Lidovci, TOP 09 a ODS na Hrad nepřijdou. Podle stran bude oslava 28. října nedůstojná

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 25. 10. 2016 14:12
Zástupci KDU-ČSL, TOP 09 a ODS se nezúčastní oslav 28. října ve Vladislavském sále Pražského hradu. Důvodem jsou události posledních dní i obavy z toho, že letošní průběh oslav bude nedůstojný. Představitelé hnutí ANO a ČSSD na slavnostní ceremoniál na Hrad dorazí. Mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček však obavy z toho, že by řady ve Vladislavském sále v pátek zely prázdnotou, nemá.
Pavel Bělobrádek.
Pavel Bělobrádek. | Foto: DVTV

Praha – Vládní KDU-ČSL i opoziční TOP 09 oznámily, že se jejich zástupci nezúčastní oslav 28. října na Pražském hradě. "My se domníváme, že oslava tohoto státního svátku se zvrhává v nedůstojné politikaření, osobní osočování a vyřizování si účtů, popřípadě v osobní politickou prezentaci. My nechceme být součástí této hry," řekl šéf lidovců Pavel Bělobrádek.

Bělobrádek zdůraznil, že nejít 28. října na Hrad je osobní volba členů strany. "Naši poslanci a senátoři se rozhodli svobodně 28. října večer na Pražský hrad nejít, je to jejich osobní rozhodnutí. V případě, že by tam někdo šel, by za to neměl být pranýřován," dodal.

Podle místopředsedy lidovců Mariana Jurečky je neúčast na slavnostním večeru především výrazem nesouhlasu s tím, co se v posledních dnech stalo. "Nechci svojí přítomností na Hradě vyvolávat dojem, že vše, co se v posledních dnech stalo, bylo v pořádku. Proto jsem se rozhodl tam nejít," řekl Jurečka.

Oslavy se nezúčastní ani zástupci TOP 09 v čele s Miroslavem Kalouskem. "Chování prezidenta republiky v podstatě zaručuje, že letošní oslava bude stejně kontroverzní a nedůstojná jako ta loňská. Nechceme se s touto situací smířit, a proto naše účast na Hradě není možná," napsala pak v prohlášení TOP 09. Strana uctí památku 28. října u sochy T. G. Masaryka na Hradčanském náměstí.

Oslav na Hradě se nezúčastní ani poslanci ODS. Oznámil to předseda strany Petr Fiala, podle kterého se tak individuálně rozhodl každý ze zákonodárců. Fiala uvedl, že se prezident Zeman chová ke státnímu svátku neuctivě. Přístup Hradu k Jiřímu Bradymu je podle Fialy urážlivý ke všem občanům České republiky.

"Žádný z poslanců ODS se nezúčastní oslav na Pražském hradě. My jsme je k tomu nemuseli vyzývat, oni se tak rozhodli každý individuálně a všichni stejně," řekl Fiala.

Hnutí ANO a ČSSD na Hrad dorazí

Hnutí ANO svým členům doporučilo, aby na páteční slavnostní ceremoniál na Pražský hrad dorazili. "Není to svátek Miloše Zemana. My považujeme za slušnost vzdát úctu tomuto svátku a úctu těm lidem, kteří jsou navrženi na vyznamenání," řekl místopředseda Jaroslav Faltýnek.

Sociální demokraté jednotné stanovisko k návštěvě Hradu nezaujali. "My jako poslanecký klub nechceme prohlubovat nedůstojnost celé této situace a diktovat našim jednotlivým poslankyním a poslancům, jaký způsob mají zvolit. Je na každém z nich, jak učiní," řekl předseda poslaneckého klubu ČSSD Roman Sklenák.

KSČM svým poslancům doporučila, aby se neúčastnili alternativních akcí. Řekl to předseda poslaneckého klubu strany Pavel Kováčik. "Klub se usnesl, že doporučuje členům neúčastnit se žádné alternativní akce u příležitosti 28. října. Tento svátek je příliš vážným, abychom podporovali rozdělování občanů ČR," řekl novinářům Kováčik. Nejde podle něj o povinnost či zákaz, ale doporučení členům. "Každý má šanci a možnost využít pozvánky na Hrad," dodal.

Mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček však obavy z toho, že by řady ve Vladislavském sále v pátek zely prázdnotou, nemá. "Zájem je velký. Budou tam příbuzní vyznamenaných, o ty přece jde," řekl Ovčáček. "Jestli politici nepřijdou, bude to i vzkaz pro jejich voliče, jaký mají oni vztah ke státnímu svátku 28. října," dodal.

Neúčast některých zákonodárců vyvolala aféra kolem ocenění Jiřího Bradyho. Podle ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL) prezident Miloš Zeman uvedl, že Hermanova příbuzného Bradyho ze seznamu oceněných škrtne, pokud se ministr sejde s dalajlámou. Hnutí STAN organizuje alternativní oslavu státního svátku na Staroměstském náměstí.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Sluková s Hermannovou potvrdily v Litoměřicích roli favoritek

Plážové volejbalistky Markéta Nausch Sluková a Barbora Hermannová potvrdily roli favoritek a vyhrály v Litoměřicích úvodní turnaj Beach Series, nového domácího seriálu tříhvězdičkových akcí. Elitní světová dvojice otočila finálový duel proti Michaele Kubíčkové a Michale Kvapilové a zvítězila 22:24, 21:12, 15:10.

Vítězky slavily úspěšný návrat po mnohaměsíční zápasové pauze a teprve po týdenní společné přípravě. Dohromady začaly trénovat teprve v pondělí po návratu Nausch Slukové s trenérem Simonem Nauschem z USA.

"Vlastně nějakých osm devět měsíců jsme vůbec nehrály. Naposledy jsme hrály koncem září 2019 a ten herní rytmus je prostě úplně jiný. A to je něco, co se nedá natrénovat. V tomhle to bylo náročné se zase chytnout, zažít si zápasový styl a rutinu," uvedla Nausch Sluková v nahrávce pro média.

Sluková s Hermannovou zvládly třísetový duel i v semifinále proti Martině Williamsové (za svobodna Bonnerové) a Sáře Olivové. Ty potom prohrály utkání o třetí místo s dvojicí Marie-Sara Štochlová, Martina Maixnerová.

"Jsem ráda, že zápasy jsou náročné, že nepřijedeme a nevyhrajeme všechno na osm. To by pro nás ztrácelo význam a jsem vděčná za každý dobrý zápas a za každý tie-break, protože to poslouží z dlouhodobého hlediska pro náš trénink," konstatovala Nausch Sluková. "To 'semíčko' a finále bylo náročné a myslím, že nás dost procvičily, takže ideální," zhodnotila turnaj.

Pětidílný seriál bude pokračovat v týdenních intervalech na Strahově, v Nymburce, Chodově u Karlových Varů a opět na pražském Strahově.

Další zprávy