Topte, čím chcete. Zvláštní daň na staré kotle zmizela

Pavel Baroch
30. 4. 2011 11:05
Ministerstvo si zatím neví rady s domácnostmi, které si neekologicky topí
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Domácnosti, které si ve svých domech topí ve starých, neekologických kotlích, se zatím nemusí obávat toho, že na ně stát uvalí novou daň, aby je přiměl k přechodu na "zelenější" vytápění.

S poplatkem na čoudící kotle počítala původní verze zákona o ochraně ovzduší, který vznikal na ministerstvu životního prostředí ještě pod vedením Martina Bursíka.

Jenže v aktuální verzi zákona, kterou na některém z nejbližších zasedání projedná vláda, už o kontrole domácích kotlů a daní není ani slovo - jak se přesvědčilo Aktuálně.cz, které má poslední verzi zákona k dispozici.

"Museli jsme tuto část vyndat," potvrdil Aktuálně.cz Jan Kužel, ředitel odboru ochrany ovzduší ministerstva životního prostředí. Dodal, že se proti těmto paragrafům postavilo ministerstvo spravedlnosti, podle něhož by šlo o porušení ústavního práva na domácí svobodu. 

Zdědili jsme to, říká náměstek

Náměstek ministra životního prostředí Ivo Hlaváč připomněl, že stanovisko ministerstva spravedlnosti o kontrole kotlů přišlo ještě před loňskými volbami, kdy nový zákon o ovzduší začal vznikat. "Zdědili jsme to," řekl Aktuálně.cz Hlaváč.

Podívejte se, jak lidé otravují vzduch svým sousedům:

Na ministerstvu tehdy pracoval jako šéf poradců Daniel Vondrouš, který nyní působí ve sdružení Zelený kruh. Podle něho je škoda, že paragrafy o kontrole kotlů vypadly.

"Ekonomická motivace je něco, co funguje, i když je to trochu represivní," řekl Aktuálně.cz Vondrouš. Připomněl, že například hasiči kontrolují vytápění v domech. "Odpor v meziresortním připomínkovém řízení byl ale skutečně velmi silný," vzpomíná si Vondrouš.

Zákaz neekologických kotlů v prodejnách

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

V návrhu nového zákona o ovzduší, který v nejbližší době projedná vláda, tak zůstaly jen paragrafy, které zakazují prodávat neekologické kotle v prodejnách. Tím se ovšem neřeší stav, kdy mají mnohé domácnosti i několik desítek let staré kotle a topí v nich takřka vším, co hoří.

"Výměna starých kotlů za nové může trvat hodně dlouho," konstatoval Dan Vondrouš ze Zeleného kruhu.

Náměstek ministra životního prostředí Ivo Hlaváč uznává, že současný stav v obcích je nevyhovující. "Je jasné, že se to nějak řešit musí," řekl Hlaváč. Dodal, že si ministerstvo nechalo udělat analýzu toho, jak tento problém řeší jiné evropské státy.

Podle toho by se i úřad ministra Tomáše Chalupy mohl rozhodnout, jak postupovat dál. "Ještě se snažíme nějaké cesty najít," poznamenal Jan Kužel z ministerstva životního prostředí.

Uhlí ve stovkách tisících domácnostech

Navzdory plynofikace obce zůstalo mnoho obyvatel u topení pevnými palivy. Ještě první jarní den si někteří z nich nechali dovézt nové zásoby uhlí.
Navzdory plynofikace obce zůstalo mnoho obyvatel u topení pevnými palivy. Ještě první jarní den si někteří z nich nechali dovézt nové zásoby uhlí. | Foto: Aktuálně.cz, Ondřej Besperát

Topení ve starých, neekologických kotlích a ještě nekvalitním hnědým uhlím nebo dokonce PET lahvemi a dalšími odpadky je v mnoha především menších obcích ekologickým problémem číslo jedna.

Je to jden z hlavních důvodů, proč se nedaří snižovat znečištění ovzduší drobnými částicemi prachu, které vnikají hluboko do dýchacího ústrojí a jsou velkým zdravotním rizikem. 

"Velký podíl na těchto emisích mají v současné době neregulované malé spalovací zdroje z vytápění domácností a mobilní zdroje z dopravy," uvádí se v důvodové zprávě k novému zákonu o ovzduší, který má redakce Aktuálně.cz k dispozici.

Zpráva připomíná, že v kotlích topí uhlím asi 560 tisíc českých domácností.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Baseballisté Houstonu vyřadili Yankees a jsou ve finále MLB

Baseballisté Houstonu budou podruhé během tří let hrát Světovou sérii. Astros se dostali do finále MLB po výhře nad New York Yankees 4:2 na zápasy. Postupovou výhru trefil homerunem José Altuve.

Světová série začne v Houstonu v úterý a soupeřem vítězů ligy z roku 2017 bude při premiéře ve finále soutěže tým Washington Nationals.

Houston Astros porazili Yankees v sobotním šestém utkání 6:4. V dohrávce poslední deváté směny zajistil domácímu týmu triumf dvoubodovým odpalem za bariéru Altuve. "Nejsme ve Světové sérii díky mně, ale díky celému týmu," řekl nejužitečnější hráč série.

Podobně Astros vyhráli nad Yankees i druhé utkání série, v kterém až v druhé nastavené směně rozhodl homerunem Carlos Correa.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Svitavsku v noci hořel neobývaný dům. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev

Škodu za půl milionu korun způsobil v noci na neděli požár rodinného domu s dílnou v Mikulči na Svitavsku. Oheň do rána likvidovalo sedm hasičských jednotek.

Plameny zničily převážně dílnu a hospodářskou část stavení, uvedla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková. "Obytnou část se podařilo hasičům ochránit. Vyšetřovatelka dnes dopoledne zjistila, že příčinou vzniku požáru v Mikulči bylo uložení hořlavých látek v blízkosti kamen," uvedla Horáková. Objekt je neobývaný, při příjezdu hasičů byl celý v plamenech. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Indonéský prezident Widodo se v Jakartě ujal úřadu na dalších pět let

Inaugurace opětovně zvoleného indonéského prezidenta Jokoa Widodoa se konala za přísných bezpečnostních opatření, před deseti dny se totiž muslimští radikálové pokusili zavraždit jednoho z ministrů, který je stále hospitalizován. Nad pořádkem v ulicích dohlíželo 30 tisíc policistů a vojáků.

Indonésané Widodoa zvolili v dubnu v přímých volbách na další pětileté období, které bude poslední, jak ukládá ústava. Očekává se, že prezident v nejbližší době oznámí složení vlády. Widodo pochází ze skromných poměrů a už jako dítě musel pracovat, aby pomohl rodině. Než se stal roku 2012 guvernérem Jakarty, studoval lesnictví a působil jako starosta ve městě Solo. Jeho popularita však postupně slábne, píše agentura AFP. V září Indonésie zažila studentské protesty, nepokoje v provincii Papua a vláda také s obtížemi zvládala rozsáhlé požáry na Borneu a Sumatře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy