TOP 09 podpoří fiskální pakt, pokud bude vláda šetřit

ČTK ČTK
19. 5. 2014 17:33
Strana dříve svou podporu podmiňovala zrušením výjimek ze závazků vůči státnímu rozpočtu už k lednu 2015, nyní termín posunula o rok.
Miroslav Kalousek
Miroslav Kalousek | Foto: Ludvík Hradilek

Brno - TOP 09 je ochotna podpořit přijetí fiskálního paktu EU, když vláda přestane uplatňovat výjimky ze závazků vůči státnímu rozpočtu a státnímu dluhu k lednu 2016.

Zatímco TOP 09 svou podporu dříve podmiňovala zrušením výjimek už k lednu 2015, nyní termín posunula o rok, řekl novinářům v Brně místopředseda strany Miroslav Kalousek. Další podmínkou je úmluva o postupném snižování strukturálního deficitu.

Vláda bude k prosazení paktu, k němuž schválila přistoupení už v březnu, potřebovat souhlas ústavní většiny 120 poslanců, kterou sama nedisponuje. Proto se k ní musí přidat některá z opozičních stran.

TOP 09 nabídla podporu už dříve. Vláda chce však fiskální pakt s výjimkami ze závazků vůči státnímu rozpočtu a státnímu dluhu, což se opoziční straně nelíbí.

Na dluhové brzdě se shodnou, na deficitu ne

Podle Kalouska má fiskální pakt dva základní pilíře, a to dluhovou brzdu a strukturální deficit. Zatímco na dluhové brzdě by se koalice s opozicí mohla dohodnout, složitější situace nastává u deficitu. Kalousek už v minulosti trval na tom, že by strukturální schodek státního rozpočtu neměl přesáhnout 0,5 procenta HDP.

"Když jsme se dostali do vlády, deficit byl přes čtyři procenta. Ráznými kroky jsme ho ročně snižovali o 1,4 procenta až na 0,3 procenta. Rusnokova vláda hodnotu loni zvýšila na 1,4 procenta a nynější vláda zvažuje posunutí až na 1,9 procent. Vše přes jedno procento je přitom špatné," uvedl Kalousek. Půl procenta totiž představuje několik desítek miliard korun.

Kalousek: Vláda musí šetřit

"Vládu podpoříme za předpokladu, že nikoliv v lednu 2015 podle našeho původního návrhu, ale až v roce 2016 sníží deficit na 1,25 procenta, o rok později na 0,80 procenta a v roce 2018 o dalšího půl procenta. Nežádáme po vládě nic jiného, než aby šetřila třikrát pomaleji než my," řekl exministr financí Kalousek.

Pokud vláda zvolí opačný trend a deficit bude narůstat, jsou podle Kalouska řeči o šetření pokrytectvím. "Kdyby se schodek zvyšoval, nevyhneme se tomu, že jednou bude muset přijít zase nějaký jiný Kalousek, který se nevyhne takovým řezným ranám, z nichž opět poteče krev," doplnil Kalousek.

Fiskální pakt zavazuje zemi zavést do národní legislativy pravidla hlídající rozpočtovou kázeň. Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) by se Česká republika řídila hlavními opatřeními paktu až po přijetí eura.

 

Právě se děje

Další zprávy