TOP 09 chce dopřát opozici ve sněmovně víc prostoru, jejím návrhům by vyhradila pevný čas

Veronika Neprašová Veronika Neprašová
17. 9. 2017 17:38
TOP 09 chce dát opozici ve sněmovně větší šanci prosadit své návrhy. Místopředseda klubu Martin Plíšek chce, aby se pro návrhy nekoaličních poslanců vyhradil v programu dolní komory pevný čas, stejně jako to mají interpelace. Novelu hodlá předložit nové sněmovně hned na začátku jejího působení. Podporu ale jistou zatím nemá.
Dostat návrh zákona až k závěrečnému hlasování je pro opozici za stávajících pravidel ve sněmovně obtížné. Větší prostor jí má dát úprava jednacího řádu.
Dostat návrh zákona až k závěrečnému hlasování je pro opozici za stávajících pravidel ve sněmovně obtížné. Větší prostor jí má dát úprava jednacího řádu. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Opoziční poslanci se ve stávající sněmovní praxi musí smířit se s tím, že toho reálně moc neprosadí. Přestože mají pravomoc předkládat návrhy zákonů, v praxi se k nim plénum dolní komory dostane jen výjimečně. Napřed je totiž musí zařadit na program schůze, o kterém se nejprve hlasuje. A koaliční většina často opozičním návrhům šanci nedává. 

Už během následujícího funkčního období by se to ale mohlo změnit. Poslanec TOP 09 Martin Plíšek se chystá navrhnout změnu jednacího řádu, podle které by měly mít opoziční návrhy v jednání sněmovny jasně vyhrazený prostor. "Chtěl bych ale, aby se o opozičních návrzích zákonů jednalo v pevně stanovený čas, tak jako je to dnes v případě interpelací ministrů," vysvětluje Plíšek. Novelu chce předložit příští sněmovně bez odkladu hned na začátku nového volebního období.

Návrhy opozičních zákonodárců by podle něj měla sněmovna řešit každou schůzi alespoň půl dne, a to v pořadí, v jakém byly návrhy předložené. V minulosti poslanci dodržovali nepsané pravidlo, že se o předlohách zákonodárců mimo koalici jedná ve středu odpoledne. "Pak ale vládní strany takzvané opoziční okénko přestaly respektovat," říká Plíšek.

Jednoznačnou podporu ale Plíškův návrh mezi stranami zatím nemá - a to ani u opoziční ODS "O změně jednacího řádu uvažovat můžeme, ale k výsledku jsem skeptický - ne vše jde nařídit zákonem. Klíčové je zlepšit politickou kulturu a respektovat politické oponenty, což se za končící vlády moc nedělo. Pokud dostaneme ve volbách dostatečně silný mandát na účast ve vládě, změníme to," napsal Aktuálně.cz šéf ODS Petr Fiala.

Návrh TOP 09 podporu u komunistů nemá. "Jsem přesvědčen, že toho lze dosáhnout i jiným způsobem. Možností je také projednávat tisky podle data jejich předložení," navrhuje šéf strany Vojtěch Filip.

Zatím stále nejsilnější ČSSD úpravu jednacího řádu ve prospěch opozice razantně odmítá. "Není efektivní dál program sněmovny kouskovat. Moje zkušenost je taková, že když se předkladatel o návrh stará a o jeho prosazení na program usiluje, velmi často uspěje. O tom programu musí rozhodovat většina, jinak by volby neměly smysl," odmítá pevně stanovený čas pro opoziční návrhy premiér Bohuslav Sobotka.

Plíškův návrh se tak jednoznačně líbí pouze hnutí ANO. "My tento návrh určitě vítáme," odpověděl na dotaz Aktuálně.cz na úterním jednání sněmovny šéf poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek.

Hnutí se přitom v tomto funkčním období snažilo o další změnu systému jednání sněmovny. Po vzoru německého Bundestagu navrhovalo omezit prostor na vystoupení poslanců podle velikosti strany. Koaliční shodu ani potřebnou většinu ale nakonec předkladatelka návrhu, tehdejší místopředsedkyně sněmovny Jaroslava Jermanová Pokorná, nezískala.

Dát opozici reálnější možnost prosazovat své postoje a ovlivňovat dění ale vítá politolog Lukáš Novotný. "Je samozřejmě žádoucí, aby se ten prostor vytvořil. Je to sice poměrně násilná a umělá cesta, ale proč ne," říká Novotný.

Důležitější ale podle něj je, aby se změnilo celkově vnímání role opozice v tuzemském pojetí. "Přestat nahlížet na politiku silovou cestou. Je to jako v životě, jiný názor vás obohacuje. Přezírání opozice, které tu dnes vidíme, se stranám může vymstít. Dnes jsou ve vládě, ale nebudou v ní věčně," dodává. 

TOP 09 se během uplynulých čtyř let neúspěšně snažila do sněmovny dostat třeba návrh na zrychlení soudních řízení u platebních rozkazů nebo novelu zákona o soudních znalcích. ODS se zase několikrát pokoušela změnit daňový systém. "Obnovení dvou sazeb DPH, zrušení silniční daně, daně z nabytí nemovitosti," vyjmenovává předseda poslanců Zbyněk Stanjura. 

Změnou by měly podle Plíškova návrhu projít i samotné poslanecké interpelace ministrů. Ty se podle stávajícího pořádku konají vždy ve čtvrtek. Účast poslanců i členů vlády na nich ale bývá minimální a zákonodárci často promlouvají k ministrovi, který v sále vůbec není.

Podle Plíška by docházku v tomto ohledu zlepšilo zařazení interpelací mezi běžná jednání pléna. "Nově by se měly konat v jednací den, kdy se projednávají návrhy zákonů, jako je tomu v jiných západoevropských zemích. Měly by svůj pevný čas a před nimi i po nich by se projednávaly návrhy zákonů," navrhuje. Stejně to v českém prostředí takto funguje na krajských zastupitelstvech.

 

Právě se děje

Další zprávy