Toskánská aféra šéfa ODS: Stále chybí klíčové odpovědi

Simona Holecová
3. 8. 2009 6:00
Rekonstrukce: Co víme deset dní od zveřejnění prvních kompromitujících fotografií?
První článek, první snímky. Otisk z deníku Aha z 25. července.
První článek, první snímky. Otisk z deníku Aha z 25. července. | Foto: Aktuálně.cz

Rekonstrukce - Už deset dní otřásá českou politickou scénou aféra, kterou odstartovala série fotografií přetištěná bulvárem z italské dovolené expremiéra a šéfa ODS Mirka Topolánka.

Snímky od luxusní vily v toskánském letovisku Monte Argentario totiž kromě Topolánka a jeho rodiny zachycují i další politiky a vlivné lobbisty. A také například šéfa energetického gigantu ČEZ Martina Romana - a to jen pár dní poté, co zákonodárci schválili zákon o emisních povolenkách. Spornou novelu, která de facto znamená, že se stát vzdá ve prospěch energetických společností přibližně 70 miliard korun.

ODS mluví o náhodném a neplánovaném setkání, které nic neznamenalo. ČSSD o důkazu, že svržený Topolánkův kabinet byl prolezlý korupcí.

Dosud nezodpovězené dotazy, jak se může hrstka tuzemských vlivných hráčů sejít "náhodně" na jednom jediném místě v přístavišti u jachet, po pár dnech přebily půtky, kdo za kompromitujícími snímky stojí.

Topolánek mluví o svém dlouhodobém sledování. Fízlovské praktiky přičítá ČSSD. Snímky, které redakcím poskytl bývalý šéf rozvědky Karel Randák, kterého právě ODS odstavila, si podle něj objednal Lidový dům. Jiří Paroubek to kategoricky odmítá. Topolánek podle něj trpí paranoiou a má si zamést před vlastním prahem.

Co se tedy vlastně odehrálo a co od sklonku července, kdy aféra vypukla, víme?

1.

Jak toskánská aféra začala
Foto: Aktuálně.cz

První se snímky vyrukoval bulvární deník Aha. Dne 25. července publikoval pod titulkem: "Topolánkova další dovolená v Itálii: Nahé ženy, luxus, jachty a lobbisté!" sérii fotografií, na nichž se soustředil především na plavkovou pohodu šéfa ODS, jeho přítelkyně (poslankyně ODS) Lucie Talmanové a dvou Topolánkových synů, kteří s nimi do Itálie odcestovali.

V článku ovšem zmiňuje i první jména lobbistů, které se podařilo redakci na snímcích identifikovat.

2.

Kdo všechno se v Itálii "náhodně" potkal
Foto: Aktuálně.cz

Kromě Topolánka a jeho blízkých v Itálii nechyběl bývalý premiérův poradce, lobbista a přítel Marek Dalík.

Na snímcích je dále exministr dopravy za ODS Aleš Řebíček, muž, jenž po pouhých pěti letech angažmá u občanských demokratů dostal do rukou klíčový resort, který hospodaří s jedním z největších rozpočtů. Ani v době vrcholné politiky se Řebíček zcela neodstřihl od svých podnikatelských aktivit ve společnosti Viamont; během jeho působení na ministerstvu se Viamontu několikanásobně zvedl počet státních zakázek (více o tom čtěte zde).

Fotografie zachycují u Topolánka v Itálii také šéfa ČEZ Martina Romana a lobbistu stejné společnosti Vladimíra Johanese. A to, jak už bylo zmíněno, jen pár dní po schválení kontroverzního povolenkového zákona (více o této sporné normě čtěte zde).

Na jednom ze snímků z jachty poznal čtenář on-line deníku Týden.cz Martina Procházku, ředitele firmy Spolchemie a společnosti Setuza. S tou je spojováno jméno uprchlíka Tomáše Pitra.

Ne přímo s Topolánkem, ale ve stejném letovisku byl ve stejnou dobu i místopředseda ČSSD Milan Urban. Ten ve straně zastává funkci stínového ministra průmyslu a obchodu a je vysoce pravděpodobné, že pokud sociální demokracie vyhraje volby, tento post ve vládě získá. 

Přítomnost Urbana rozvířila spekulace o možném vyjednávání o povolební spolupráci a uzavření velké koalice. To oba muži svorně odmítli a popřeli, že by se v Toskánsku setkali.

Perličkou je informace, že na Řebíčkově jachtě se objevila i topmodelka Simona Krainová se svým přítelem, hokejistou Jiřím Hudlerem.   

3.

Kdo kompromitující snímky pořídil
Foto: Aktuálně.cz

Fotografie v Aha - redakce jich musí mít slušnou baterii - vycházejí i v dalších dnech. List se k autorství snímků, jejichž vznik musel přijít podle propočtu iDnes na čtvrt milionu korun, hlásí.

Nepřehlédněte:

Karel Randák, jeden z aktérů toskánské kauzy, bude v pondělí 3. srpna od 10:00 hostem online rozhovoru Aktuálně.cz. Otázky mu budete v mírném předstihu moci pokládat zde.

Jsou podepsané redakčními fotografy Martinem Hyklem a Davidem Kundrátem. A ve článku publikovaném hned druhý den, tedy 26. července, se přímo píše o Topolánkovi, kterého "naši fotoreportéři zastihli na dovolené v italském Toskánsku"...

V dalších dnech už jsou formulace v textech opatrnější a píše se jen o snímcích, které "má deník Aha! k dispozici". A to poté, co Mf Dnes informovala, že jí totožné snímky nabídl bývalý šéf rozvědky Karel Randák.

Randák se s Mf Dnes sešel a komprosložku listu předal; redakce následující den zveřejnila jeho identitu.

Randák odmítá říct, od koho snímky dostal, zda ví, kdo si je objednal. "Já na rozdíl od novinářů své zdroje neprozrazuji," říká. Nepopírá, že snímky distribuuje s chutí: "Copak se nikdo nepozastaví nad obsahem těch fotek? Vždyť je to nechutné, celé tohle bratrstvo kočičí pracky," řekl. 

4.

Proč ODS obviňuje z existence snímků ČSSD
Foto: Aktuálně.cz

První reakce sociálních demokratů na tuto aféru byla překvapivě smířlivá. Jiří Paroubek odsoudil fakt, že někdo Topolánka na dovolené špehuje s tím, že je to odporné. Ovšem požádal také o vysvětlení.

ODS veškeré dotazy odmítla. Topolánek byl ještě na dovolené, vyjádřil se tedy první místopředseda strany David Vodrážka. "Mirek Topolánek mě ujistil, že si pobyt ve vile a na luxusní jachtě hradí sám. Vše si řádně pronajal. Je to skutečně pronájem, který hradí on ze svých prostředků, a je to jeho soukromá dovolená. Čili tím já to považuji za vysvětlené," řekl (více z této tiskové konference zde).

Karta se obrátila po návratu Topolánka do Česka. Na narychlo svolané tiskové konferenci znovu pominul všechny dotazy směřující k obsahu fotografií a nařkl ČSSD, že proti němu používá estébácké a fízlovské metody.

Spojnicí mezi Lidovým domem a ČSSD je podle něj právě Karel Randák (kdo je Karel Randák, čtěte zde).

Toho už první muž ODS v minulosti obvinil, že spolu s šéfem marketingu ČSSD Petrem Dimunem stojí za takzvanou kauzou Savoy.

Ve zkratce: online deník Aktuálně.cz zveřejnil loni z kraje roku snímky z hotelu Savoy, které ilustrují, co se odehrávalo v zákulisí prezidentské volby - schůzky mezi lobbistou Miroslavem Šloufem a tajemníkem Hradu Jiřím Weiglem. Následně se rozjelo masivní policejní vyšetřování, které ovšem po roce a půl skončilo verdiktem: Pro angažmá Randáka není jediný důkaz (o posledním vývoji v kauze Savoy čtěte zde).

I přesto nyní Topolánek zopakoval: "Je obecně známo, že Karel Randák je v úzkém spojení s poradcem Jiřího Paroubka a šéfem marketingu ČSSD Petrem Dimunem a dalšími blízkými spolupracovníky Jiřího Paroubka." (Celé prohlášení Mirka Topolánka čtěte zde.)

Jiří Paroubek od tohoto vystoupení svého konkurenta vydal již několik prohlášení, v nichž se od zhotovení fotografií distancuje. "Pane Topolánku, poradím Vám, začněte se chovat slušně, chce to více skromnosti a méně papalášství." (Zatím poslední prohlášení Jiřího Paroubka čtěte zde.)

Momentálně se věc má tak, že Paroubek vyhrožuje soudem - pro urážku.

5.

Jak vysvětluje Topolánek kumulaci vlivných v Toskánsku
Foto: Aktuálně.cz

K podstatě aféry se Topolánek odmítá vyjadřovat, na tiskové konferenci pronesl tuto stručnou odpověď: "Musím říct, že Toskánsko je země zaslíbená, je to nový Špindlerův Mlýn. A já nezapírám, že jsem se v přístavišti potkal s lidmi, se kterými se standardně potkávám i v Praze."

 

6.

Jak vysvětluje šéf ČEZ Martin Roman svou přítomnost v Toskánsku
Foto: Aktuálně.cz

O Špindlu mluví i šéf mocného gigantu ČEZ Martin Roman. V prohlášení, které rozeslala jeho tisková mluvčí, se píše: "To, že navštívili stejnou oblast, není až tak překvapující, neboť se jedná o velmi příjemné místo u moře, které je v dojezdové vzdálenosti od Prahy (podobně jako se lidé v zimě schází ve Špindlerově Mlýně, aniž by se dopředu domlouvali)." 

Roman odmítl také souvislost mezi přátelskými styky a právě schválenými povolenkami.

"Přijatá úprava je zcela v souladu s právem EU... Přidělování povolenek energetickým společnostem není žádným dárkem společnosti ČEZ, za který by společnost měla někomu prokazovat vděčnost (mimochodem ani M. Topolánek, ani A. Řebíček pro povolenky nehlasovali)."

 

7.

Jak vysvětluje svůj pobyt v Toskánsku Urban z ČSSD
Foto: Aktuálně.cz

Sociální demokrat Urban si Monte Argentario nechal doporučit, když podle vlastních slov hledal tip na dovolenou.

Pobyt si objednal přes cestovní agenturu; redakci Aktuálně.cz poskytl i faktury a objednávku. "S nikým z politiků ODS jsem se po celou dobu svého pobytu nesetkal, a tedy důrazně odmítám jakékoliv mediální spekulace o jakýchkoliv politických jednáních."

 

Právě se děje

Další zprávy