TOP 09: Zahraniční politika ČR je zmatek, u Ukrajiny selhala

ČTK ČTK
12. 3. 2015 16:19
Podle TOP 09 je vládní politika pro naše spojence a partnery nečitelnou. Ministr zahraničí Zaorálek s kritikou nesouhlasí.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Podle opoziční TOP 09 je česká zahraniční politika zmatená a pro partnery nečitelná. Tvrdí to ve svém opozičním auditu ministerstva zahraničí, který dnes představil předseda strany Karel Schwarzenberg.

TOP 09 kritizuje i odklon české zahraniční politiky od podpory lidských práv ve světě a růst počtu náměstků na ministerstvu na devět. Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) všechny výtky opozice odmítl.

"Naše zahraniční politika budí dojem, že je zmatená," řekl Schwarzenberg.

"Rozdílná stanoviska ministra zahraničí, premiéra a prezidenta ji dělají pro naše spojence a vůbec partnery nečitelnou," soudí bývalý šéf české diplomacie, který nyní vede zahraniční výbor Sněmovny.

Vláda podle něj selhala v reakci na ruskou agresi na Ukrajině a česká zahraniční politika zanedbává bilaterální diplomacii s většinou evropských států.

Devět náměstků

"Poněkud úsměvný je neúměrný počet zástupců (ministra). Ministerstvo zahraničí má teď devět náměstků. Byl jsem přehnaně skromný, když jsem si vystačil se třetinou a jednou jsme uvažovali o čtvrtém," poznamenal Schwarzenberg.

Zaorálek s názorem opoziční strany nesouhlasí. Podle ministra se nynější vládě podařilo ukončit stav z dob vlády Petra Nečase (ODS), v níž byl Schwarzenberg šéfem diplomacie, kdy byli dva státní tajemníci pro EU a vypracovávaly se dvě koncepce evropské politiky.

"Dneska máme jednoho státního tajemníka, jednu koncepci a jednu zahraničněpolitickou koncepci. Jsem si jist, že to, co Česká republika dělá na evropských grémiích, působí daleko srozumitelnějším a jednoznačnějším dojmem než v minulosti," řekl Zaorálek.

Česká zahraniční politika se podle něj také nezřekla podpory lidských práv a pomáhala spoluvytvářet jednotný postoj EU k ukrajinské krizi.

Devět náměstků na ministerstvu vysvětlil tím, že služební zákon zrušil pozice vrchních ředitelů a ti se přesunuli na posty zástupců ministra. Proti stavu za Schwarzenberga tak prý Zaorálek snížil počet vedoucích pracovníků ministerstva o tři až čtyři lidi.

Kromě ministerstva zahraničí dnes TOP 09 završila své opoziční audity hodnocením resortů obrany, vnitra a práce a sociálních věcí. Zhodnotila rovněž práci ministra pro legislativu a lidská práva Jiřího Dienstbiera.

 

Právě se děje

Další zprávy