Není to propadák, Pospíšil musí pokračovat, hodnotí výsledky TOP 09 Pekarová Adamová

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
8. 10. 2018 5:59
TOP 09, která patří k nejvíce proevropským stranám na politické scéně, prožívá další volební neúspěch. Po nedobrém výsledku v loňských parlamentních volbách tato strana příliš neuspěla ani ve víkendových komunálních a senátních volbách. S výjimkou Prahy dosáhla slabých výsledků v řadě malých, ale také velkých měst. První místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová přesto stojí za předsedou strany Jiřím Pospíšilem a budoucnost vidí v opětovném spojení se Starosty a nezávislými.
První místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.
První místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. | Foto: DVTV

Praha - Brno, Olomouc, Zlín, Ústí nad Labem, Hradec Králové a další a další města. Velká i ta menší. V nich všude se nedařilo TOP 09, která měla ještě nedávno ambice být nejsilnější stranou na pravici prosazující jednoznačně proevropské směřování České republiky. 

První místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová připouští, že výsledky "nebyly nejlepší", ale pesimismus odmítá. "Je to vcelku dobrý výsledek, který neznamená propadák, ale spíše dobré vyhlídky do budoucnosti," sdělila Aktuálně.cz. Společně s předsedou Jiřím Pospíšilem vytvořili před necelým rokem tandem poté, co jako předseda skončil nynější poslanec Miroslav Kalousek.

Pekarová Adamová hájí svůj optimističtější pohled na výsledky především kvůli tomu, že TOP 09 uspěla v Praze ve volbách do městského zastupitelstva. Pospíšil jako lídr kandidátky Společně pro Prahu (TOP 09, STAN, KDU-ČSL a menší strany) má s dalšími lidmi velkou šanci být součástí vedení metropole.  Za úspěch považuje místopředsedkyně také výsledek v některých městských částech a také v senátních volbách.

"Neobhajovali jsme ani jedno křeslo senátora, takže každý zisk křesla je pro nás úspěch. Jiří Drahoš, kterého jsme podporovali, vyhrál už v prvním kole, dva naši kandidáti jsou v druhém kole, a postoupili také dva další, které jsme podporovali," vyjmenovává první místopředsedkyně.

Jenže, stačí se podívat mimo Prahu a je zřejmé, že topka moc voličů neláká. Ano, v některých obvodech Brna bude mít zástupce a díky koalicím se bude podílet patrně na vedení Ostravy nebo Liberce. Jenže mnoho důvodů k dalšímu pozitivnímu hodnocení už nemá. "Pokud jde o zbytek republiky, tam je bohužel špatná situace ve velkých městech, nedopadli jsme dobře ani v menších městech a řadě obcí, někde byly výsledky přímo tristní, protože nás válcují silnější strany či hnutí," přiznává první místopředsedkyně. 

Za nejhorší místa pro stranu označuje severní Moravu a severní Čechy, velké problémy má také na Zlínsku, kde dominují lidovci. "Pereme se tam o podobný elektorát voličů, což nemá smysl. Lepší je se spojovat s ostatními blízkými subjekty," soudí. 

Je logické, že voliči dávají hlas jiným

Když přijde řeč na to, zda není na místě debata o tom, kdo a jak by měl dál stranu vést, Pekarová Adamová reaguje okamžitě. "Myslím si, že je důležité, aby Jiří Pospíšil pokračoval. Ve funkci předsedy je teprve necelý rok a podařilo se mu v Praze udělat velmi dobrý výsledek," hájí jej s tím, že na výsledky jeho šéfování je třeba si počkat. "Nic není hned. Navíc máme díky němu našlápnuto na dobrou spolupráci se STAN a podařilo se nám dohodnout spolupráci i s KDU-ČSL a dalšími uskupeními," podotýká. 

Oba hlavní lídři v čele TOP 09 shodně vidí budoucnost právě v co největší spolupráci se Starosty a nezávislými, s nimiž by mohli jít do voleb do Evropského parlamentu v příštím roce.

Jiří Pospíšil. Záběr z volebního štábu TOP 09 v Praze. 6. 10. 2018.
Jiří Pospíšil. Záběr z volebního štábu TOP 09 v Praze. 6. 10. 2018. | Foto: Milan Bureš

"Určitě jsem pro obnovení spolupráce, je zbytečné, abychom tříštili síly. Na celostátní úrovni máme velmi podobné názory, máme i velmi podobný program a naše spolupráce se v minulosti ve volbách osvědčila," říká Pekarová Adamová. Za nešťastný proto považuje rozchod těchto stran v loňském roce, kdy se obě vydaly vlastní cestou.

"Je nutné, abychom se od pražské spolupráce odpíchli k celostátní spolupráci a vnímali ji jako návrat ke kořenům. Jestli my i oni oscilujeme v parlamentních volbách kolem pěti procent hlasů a jsme si hodně podobní, tak je logické, že voliči volí raději silnější stranu představující větší jistotu zvolení. Mají strach, že hlasy pro nás by propadly," dodává. 

Každopádně po víkendových komunálních a senátních volbách je ještě více jasné, že dřívější "souboj" o dominantní postavení na pravici mezi TOP 09 a ODS jasně vyhrává druhá jmenovaná strana. Což přiznává i Pekarová Adamová. "Kdybychom brali jenom porovnání ODS a TOP 09, tak určitě úspěch slaví ODS. Podařilo se jí odrazit ode dna, i když jí to trvalo nějakou dobu." 

TOP 09 slaví Drahošův úspěch ve volbách dvacetiletým koňakem | Video: Radek Dragoun
 

Právě se děje

před 6 minutami

Bývalý šéf Interpolu dostal 13,5 roku vězení, Čína ho viní z braní úplatků

Bývalý šéf mezinárodní policejní organizace Interpol Meng Chung-wej byl v Číně odsouzen k trestu 13,5 roku vězení za úplatkářství a zneužití moci. Verdikt vynesl soud v severočínském městě Tchien-ťin, který Mengovi rovněž udělil pokutu ve výši dvou milionů jüanů (6,55 milionu korun), informovala agentura Reuters.

Podle vyjádření soudu přijal Meng na úplatcích více než 14,46 milionu jüanů (47,4 milionu korun) a zneužíval svého postavení, když mezi roky 2005 a 2017 působil jako náměstek čínského ministra pro vnitřní bezpečnost a šéf námořní policie.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Při požáru ubytovny na Sibiři zemřelo 11 lidí, další dva jsou zranění

Jedenáct lidí zemřelo a další dva utrpěli zranění při požáru dřevěné ubytovny pro zahraniční pracovníky v Tomské oblasti na západní Sibiři. S odkazem na místní úřady o tom informovala agentura TASS. Podle uzbeckého ministra pro mimořádné situace pocházelo deset obětí z Uzbekistánu. Jedenáctý mrtvý byl Rus.

Podle ruského ministerstva pro mimořádné události požár vypukl v 04:00 místního času (23:00 SEČ) a zcela zničil objekt o rozloze kolem 200 metrů čtverečních. "Podle posledních informací tam žilo 14 lidí, dvěma se podařilo utéct a 11 dalších zemřelo. Osud zbývající osoby je neznámý," sdělil agentuře TASS místní představitel.

Všechny oběti pracovaly pro dřevařskou společnost Greenwood. Shořelá budova přitom podle ruských úřadů nebyla určena pro bydlení. Na místo neštěstí dorazil gubernátor Tomské oblasti Sergej Žvačkin a nařídil požární bezpečnostní kontrolu v celém regionu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bývalé sídlo Tuzexu v centru Prahy koupila skupina Generali, plánuje rozsáhlou rekonstrukci objektu

Dům v centru Prahy, v němž v minulosti sídlil například Tuzex, získala skupina Generali. Budovu na rohu ulic Jeruzalémská a U Půjčovny čeká rozsáhlá rekonstrukce. Cenu transakce ani plánované využití domu Generali neuvedla. V roce 2017 změnil majitele za 355 milionů korun. Podle odborníků by vzhledem k lokalitě byla vhodná přestavba na hotel nebo rezidenční bydlení. Informuje o tom deník E15.

Objekt U Půjčovny 10 je v památkově chráněné lokalitě. Jde o rohový dům se dvěma nezávislými vchody a vjezdem. V budově je kromě komerční plochy 14 bytů. Celá budova má pět nadzemních podlaží. Objekt je z poloviny dřevěná vestavba se zděnými obvodovými zdmi. Součástí areálu je velký sál, který lze využívat na konference. K objektu patří sousední parcela, která byla využívána jako hřiště.

Zdroj: ČTK
Další zprávy