Chotkových sadech navrhl a vybavil v duchu jednotící ideji, v níž chápal stavbu jako dílnu a chrám, jako prolnutí života a umění. Fin de siecle (termín uměleckého světa sklonku 19. století, označující "konec jedné epochy" - pozn.red) má pro tento dobový ideál označení Gesamtkunstwerk - totální umělecké dílo. Vilu vystavěl Bílek v letech 1910-1911. Po dlouhé rekonstrukci se zde na její sté výročí otevírá stálá expozice umělcova díla.

 

Právě se děje

Další zprávy