Dostavíme dálnice, snížíme daně a obnovíme regulační poplatky, slibuje TOP 09 v dlouhodobé vizi

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 28. 1. 2017 18:29
Opoziční strana TOP 09 v sobotu v Praze představila svoji střednědobou strategii s názvem Vize 2030. Do roku 2030 chce zvýšit životní úroveň Čechů na úroveň Německa, snížit zdanění práce a zavést v zemi společnou evropskou měnu. Zároveň plánuje zvyšovat výdaje na obranu. Letošním cílem strany je probojovat se znovu do Poslanecké sněmovny v podzimních parlamentních volbách. Volební průzkumy dávají TOP 09 zatím maximálně osm procent preferencí.
Sjezd TOP 09.
Sjezd TOP 09. | Foto: ČTK

Praha - TOP 09 chce do roku 2030 zvýšit životní úroveň Čechů, snížit zdanění práce a zavést v zemi společnou evropskou měnu. Za zásadní považuje zakotvení Česka v Evropské unii a v Severoatlantické alianci, a i proto chce zvyšovat výdaje na obranu, aby země dostála svým mezinárodním závazkům. Je to součást střednědobé strategie Vize 2030, kterou TOP 09 zveřejnila v sobotu v Praze.

Dotáhnout Německo

Podle předsedy TOP 09 Miroslava Kalouska chce strana zajistit, aby se do roku 2030 životní úroveň v Česku srovnala s Německem. Je proto ale potřeba, aby se zvýšila vzdělanost společnosti, což by zvýšilo konkurenceschopnost Čechů. Důležitá je podle Kalouska i stabilita ekonomiky.

Vize 2030 představuje Českou republiku jako zemi, která patří v oblasti nanotechnologie, informačních technologií a biotechnologie a dalších oblastech ke světové špičce. Podle stranické vize TOP 09 umožní postupující digitalizace a robotizace zvýšit produktivitu práce natolik, že umožní postupný přechod na čtyřdenní pracovní týden.

"Chceme společnost vzdělanou, soudržnou, konkurenceschopnou a bohatou," řekl předseda strany Miroslav Kalousek. Stát by proto podle něj měl zvýšit platy učitelů, snížit zdanění práce a postarat se o účinný výběr daní. Strana taky chce v dohledné budoucnosti zavést elektronické volby.

Dostavět dálnice a obnovit regulační poplatky

TOP 09 ve své vizi kritizuje i neschopnost, nedůslednost a plýtvání prostředky v investicích do infrastruktury ze strany současné státní správy a vládní koalice. "Plány na dobudování dálniční sítě a modernizaci silnic jsou neustále odkládány, legislativa je zneužívána k blokování výstavby nových komunikací, stavby se stále více potýkají s kvalitou projektů i realizací," vypočítává stranický dokument.

Strana je rovněž nespokojená se současným nastavením zdravotnického systému. Podle ní existuje zásadní rozpor mezi objemem finančních zdrojů a rozsahem a kvalitou poskytované péče. Pokud nedojde k výrazné restrukturalizaci, současná kvalita zdravotní péče nebude nadále udržitelná. Vize rovněž uvádí, že ve zdravotnictví existuje "zákon džungle", což mimo jiné znamená, že zákon nestanoví přesto to, na co má pacient zákonné právo. Proto strana chce obnovit regulační poplatky, které by měly sloužit k potlačení nadužívaní zdravotní péče.

TOP 09 na základě představené Vize 2030 připraví v polovině roku program pro podzimní volby do Poslanecké sněmovny.

Osm procent nestačí

Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek chce se svou stranou v těchto volbách dosáhnout dvouciferného výsledku. Hlasy, které volají po jeho odstoupení z čela strany, jsou podle něj ojedinělé.

Průzkum společnosti STEM tento týden přisuzoval TOP 09 jen 4,6 procenta hlasů, což by ke vstupu do sněmovny nestačilo. V pátečním průzkumu společnosti CVVM ale měla strana osmiprocentní podporu.

"Poslední volební průzkum nám dává osm procent preferencí, což je číslo se kterým se nechceme spokojit. Míříme na dvouciferný výsledek a jsme přesvědčeni, že po volbách budeme významnou politickou stranou, která bude rozhodujícím způsobem ovlivňovat politické dění v České republice," řekl Kalousek.

Server Seznam.cz v pátek uvedl, že v TOP 09 roste nespokojenost s Kalouskovým vedením a že ve straně zaznívají hlasy volající po tom, aby ještě před volbami z čela TOP 09 odešel a mimořádný sněm rozhodl o novém vedení. Kalousek ale dnes tyto hlasy označil za ojedinělé.

"Usnese-li se takový počet regionálních výborů, aby si třetina členské základny přála mimořádný sněm, jsem povinen svolat mimořádný sněm, což bych samozřejmě neprodleně udělal," řekl Kalousek. Podle něj taková situace ale nenastala.

Chybí nám osobnosti, Miroslav Kalousek není Andrej Babiš, aby mohl z TOP 09 udělat svoji one man show, říká podnikatel a člen TOP 09 Ondřej Kania. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

před 2 minutami

ČSÚ zatím dostal ve sčítání lidu přes 4,3 milionu formulářů. Končí v úterý

Český statistický úřad (ČSÚ) dosud obdržel více než 4,3 milionu formulářů ke sčítání lidu. Z toho bylo 3,9 milionu elektronických a 440 000 listinných. Dalších 640 000 listinných formulářů je stále v domácnostech. V neděli o tom informovala mluvčí sčítání Jolana Voldánová. Sčítání končí v úterý.

Do úterní půlnoci lze využít elektronický formulář na webu scitani.cz nebo mobilní aplikaci Sčítání21. Do úterý je také možné si na kontaktních místech vyzvednout listinný sčítací formulář a odpovědní obálku. Vyplněný formulář v obálce mohou lidé vhodit do poštovní schránky nebo odevzdat na kterékoliv pobočce České pošty, případně na krajské správě ČSÚ.

Mluvčí již dříve uvedla, že je obtížné stanovit, od kolika lidí statistici údaje už dostali a kolik jim je ještě musí zaslat. Formulář se vyplňuje za domácnost. Česko má 10,7 milionu obyvatel. Podle statistik o příjmech a životních podmínkách má domácnost v průměru 2,34 členů. Při zohlednění tohoto počtu by tedy ve sčítání informace o sobě a svém bydlení poskytlo už zhruba 10,2 milionu osob a formulář by mělo vyplnit a poslat ještě asi půl milionu lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy