Lidovci, TOP 09 a ODS na Hrad nepřijdou. Podle stran bude oslava 28. října nedůstojná

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 25. 10. 2016 14:12
Zástupci KDU-ČSL, TOP 09 a ODS se nezúčastní oslav 28. října ve Vladislavském sále Pražského hradu. Důvodem jsou události posledních dní i obavy z toho, že letošní průběh oslav bude nedůstojný. Představitelé hnutí ANO a ČSSD na slavnostní ceremoniál na Hrad dorazí. Mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček však obavy z toho, že by řady ve Vladislavském sále v pátek zely prázdnotou, nemá.
Pavel Bělobrádek.
Pavel Bělobrádek. | Foto: DVTV

Praha – Vládní KDU-ČSL i opoziční TOP 09 oznámily, že se jejich zástupci nezúčastní oslav 28. října na Pražském hradě. "My se domníváme, že oslava tohoto státního svátku se zvrhává v nedůstojné politikaření, osobní osočování a vyřizování si účtů, popřípadě v osobní politickou prezentaci. My nechceme být součástí této hry," řekl šéf lidovců Pavel Bělobrádek.

Bělobrádek zdůraznil, že nejít 28. října na Hrad je osobní volba členů strany. "Naši poslanci a senátoři se rozhodli svobodně 28. října večer na Pražský hrad nejít, je to jejich osobní rozhodnutí. V případě, že by tam někdo šel, by za to neměl být pranýřován," dodal.

Podle místopředsedy lidovců Mariana Jurečky je neúčast na slavnostním večeru především výrazem nesouhlasu s tím, co se v posledních dnech stalo. "Nechci svojí přítomností na Hradě vyvolávat dojem, že vše, co se v posledních dnech stalo, bylo v pořádku. Proto jsem se rozhodl tam nejít," řekl Jurečka.

Oslavy se nezúčastní ani zástupci TOP 09 v čele s Miroslavem Kalouskem. "Chování prezidenta republiky v podstatě zaručuje, že letošní oslava bude stejně kontroverzní a nedůstojná jako ta loňská. Nechceme se s touto situací smířit, a proto naše účast na Hradě není možná," napsala pak v prohlášení TOP 09. Strana uctí památku 28. října u sochy T. G. Masaryka na Hradčanském náměstí.

Oslav na Hradě se nezúčastní ani poslanci ODS. Oznámil to předseda strany Petr Fiala, podle kterého se tak individuálně rozhodl každý ze zákonodárců. Fiala uvedl, že se prezident Zeman chová ke státnímu svátku neuctivě. Přístup Hradu k Jiřímu Bradymu je podle Fialy urážlivý ke všem občanům České republiky.

"Žádný z poslanců ODS se nezúčastní oslav na Pražském hradě. My jsme je k tomu nemuseli vyzývat, oni se tak rozhodli každý individuálně a všichni stejně," řekl Fiala.

Hnutí ANO a ČSSD na Hrad dorazí

Hnutí ANO svým členům doporučilo, aby na páteční slavnostní ceremoniál na Pražský hrad dorazili. "Není to svátek Miloše Zemana. My považujeme za slušnost vzdát úctu tomuto svátku a úctu těm lidem, kteří jsou navrženi na vyznamenání," řekl místopředseda Jaroslav Faltýnek.

Sociální demokraté jednotné stanovisko k návštěvě Hradu nezaujali. "My jako poslanecký klub nechceme prohlubovat nedůstojnost celé této situace a diktovat našim jednotlivým poslankyním a poslancům, jaký způsob mají zvolit. Je na každém z nich, jak učiní," řekl předseda poslaneckého klubu ČSSD Roman Sklenák.

KSČM svým poslancům doporučila, aby se neúčastnili alternativních akcí. Řekl to předseda poslaneckého klubu strany Pavel Kováčik. "Klub se usnesl, že doporučuje členům neúčastnit se žádné alternativní akce u příležitosti 28. října. Tento svátek je příliš vážným, abychom podporovali rozdělování občanů ČR," řekl novinářům Kováčik. Nejde podle něj o povinnost či zákaz, ale doporučení členům. "Každý má šanci a možnost využít pozvánky na Hrad," dodal.

Mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček však obavy z toho, že by řady ve Vladislavském sále v pátek zely prázdnotou, nemá. "Zájem je velký. Budou tam příbuzní vyznamenaných, o ty přece jde," řekl Ovčáček. "Jestli politici nepřijdou, bude to i vzkaz pro jejich voliče, jaký mají oni vztah ke státnímu svátku 28. října," dodal.

Neúčast některých zákonodárců vyvolala aféra kolem ocenění Jiřího Bradyho. Podle ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL) prezident Miloš Zeman uvedl, že Hermanova příbuzného Bradyho ze seznamu oceněných škrtne, pokud se ministr sejde s dalajlámou. Hnutí STAN organizuje alternativní oslavu státního svátku na Staroměstském náměstí.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Nové radní České televize poslanci nezvolili. Není jasné, kdy se k volbě znovu dostanou

Sněmovna v úterý čtveřici členů Rady České televize nevolila. Předseda opozičního klubu lidovců Jan Bartošek si po zhruba půlhodinové debatě k výběru televizních radních vzal přestávku do konce jednacího dne, poslanci se opět sejdou ve středu. Kdy bude výběr členů rady pokračovat, není jasné.

K odkladu volby vyzývá část opozice i Senát. Mezi adepty jsou i lidé, kteří podle kritiků představují ohrožení nezávislosti veřejnoprávní televize. Pirát Tomáš Martínek dnes neprosadil návrh, aby výběr pokračoval až potom, co sněmovní volební výbor posoudí výtky senátní mediální komise. Bartošek zase chtěl, aby se výbor zabýval zákonností postupu nynější členky televizní rady Hany Lipovské.

Zdroj: ČTK
Další zprávy