Chybí materiál i řemeslníci. Nebudeme mít střechu, bojí se lidé po tornádu

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
26. 6. 2021 7:19
Už první den po ničivém tornádu se zvedla obrovská vlna solidarity podpořená desítkami milionů korun. Velkou podporu slibuje také vláda, kraje a mnoho různých organizací. Když Aktuálně.cz mluvilo na místě s lidmi z poškozených či zničených domů, mnozí se obávali, že jim bude chybět to, co považují v současnosti za nejvíce nedostatkové - materiál a řemeslníci.
V poničených oblastech snad není jediný dům, ve kterém by lidé nepracovali ze všeho nejvíce na střechách. Mnozí mají totiž obavu z toho, že přijde déšť.
V poničených oblastech snad není jediný dům, ve kterém by lidé nepracovali ze všeho nejvíce na střechách. Mnozí mají totiž obavu z toho, že přijde déšť. | Foto: Tomáš Škoda

"A vy jste kdo? Já vás nepoznám," uslyšela ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) od jednoho ze starousedlíků, když v pátek vcházela do poničeného domu v Moravské Nové Vsi. Do domu ji doprovázel fotograf, který reportérovi Aktuálně.cz ve vstupu zabránil.

Schillerová odmítla, že by její přítomnost měla cokoli společného s nadcházejícími volbami. Je přitom jedničkou hnutí ANO právě v Jihomoravském kraji, kde leží i tento městys silně poškozený čtvrtečním tornádem. "Snažila bych se tady lidem pomoci bez ohledu na volby," tvrdila politička.

Místní neměli v prvních hodinách po řádění tornáda čas na povídání. V rozhovorech s Aktuálně.cz ale přiznávali, že kdyby jim Schillerová či jiní členové vlády výrazněji pomohli, byli by velmi rádi. Řešení totiž potřebují najít co nejrychleji. 

"Především potřebujeme pomoc se střechami, aby do nich nepršelo. Z toho máme největší strach, střecha je základ. Důležitá jsou také okna a dveře, je nezbytné domy zabezpečit, máme obavy z rabování," říká paní Jana, povoláním zdravotní sestra. Právě se nakláněla z okna, kterému chyběla skla v okenních tabulích a celému domu střecha.

Stejně odpovídali i další lidé, se kterými reportér Aktuálně.cz v městečku mluvil. Nebylo snad domu, na kterém by někdo nepracoval. Někteří se střechy snažili pokrývat, mnozí ale zatím přistoupili jen k provizornímu zajištění. "Stále je potřeba mnoho latí a hřebíků. Velká poptávka je po fóliích do oken," vyjmenovává Jana.

Paní Jana popisovala, čeho se místním lidem nejvíce nedostává. Zároveň ale neztrácela dobrou náladu, je velmi vděčná za obrovskou vlnu pomoci a solidarity.
Paní Jana popisovala, čeho se místním lidem nejvíce nedostává. Zároveň ale neztrácela dobrou náladu, je velmi vděčná za obrovskou vlnu pomoci a solidarity. | Foto: Radek Bartoníček

Sehnat tady někoho na práci je těžké

Mezi všemi oslovenými panovala nejistota, zda vůbec seženou firmu, která bude schopná střechu, dveře i okna opravit. A pokud už ji seženou, jestli bude mít dost materiálu, tašek či dřeva na krovy. "Sehnat tady někoho na práci je těžké i proto, že stále více lidí pracuje v Rakousku," upozorňuje paní Jana na blízkost sousedů, k jejichž hranicím to není ani dvacet kilometrů.

Podobně se svěřoval Pavel, který nemá obavu, že by s několika pracovníky nezvládl střechu sundat a také něčím provizorně zakrýt, ale nevěděl, kde sežene materiál. "Kdyby stát objednal dvacet nebo třicet kamionů krytin pro celou dědinu, nikdo by se nezlobil. Samozřejmě by k tomu bylo potřeba koupit také trámy na krovy. Nebo by nebylo špatné, kdyby stavebníci po celé republice byli s námi solidární a řekli si, že pokud nepotřebují materiál nutně teď, tak by nám ho mohli pustit na Moravu," navrhuje.

Další starousedlík a zároveň majitel stavební firmy Vítězslav namítá, že ještě větší problém budou právě lidé. "Já si dokážu dům opravit včetně střechy. V sobotu sem naběhne deset chlapů, už jsem koupil tašky, objednané mám i dva tesaře. Ale bohužel, obávám se, že mnoho lidí po celé Moravské Nové Vsi bude mít domy neopravené. Nejsou zedníci ani tesaři, je velký problém je sehnat," upozornil. 

Pokrývačských firem v okolí není mnoho. Jedna z nich v městysu sice zrovna pracuje, ale její majitel podotýká, že jde spíše o shodu náhod. "Protože jeden stavebník z nějakých důvodů vypadl, tak jsme měli čas i materiál na to přijít sem. Ale zakázek máme velmi mnoho. A samozřejmě absolutně nemůžeme sehnat zaměstnance," upozorňuje.

Všechno zaplatíme, slibuje Schillerová

Vzhledem k této situaci lidé napjatě čekají, s čím přijde vláda. Ať už zmiňovaná ministryně Schillerová, nebo premiér Andrej Babiš, který přišel v pátek odpoledne. 

"Jsem ve spojení se všemi klíčovými ministry, kteří můžou pomoci. Navrhnu vládě, abychom navýšili krizovou položku deseti milionů pro kraje, protože musí platit ubytování a další věci. Vyhlásíme také dotační program pro obce, protože je tady spousta zničeného obecního majetku. Další program bude na cesty, vozovky, stejně jako na kanalizaci a vodovody. Všechno zaplatíme," slibuje Schillerová. V prvních hodinách při jednání zastupovala Babiše, který byl na jednání v zahraničí.

"Lesy poskytnou dřevo, sto milionů dáme na odstraňovací práce. Navíc občané můžou okamžitě přes úřad práce žádat o mimořádnou pomoc kolem 58 tisíc korun, můžou žádat také o dávky v hmotné nouzi. A připravujeme také dotačně úvěrový program, kdy budou moci vlastníci objektů žádat o peníze například na rekonstrukci objektů nebo na jejich stržení a postavení nových domů," uvádí ministryně, podle které budou dva miliony nenávratná dotace a tři miliony zvýhodněný úvěr.

Lesy dají dřevo na střechy i na topení

Státní lesy konkrétně nabídly lidem v postižených oblastech až 50 metrů krychlových kulatiny na nový krov nebo finanční dar. "Myslíme na všechny, kteří se zcela nenadále ocitli bez střechy nad hlavou. Darujeme jim dřevo na nový krov, které i dopravíme na nejbližší pilu, nebo stotisícový dar. Také hasičům jsme hned ráno nabídli naše kapacity, lidi i stroje," řekl generální ředitel Lesů ČR Josef Vojáček s tím, že podnik současně daruje postiženým lidem i 20 metrů krychlových palivového dříví.

Žádosti o dřevo nebo finanční dar je možné zasílat na e-mail: [email protected], případně lze žádat telefonicky na čísle 724 523 285. K žádosti je třeba doložit potvrzení obce, že je kvůli tornádu nutná demolice domu nebo výměna krovu.

Stát na pomoc s obnovou majetku obcím uvolnil během pátku 420 milionů korun, úřady práce v obcích vyřizují zmiňované mimořádné dávky lidem, kdy mohou získat až 57 900 korun. Dvoučlenné mobilní týmy začaly vyřizovat poskytnutí mimořádných dávek lidem přímo v postižených obcích. Peníze žadatelům po posouzení jejich situace vypláceli úředníci v hotovosti na místě.

Finanční správa by měla poškozeným podnikatelům ze zasažených území poskytnout úlevy v podobě odkladu splatnosti daně nebo odpuštění záloh na silniční daň. "Ministerstvo životního prostředí poskytne stovky milionů korun například na opravy čistíren odpadních vod nebo na sázení stromů a zeleně," slíbil ministr Richard Brabec (ANO).

Hodně peněz přichází od firem a lidí, na kontech pomoci jsou už desítky milionů korun. Například sbírka Nadace Via vynesla za necelých 24 hodin více než 100 milionů korun. "Ještě nikdy v historii české filantropie se nevybralo tolik peněz za tak krátkou dobu," říká ředitel nadace Zdeněk Mihalco. Diecézní charita Brno vybrala přes 50 milionů korun. Další sbírku vyhlásily třeba Husitská diakonie, dárcovská platforma Znesnáze21, Člověk v tísni či Konto Bariéry. 

Paní Jana se svěřila, že ona i další místní jsou vlny solidarity a pomoci dojatí. "To, co se zvládlo udělat například přes pátek, je neskutečné. Mnoho lidí navíc vozí jídlo nebo například plachty. Obojí velmi pomohlo," vysvětlovala a s vděčností mluvila také o vstřícnosti místní radnice, která v době, kdy nefunguje elektřina ani plyn, nabízí všem lidem z poškozených domů jídlo zdarma.

Video: Jak změnilo tornádo Moravskou Novou Ves

Jak změnilo tornádo Moravskou Novou Ves | Video: Jakub Zuzánek
 

Právě se děje

Další zprávy