Topolánek a Filip se utkali v DUELU

Redakce DOM
10. 4. 2006 15:20
Praha - Lídr ODS proti šéfovi komunistů. Jen na nich záleželo, k jakým odpovědím přinutí svého protivníka. Uvnitř: VIDEO, ANKETA, GALERIE.

Půl hodiny se v Duelu vyptával Mirek Topolánek Vojtěcha Filipa. V druhé půlhodině si role vyměnili.

KOMPLETNÍ DUEL ČTĚTE NÍŽE.

Pozdrav soupeřů - je krátce před devátou a Vojtěch Filip a Mirek Topolánek se vítají v newsroomu Aktuálně.cz
Pozdrav soupeřů - je krátce před devátou a Vojtěch Filip a Mirek Topolánek se vítají v newsroomu Aktuálně.cz | Foto: Ludvík Hradilek

Kromě redakčních rozhodčích mezi nimi nikdo neseděl - žádný moderátor, žádné předem vymezené okruhy otázek. Záleželo jen na tom, jak se na sebe politici připravili, jaké volili otázky a zda povolili soupeři, aby se z diskuse vykroutil.

Duel začal v 9 hodin ráno.

Oba pánové přišli do redakce Aktuálně.cz s předstihem.

První dorazil šéf komunistů. Odmítl asistentku pro zapisování svých odpovědí a hned si žádal počítač s tím, že zatím již může jít odpovídat na otázky čtenářů.

Však jich také - během odpovídání šéfovi ODS - stihl vyřídit plných třináct. Mirek Topolánek zvládl čtyři - ovšem nutno přiznat, že odpovídal zevrubněji.

Topolánek přišel na smíchovskou adresu Aktuálně.cz chvíli před.

Oba pánové si potřásli rukama; další rozhovor "na zahřátí" však odmítli. "Ne, nepotřebujeme si nic říkat. Není důvod," tvrdil Topolánek.

Pak se již oba vrhli do duelu on-line.

Hlavním motivem se záhy staly daně - respektive přístup obou stran k rovné dani. Zatímco šéf komunistů se snažil obhájit myšlenku, proč by malé podniky měly být zatíženy nižší daní než velké, Topolánek ho přesvědčoval o nutnosti zavést rovnou daň.

Pánové se spolu střetli na téma důchody, nezaměstnanost a její příčiny - ale i kvůli politickému zřízení na Kubě.

Po skončení duelu si Filip pochvaloval, jak vzájemný internetový souboj probíhal slušně.

"Byla to korektní debata, bez vzájemného napadání a urážení. "Diskuse on-line se mi líbila," ocenil předseda KSČM Filip.

"No tak... Byla mezi námi ta zeď, že," reagoval Topolánek v narážce na fakt, že pobývali v sousedních místnostech - viděli na sebe, ale každý seděl sám. Pak vážně dodal: "Myslím ale, že není pochyb, že jsme každý úplně jinde."

 

ZDE se můžete podívat, jak se oba lídři vyrovnali s Duelem:

10. 04. | 08:56

Vojtěch Filip: Myslíte si, že rovná daň zavede opravdu rovnost mezi lidmi?

Mirek Topolánek: Rovnost mezi lidmi nikdy neexistovala a existovat nebude. Rovná daň zavádí rovnost příležitostí. Šanci postarat se sám o sebe a svoji rodinu a zvýšením aktivity zvýšit kvalitu svého života. Dává rovné šance firmám, živnostníkům i rodinám.

10. 04. | 08:59

Vojtěch Filip: Nesouhlasím. Je to šance pro silné a slabé utlačuje (myšleno firmy). Nebylo by lepší vznikajícím firmám dát daň např. 10% a silným firmám ponechat daň na evropské úrovni 25-30%?

Mirek Topolánek: Výhodou rovné daně je mimo jiné to, že odstraňuje šedou ekonomiku v této oblasti. Celý daňový systém zjednodušuje a dává všem subjektům stejnou možnost. Všechny země, které zavedly rovnou daň, zvýšili svůj ekonomický výkon. Zvýšily se nejenom zahraniční, ale i tuzemské investice. Při současném zrušení daně z dividend se zmenšil únik těchto prostředků do zahraničí a jejich reinvestice. Celý takto jednoduchý daňový systém je motivační. Motivuje k práci a výrazně snižuje i nezaměstnanost, což je hlavní cíl. Dnešní daňová progrese každému, kdo se snaží, jeho snahu eliminuje.

10. 04. | 09:04

Vojtěch Filip: Většinově se systém neosvědčil viz. Slovensko a jsem přesvědčen, že budoucnost je v daňové diferenciaci.
Moje otázka se týká nyní důchodové reformy. Opravdu myslíte vážně odchod do důchodu v 67 letech?

Mirek Topolánek: Ke Slovensku jenom jedna poznámka: Zavedení slovenských reforem a tedy i rovné daně vede postupně ke snižování vysoké nezaměstnanosti, státního dluhu a vyšší kvalitě života lidí.
Pozdější odchod do důchodu je jedním ze stabilizačních opatření udržitelnosti důchodového systému. Souvisí mimo jiné s vyšším věkem dožití. V našem důchodovém systému nebude ovšem tato hranice povinná. Zatím usilujeme o to, aby odchod do důchodu byl v 65 letech s postupným náběhem do roku 2030. Nestrašte lidi.

10. 04. | 09:09

Vojtěch Filip: Lidi nestrašíme. Ale řada zaměstnanců si opravdu odchod do důchodu tak pozdě nedovede představit. A k důchodové reformě snad jen tolik, že bylo prokázáno, že není důchodový systém v krizi. My nejsme příznivci místo důchodové reformy řešit další podporu bankovního sektoru.
Moje otázka je tentokrát jiná. Prosím řekněte zda otevřeně podpoříte výstavbu další jaderné elektrárny, tak aby Česká republika byla soběstačná? Pokud ano, souhlasíte, aby byla tato elektrárna v Temelíně?

Mirek Topolánek: Možná byste měl vědět, že jsem dlouho pracoval v energetickém sektoru. Jsem pro takový energetický mix, který sníží naši strategickou závislost. Budu podporovat výrobu elektrické energie v nových hnědouhelných elektrárnách s vyšší účinností a budu podporovat jadernou energetiku. Jedná se v první fázi po roce 2035 o obnovu dukovanského výkonu a případnou výstavbu třetího a čtvrtého bloku Temelína. Nejlépe nových moderních technologií. Energetický mix musí být doplněn plynem a obnovitelnými zdroji.

10. 04. | 09:17

Vojtěch Filip: Děkuji, jsem stejného názoru. Nyní mě zajímá, zda opravdu chcete zrušit podporu exportu nebo je to jen propaganda odpůrců?

Mirek Topolánek: Česká republika je malou, silnou, otevřenou a výrazně exportní ekonomikou. Export nejlépe podpoříme opatřeními v tuzemsku. Daňová reforma, snížení ceny práce, investice do vědy a výzkumu a vzdělání. O naší budoucí konkurenceschopnosti se rozhoduje právě v těchto volbách. Určitě stojí za to posílit postavení Ceské exportní banky a EGAP. A je třeba optimalizovat veřejné prostředky do propagace a podpory českého exportu. Jenom v Bruselu existují desítky zčásti státem finacovaných organizací, které nikdo nekoordinuje. Míníme podporu exportu v tomto smyslu naopak posílit.

10. 04. | 09:22

Vojtěch Filip: Neříkáme, že není potřeba lépe využívat evropských peněz, ale přeci jen jsem přesvědčen, že ve světové konkurenci se bez konkrétních cílových programů neobejdeme.
Budete po volbách, v případě, že povedete vládu, rozdělovat svět z pohledu obchodu také ideologicky jako to činí KDU?

Mirek Topolánek: Budu velmi šťastný, když se nám podaří z EU dostat alespoň ty peníze, které tam platíme. Co se týká obchodu, nejsem ideologicky předpojatý. Když si ale vezmete podíl exportu směřující do eurozóny, bude evropský trh i do budoucna vždy dominantní. Musíme uspět samozřejmě i na trhu ruském, čínském, latinskoamerickém. Jsou to dnes standardní tvrdé trhy, kde můžeme uspět pouze kvalitou a cenou. Právě proto je nutné provést ekonomické reformy.

10. 04. | 09:27

Vojtěch Filip: Moje poslední otázka směřuje k tomu, proč některým politikům ODS říkají Modří komisaři. Opravdu chcete zakázat jiné myšlenky a jiné přístupy k životu než máte vy?

Mirek Topolánek: Politika ODS je naopak založená na konkurenci ideí, konkurenci myšlenek, konkurenci přístupů. Vždycky jsme bránili svobodu ve všech jejích podobách. A to jak občanskou, tak podnikatelskou, tak národní. Otázku beru spíše jako žert...

10. 04. | 09:31

Redakce Aktuálně.cz: Pánové si nyní mění role. Začíná se ptát šéf ODS Mirek Topolánek, odpovídá lídr komunistů Vojtěch Filip.

10. 04. | 09:32

Mirek Topolánek: Můžete mi uvést jedinou zemi na světě, kde vedl komunismus ke svobodě a vyšší kvalitě života?

Vojtěch Filip: Například i nyní v členské zemi EU na Kypru. Případně se zamyslete nad tím, kolik komunistů je v Jihoafrické vládě a jestli tam náhodou nebyl odstraněn apartheid.

10. 04. | 09:35

Mirek Topolánek: Strávil jsem na Kypru dva měsíce. Tam zcela jistě nikdy komunistický režim nebyl...
V roce 1946 jste slibovali živnostníkům, že je podpoříte a soukromým zemědělcům, že jim dáte půdu. Co budete slibovat letos?

Vojtěch Filip: Ale na Kypru vládne AKEL a to je marxistická strana, se kterou máme úzké kontakty a podobný pohled na politiku.
Pokud jde o sliby v roce 1946 ty jsem nedával já ani KSČM a pokud chcete pokračovat v tomto tónu, tak se zamyslete, kdo sliboval v roce 1998 dvacetitisícové platy.

10. 04. | 09:40

Mirek Topolánek: Nemyslíte si, že dnešní pětisettisícová armáda nezaměstnaných je důsledkem právě velké státní regulace a takzvaného sociálního státu, který zoufale bráníte?

Vojtěch Filip: Ne nemyslím. Naopak, je to dáno také tím, že za růstem HDP zaostává mzdová úroveň a tuzemská spotřeba není motorem dalšího rozvoje ekonomiky. Lidé nemají za co kupovat a navíc část nákupů, je na úvěry, což pomáhá jenom bankovnímu sektoru a případně obchodům, ale určitě ne výrobě. Shodujeme se přeci na tom, že náš současný rozvoj drží export a tuzemskou spotřebu je potřeba právě podpořit. Navíc bez regulace některých nákladů by padlo mnoho malých firem a o to nemáme zájem. Proto trváme na regulaci cen energie, vody a dopravních nákladů.

10. 04. | 09:46

Mirek Topolánek: Nejlepší regulací cen energie, telekomunikačních a jiných služeb, přepravních nákladů a bankovních služeb je jednoznačně konkurence. Z Vašich předešlých otázek jsem spíše pochopil, že chcete pomáhat neúspěšným a zdanit úspěšné. Myslíte si, že je normální, že zdravému, práceschopnému člověku, pro kterého existuje na pracovním trhu pracovní příležitost, se vyplatí zůstat sedět doma, pobírat dávky a sem tam udělat nějakou fušku?

Vojtěch Filip: Určitě si nemyslím, že zdravý člověk má zůstávat doma a pobírat dávky, ale aby mohl pracovat musí mít příležitost. A pokud respektujeme Ústavu ČR, tak všechna vlastnictví jsou si rovna. Tak proč tlačit na privatizaci a nebo pouze na zahraniční ivestory. ČEZ je v rámci EU malá firma a konkurence, která přišla do distribučních společností hned zvýšila cenu všem a regulátor nepomohl. Možná místo vnitropolitických hádek by nám pomohlo více tlačit na EU, aby ceny energií nemohly být nevýhodou tuzemské výroby. Zahraniční investoři k nám nejdou kvůli daním, ale kvůli kvalifikované pracovní síle, protože vlastních managerů mají dost. A někdy opravdu musíte pomoci firmě o 10-20-ti lidech proti firmě, která jich mám dvěstě tisíc.

10. 04. | 09:54

Mirek Topolánek: Souhlasím s tím, že k řešení nezaměstnanosti pomůže vytváření pracovních příležitostí. Nejlépe je vytvoří fungující střední stav. Z mé úvodní otázky na živnostníky jste mi uhnul. Zeptám se tedy znovu: Vám opravdu vadí lidé, kteří jsou ochotni se postarat o sebe a svoji rodinu a po státu chtějí jenom to, aby se jim do toho nepletl?

Vojtěch Filip: Ne, vůbec nevadí, naopak. Ale právě proto je chci podpořit tím, že velké firmy, zejména zahraniční, budou mít odlišné podmínky, než ty malé a začínající. Obdobně postupuje Japonsko a nemyslím si, že by to bylo špatně. Prostě jednotná daň pro všechny ty malé musí zahubit, protože velcí budou mít přebytek prostředků k tomu, aby je v konkurenčním boji zničili. Stačí se podívat na obchodní řetězce. Tutéž chybu nelze opakovat i v průmyslu.

10. 04. | 09:59

Mirek Topolánek: V tomto se samozřejmě nikdy neshodneme. Jak chcete v této zemi a v jejím daňovém, sociálním, důchodovém a zdravotním systému udržet lidi, kterým chcete zavést milionářské dávky, zdanit výrazně jejich spotřebu, zavést jim majetková přiznání, když musíte vědět, že v rámci EU a nejen v rámci EU Vám z toho mohou kdykoli uniknout? Nejsou lepší tvrdá a jednoduchá pravidla?

Vojtěch Filip: Nejsou lepší, protože prostě vedou k likvidaci těch malých a v důsledku i těch, které vy nazýváte středním stavem. Ještě nikdy se konkurenčí boj před středním stavem nezastavil.

#reklama

 

Právě se děje

Další zprávy